Edilkamin Tekno 2 by nextforbest

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59930 από nextforbest
Edilkamin Tekno 2 by nextforbest δημιουργήθηκε από nextforbest
Καλησπερα και απο εμενα στην παρεα.
Εδω και ενα χρονο ειμαι "κατοχος" ενεργειακης εστιας της edilkamin μοντελο Tekno 2.Μενω αθηνα,μενιδι ειμαι στον 1ο οροφο 2οροφης κατοικιας ζεσταινω 80τ.μ.Με εξωτερικη θερμοκρασια 7 βαθμους και εσωτερικη 18 μεσα σε 45λεπτα με 1ωρα φτανω τους 20 με 4-5 ξυλα μεσαιου μεγεθους(δεν τα εχω ζυγησει).Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση αλλα θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματακια εαν γινεται να το κανω ακομα πιο αποδοτικο.

1ον οι τεχνιτες που κανανε την εγκατασταση ενω ο θαλαμος του βεντιλατερ κατω απο το τζακι εχει 2 τρυπες για εξωτερικο και εσωτερικο αερα συνδεσαν μονο τον εξωτερικο με ευκαμπτο σωλ. αλουμινιου και για τον εσωτερικο το αφησαν ετσι χωρις να βαλουν σωληνα με καταληξη σε περσιδα στην γυψοσανιδα.Κατα ποσο ειμαι καλυμενος?Πρεπει να κανω κατι ή πιο πολυ φασαρια-μερεμετι απο καλο θα κανει?

2ον Το τζακι εχει ρυθμηση προτογενη αερα(καυσης) αλλα για την δευτερογενη(αεροκουρτινα) δεν υπαρχει τιποτα εκτος απο καποιες βιδες εσωτερικα του τζαμιου.Υπαρχει καποιο κιτ μετατροπης για να επιλεγω την ποσοτητα του αερα?

3ον Επιδει το τζακι ειναι η οικονομικη σειρα της εταιριας δεν εχει θερμομετρο και εχω βαλει ενα απο σουπερμαρκετ με το οποιο εχω συνδεσει το καλωδιο της εξωτερικης θερμοκρασιας στην μια περσιδα για να εχω μια ενδειξη.Ομως ειναι μεχρι 70βαθμους!Εχετε να μου προτεινετε καποιο το οποιο μετραει μεχρι τουλαχιστον 150-180?

4ον Στο επανω μερος της εστιας εχει ενα μαντεμενιο σαν κοφτη καπναεριων με 5 θεσεις.Ηταν στην πρωτη θεση(κοντο) περυση ολη τη σεζον.Φετος πριν το αναψω το μετακινησα στην θεση 4 δοκιμαστικα για να εκμεταλευτω πιο καλα την θερμικη ενεργεια.Εχω την εντυπωση πως βγαζει πιο πολυ ζεστη απο το τζαμι,δεν ξερω κατα ποσο εκανα καλα.Περιμενω αποψεις!

Μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτο του τζακιου να το καμαρωσετε!χαχα

Αυτα μεχρι στιγμης :) ευχαριστω

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #60051 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by nextforbest
1. μια χαρα εισαι , πηγενε και κλεισε τον εξωτερικο δεν χρειαζεται ! Ανοιγετον οταν θες εξαερισμο του σπιτιου χωρις να το κρυωσεις !
2.μπα ολοι πατεντες κανουν με ροδελες στις βιδες ! Αμα δεν σου μαυριζει το τζαμι , η' δεν σε πειραζει να μαυριζει , και θες να κρατας περισσοτερη ωρα τα καρβουνα , τοτε μπορεις να την μικρινεις λιγο ! Οχι εντελος
3.ebay
4.Μια απ τα ιδια , στην 5 θεση ειναι ποιο ενεργειακο , στην πρωτη οχι και τοσο ! Και εδω παλι τη σε πειραζει ειναι ! Αμα δεν σε νοιαζει να μαυριζει το τζαμι στο 5 , αμα σε νοιαζει στο 4 αμα παλι δεν θες να μαυριζει στο 1 ! Αλλα αυτο ειναι που κραταει την ζεστη κατω και δεν την αφινει να παει προς την καμιναδα !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nextforbest

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #60372 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by nextforbest
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΠιστευω οτι βρηκα το καλητερο για υψηλες θερμοκρασιες!

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112701 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Edilkamin Tekno 2 by nextforbest
Καλησπέρα.Ξανα ανοίγω το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω εάν έχει κάνει κανείς μετατροπή στην αέροκουρτίνα του τζακιου.
Σκέφτομαι να πάω σε ένα μάστορα,σιδερά, δεν ξέρω που ακριβώς και να του ζητήσω να μου κόψει ένα λαμαρινακι το οποίο θα μπαίνει πάνω από το τζαμι και θα μπορεί να ρυθμίσει την αεροκουρτινα.Σκοπος μου είναι να μπορώ να ελέγχω απόλυτα την ποσότητα του αέρα στον χώρο καύσης.Εχει δοκιμάσει κανένας κάτι παρόμοιο;Αυτό με τις βιδες και τις ροδελες ποιος το έχει κάνει και με ποιον τροπο;

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113029 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Re:Edilkamin Tekno 2 by nextforbest
Γιατρε μου έχω την εντύπωση ότι όλοι με αγνοούν...
Τι έκανα;


Sent from my iPad3 using Tapatalk

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113045 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Edilkamin Tekno 2 by nextforbest
Η αεροκουρτίνα απλά διατηρεί το τζάμι καθαρό. Γιατί θες να τον ρυθμίσεις?
Μια επιλογή "ανοιχτό/κλειστό" φτάνει.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ