Υδραυλικό τζάκι - ιδιοκατασκευή του 1983 by manosdet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60391 από manosdet

greenpug έγραψε: Εγώ θα πρότεινα να διαβάσεις ένα οδηγό χρήσης από τζάκια - boiler της σημερινής εποχής και να δεις εάν μπορείς να πάρεις κάποια από τα ασφαλιστικά μέτρα που οποθετούνται σήμερα.

Έχω από το Piazzetta MT 361 αν θες γράψε μου το email σου να σου το στείλω.

Μπράβο για την κατασκευή.


Καλή σου μέρα.
Το email μου είναι manosdet (at) yahoo (τελεία) gr
Το έγραψα έτσι για να μην το πιάνουν τα ρομπότ καο γεμίζω spam
Ευχαριστώ πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60915 από manosdet
3-4 μέρες μέλος είμαι και έχω διαβάσει όσο δεν διάβασα για τις εξετάσεις όταν έδινα.....
Λοιπόν θα ήθελα να κάνω μια ανασκόπηση όσων έχω διαβάσει και να με διορθώσετε όπου κάνω λάθος.

1. Η κατασκευή περιλαμβάνει ανοικτό δοχείο διαστολής που θεωρείται μια από δικλείδες ασφαλείας.
Το δοχείο βρίσκεται στην ταράτσα του σπιτιού (εκτεθειμένο πλήρως στις καιρικές συνθήκες) 3 μέτρα περίπου πάνω από τον λέβητα.Επειδή δεν είναι και απίθανο να έχουμε παγετό κάποια στιγμή έκανα την σκέψη να το μονώσω με πετροβάμβακα και εσωτερικά της μόνωσης να εγκαταστήσω μία αντίσταση απόψυξης θαλάμων ψύξεως που είναι σε κορδόνι η οποία θα ελέγχεται θερμοστατικά από κάποιο θερμοστάτη εξωτερικού χώρου όταν η θερμοκρασία πέσει στους 4-5 βαθμούς.
Μία ίδια αντίσταση πάλι με μόνωση (αρμαφλέξ) θα τυλίξω σαν πηνίο στο κομμάτι της σωλήνωσης εκτόνωσης που βγαίνει μέσα από την καμινάδα προς το δοχείο διαστολής η οποία θα λειτουργεί παράλληλα με αυτήν του δοχείου με τον ίδιο θερμοστάτη.
Επειδή την χαλκοσωλήνα της εκτόνωσης είναι εύκολο να την φράξουν σφήκες μέλισσες ή οτιδήποτε άλλο φαντάζομαι καλό θα είναι 1-2 φορές ετησίως να καθαρίζεται με μία ατσαλίνα που περνάνε οι ηλεκτρολόγοι τα καλώδια.

2. Σίγουρα χρειάζομαι μία βαλβίδα ασφαλείας θερμοπρεσσοστατική (όπως περιέγραψε παραπάνω ο φίλος ρόγκος) η οποία θα εγκατασταθεί αμέσως πριν τον κυκλοφορητή και τα νερά θα οδηγηθούν εκτός σπιτιού με σωλήνωση.

3. Σε περίπτωση διακοπής λειτουργίας του ρεύματος θα συνδέσω ένα UPS Line interactive (που ήδη έχω) κάνοντας κάποιες δοκιμές για να δω πόση ώρα μπορεί να λειτουργήσει τον κυκλοφορητή.

Μέχρι εδώ νομίζω πως έχω καλύψει τα θέματα ασφαλείας.

4. Ο κυκλοφορητής προφανώς δεν πρέπει να βρίσκεται σε αυτήν την θέση (λόγω υδρολίπανσης) οπότε θα τον γυρίσω να κοιτάει η κεφαλή προς τα κάτω (δηλαδή ακριβώς ανάποδα από την θέση που έχει τώρα).
Μάλλον αυτό πρέπει να εννοούσε ο Χρήστος8 λέγοντας
ΥΓ. Το μοτέρ του κυκλοφορητη απο το 1983 ειναι σε αυτη τη θεση;;;

5. Ερχόμαστε λοιπόν τώρα στην σκέψη να κλείσω την εστία με 2 πόρτες και να φέρω από το πλαϊνό τοίχωμα της εστίας παροχή εξωτερικού αέρα για την καύση.
Επειδή η κατασκευή είναι περίπου 30 ετών και σίγουρα αν και μη μόνιμης κατοικίας έχει γράψει το κοντέρ της κάποια χιλιόμετρα μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία για να μην την ζορίσω και να την αφήσω ως έχει ή αν τελικά κάνω αυτή τη βελτίωση χωρίς να την ζορίσω θα έχω καλύτερα αποτελέσματα;;;;
Εγώ όπως το σκέφτομαι φαντάζομαι ότι με λιγότερα ξύλα πλέον θα διατηρώ την θερμοκρασία στον λέβητα και στο χέρι μου πάλι θα είναι πόσο υψηλή θερμοκρασία θέλω να φτάσει.

6. Εάν κάνω τελικά την βελτίωση με τις πόρτες της εστίας και τον ανεμιστήρα που θα τροφοδοτεί με αέρα μπορεί να υπάρξει έλεγχος με τους ηλεκτρονικούς θερμοστάτες που υπάρχουν στην αγορά;
(τύπου olympia electronics για ξυλολέβητες ή τζακολέβητες)

Τέλος να ζητήσω συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις και τις απορίες μου.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60944 από Gdevil

manosdet έγραψε: 3-4 μέρες μέλος είμαι και έχω διαβάσει όσο δεν διάβασα για τις εξετάσεις όταν έδινα.....
....
3. Σε περίπτωση διακοπής λειτουργίας του ρεύματος θα συνδέσω ένα UPS Line interactive (που ήδη έχω) κάνοντας κάποιες δοκιμές για να δω πόση ώρα μπορεί να λειτουργήσει τον κυκλοφορητή.
....

Καλή ιδέα θα ήταν να βάλεις στο κινητό σου να χτυπάει ένα μύνημα κάθε 4 μήνες "ΕΛΕΓΧΟΣ UPS"
Αυτό γιατί όλα τα ups δουλεύουν με μπαταρίες που σιγά σιγά χάνουν την δύναμη τους.
Και εσύ να νομίζεις ότι το ups σου κρατάει πχ 3 ώρες αλλά σε κανά χρόνο θα κρατάει 10 λεπτά μόνο (αν δεν του αλλάξεις μπαταρίες)


manosdet έγραψε: 3-4 μέρες μέλος είμαι και έχω διαβάσει όσο δεν διάβασα για τις εξετάσεις όταν έδινα.....
......
5. Ερχόμαστε λοιπόν τώρα στην σκέψη να κλείσω την εστία με 2 πόρτες και να φέρω από το πλαϊνό τοίχωμα της εστίας παροχή εξωτερικού αέρα για την καύση.
Επειδή η κατασκευή είναι περίπου 30 ετών και σίγουρα αν και μη μόνιμης κατοικίας έχει γράψει το κοντέρ της κάποια χιλιόμετρα μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία για να μην την ζορίσω και να την αφήσω ως έχει ή αν τελικά κάνω αυτή τη βελτίωση χωρίς να την ζορίσω θα έχω καλύτερα αποτελέσματα;;;;
Εγώ όπως το σκέφτομαι φαντάζομαι ότι με λιγότερα ξύλα πλέον θα διατηρώ την θερμοκρασία στον λέβητα και στο χέρι μου πάλι θα είναι πόσο υψηλή θερμοκρασία θέλω να φτάσει.

6. Εάν κάνω τελικά την βελτίωση με τις πόρτες της εστίας και τον ανεμιστήρα που θα τροφοδοτεί με αέρα μπορεί να υπάρξει έλεγχος με τους ηλεκτρονικούς θερμοστάτες που υπάρχουν στην αγορά;
(τύπου olympia electronics για ξυλολέβητες ή τζακολέβητες)
........

Προσωπικά θα σου έλεγα να κλείσεις με πόρτες την εστία και να βάλεις τζάμι ώστε να έχεις και οπτική επαφή. και σου εξηγώ το γιατί
1)Ανοιχτή εστία σημαίνει α)θερμικό κέρδος λόγω ακτινοβολίας (για όση ώρα υπάρχει φωτιά) προς τον χώρο που βρίσκεται η εστία αλλά και β) μεγαλύτερη θερμική απώλεια λόγω ζεστού αέρα που φεύγει από τον χώρο και πάει στην καμινάδα και άρα ίση ποσότητα κρύου αέρα μπαίνει στον χώρο. Επίσης οι απώλειες συνεχίζονται όταν δεν υπάρχει φωτιά.
2)Η ρύθμισή της ζέστης που βγάζει το σύστημα σου (όπως και κάθε σύστημα καύσης ξύλου) μπορεί να ρυθμιστεί με 2 τρόπους. Είτε με το πόσα ξύλα θα καίς είτε με τον πόσο αέρα δίνεις για να καούν τα ξύλα.
Με ανοιχτή εστία έχεις μόνο την μία ρύθμιση. Με κλειστή έχεις και τους δύο. (χώρια που όπως σου είπα παραπάνω έχεις και οικονομία).
Αρα δεν τίθεται θέμα "να ζοριστεί" η καταστκευή σου με το κλείσιμο με πόρτες. Μάλλον θα "ξαλαφρώσει".
Εσύ τώρα όταν ρίχνεις ξύλα η φωτιά καίει ανεξέλεκτα. Με πόρτες και ελεγχόμενο αέρα θα την ρυθμίζεις πιό καλα.

Συνεχίζω με κάποιες σκέψεις μου όσον αφορά τις πόρτες
Αυτές οι πόρτες να κλείνουν όσο το δυνατόν πιο ερμητικά.
Και να δώσεις παροχή αέρα από έξω.
Που θα τον οδηγήσεις στον χώρο καύσης με άκαυστη σωλήνα.
Επίσης η σύνδεση αυτής της σωλήνας με τον χώρο καύση θα πρέπει να γίνει κατά το δυνατόν ερμητικά.
Το νόημα είναι να πηγαίνει τόσος αέρας στον χώρο καύσης όσος εσύ θέλεις και μάλιστα να είναι από έξω.
Μοτέρ δεν θα χρειαστείς για τον αέρα καύσης.
Ούτε και ηλεκτρονικό
ΑΛΛΑ
θα χρειαστείς να ελέγχεις το πόσος αέρας πηγαίνει στην εστία σου.
Ενας απλός χειροκίνητος μηχανισμός είναι ένα ατσαλόσυρμα που τραβόντας το ανοίγει στην είσοδο του αέρα ένα κλαπέ και σμπρώχνοτάς το κλείνει (φράζει) την είσοδο
Ααααααααν πάλι θέλεις ηλεκτρονικό και όχι χειροκίνητο τρόπο ελέγχου τότε υπάρχουν κανά 2 λύσεις.
Μία λύση ειναι να πάρεις από ένα λέβητα το ανταλακτικό που κλείνει το πορτάκι του αέρα ανάλογα με την θερμοκρασία του νερού και να το προσαρμόσεις στην περίπτωσή σου. (Φτηνή λύση αλλά θέλει πατέντα)
Αλλά λύση είναι (αρκετά ακριβή αλλά έυκολα προσαρμόσιμη) ελεγκτής θερμοκρασίας με έξοδο 0-12 βολτ (που θα μετράει θερμοκρασία νερού) και ηλεκτρονικό τάμπερ με είσοδο 0-12 βολτ που θα μπεί στην άκαυστη σωλήνα που θα σου δίνει παροχή αέρα καύσης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82079 από greenpug

manosdet έγραψε:

greenpug έγραψε: Εγώ θα πρότεινα να διαβάσεις ένα οδηγό χρήσης από τζάκια - boiler της σημερινής εποχής και να δεις εάν μπορείς να πάρεις κάποια από τα ασφαλιστικά μέτρα που οποθετούνται σήμερα.

Έχω από το Piazzetta MT 361 αν θες γράψε μου το email σου να σου το στείλω.

Μπράβο για την κατασκευή.


Καλή σου μέρα.
Το email μου είναι manosdet (at) yahoo (τελεία) gr
Το έγραψα έτσι για να μην το πιάνουν τα ρομπότ καο γεμίζω spam
Ευχαριστώ πολυ


Φίλε με συγχωρείς για την καθυστέρηση, τώρα είδα το μύνημα σου.

Μόλις το έστειλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ