Υδραυλικό τζάκι - ιδιοκατασκευή του 1983 by manosdet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59710 από manosdet

ρογκος έγραψε: και αμα βαλεις πορτα οπως λεει ο φιλος GT να βαλεις και ενα θερμομετρο να βλεπεις την θερμοκρασια του νερου σε περιπτωση που δεν υπαρχει κατι τετοιο


Ναι όντως χρειάζεται και το θερμόμετρο οπότε και αυτό μπαίνει στο πρόγραμμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59715 από ρογκος
κοιτα αποτι βλεπω στις φωτο εχει χωρο στις σωληνες να κοψεις και να βαλεις εξαρτηματα .απο κει και περα θελει αδειασμα νερα και κολησεις αμα ξερεις τα κανεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59726 από manosdet

ρογκος έγραψε: κοιτα αποτι βλεπω στις φωτο εχει χωρο στις σωληνες να κοψεις και να βαλεις εξαρτηματα .απο κει και περα θελει αδειασμα νερα και κολησεις αμα ξερεις τα κανεις


Κολάω χαλκό αλλά δυστυχώς εκεί που βγαίνει από το τζάκι και δίνει στον κυκλοφορητή εχει 3-4 cm σωλήνωσης και κατευθείαν γωνιά φ90 οπότε στην καλύτερη περίπτωση με ένα κλέφτη φαντάζομαι θα κάνω δουλειά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59729 από ρογκος
τωρα τεχνικα απο δω δεν μπορω να σου πω οτι και να σου πω μπορει να μην δουλεψει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59738 από χρηστος8

manosdet έγραψε:

ρογκος έγραψε: κοιτα αποτι βλεπω στις φωτο εχει χωρο στις σωληνες να κοψεις και να βαλεις εξαρτηματα .απο κει και περα θελει αδειασμα νερα και κολησεις αμα ξερεις τα κανεις


Κολάω χαλκό αλλά δυστυχώς εκεί που βγαίνει από το τζάκι και δίνει στον κυκλοφορητή εχει 3-4 cm σωλήνωσης και κατευθείαν γωνιά φ90 οπότε στην καλύτερη περίπτωση με ένα κλέφτη φαντάζομαι θα κάνω δουλειά.




Μπραβο φιλε μου...τζακι νερου του 83 και δουλευει ακομη...χωρις τριοδες κτλ που βαζουμε σχεδον δια ροπαλου.

Τωρα στο θεμα του θερμομετρου και της θερμικης βαλβιδας υπαρχει λυση...

Την γωνια χαλκου που βγαινει απο το τζακι την κανεις ταυ...ξανασυνδεεις τον κυκλοφορητη και στην ακρη του ταυ βαζεις αλλο ενα ταυ.

Ετσι εχεις αλλες δυο παροχες... για εμβαπτιζομενο θερμομετρο και βαλβιδα των 90 βαθμων στην οποια την απορριψη των νερων οδηγεις εκτος σπιτιου.

ΥΓ. Το μοτερ του κυκλοφορητη απο το 1983 ειναι σε αυτη τη θεση;;; :woohoo:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59751 από manosdet

χρηστος8 έγραψε:

manosdet έγραψε:

ρογκος έγραψε: κοιτα αποτι βλεπω στις φωτο εχει χωρο στις σωληνες να κοψεις και να βαλεις εξαρτηματα .απο κει και περα θελει αδειασμα νερα και κολησεις αμα ξερεις τα κανεις


Κολάω χαλκό αλλά δυστυχώς εκεί που βγαίνει από το τζάκι και δίνει στον κυκλοφορητή εχει 3-4 cm σωλήνωσης και κατευθείαν γωνιά φ90 οπότε στην καλύτερη περίπτωση με ένα κλέφτη φαντάζομαι θα κάνω δουλειά.




Μπραβο φιλε μου...τζακι νερου του 83 και δουλευει ακομη...χωρις τριοδες κτλ που βαζουμε σχεδον δια ροπαλου.

Τωρα στο θεμα του θερμομετρου και της θερμικης βαλβιδας υπαρχει λυση...

Την γωνια χαλκου που βγαινει απο το τζακι την κανεις ταυ...ξανασυνδεεις τον κυκλοφορητη και στην ακρη του ταυ βαζεις αλλο ενα ταυ.

Ετσι εχεις αλλες δυο παροχες... για εμβαπτιζομενο θερμομετρο και βαλβιδα των 90 βαθμων στην οποια την απορριψη των νερων οδηγεις εκτος σπιτιου.

ΥΓ. Το μοτερ του κυκλοφορητη απο το 1983 ειναι σε αυτη τη θεση;;; :woohoo:


Πολύ σωστή η σκέψη του διπλού ταυ.
Για πες μου τι ακριβώς θα εξυπηρετούσε η τρίοδη και σε ποιό ακριβώς σημείο συνδέεται;
Για τον κυκλοφορητή δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι εξ αρχής ήταν σε κάθετη θέση αν εννοείς αυτό.
Έχω την εντύπωση ότι ίσως ήταν σε οριζόντια θέση και πρέπει να τον έχει γυρίσει ο γαμπρός μου πριν από αρκετά χρόνια (τουλάχιστον 20 χρόνια) αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος και να ήταν εξ αρχής.
Διαβάζοντας χθες στο forum βρήκα κάποιο ποστ που αναφέρει την σωστή θέση του κυκλοφορητή λόγω υδρολίπανσης και με παραξένεψε να πω την αλήθεια.
Αυτό που κάνω κάθε σαιζόν πριν λειτουργήσει για πρώτη φορά ανοίγω μια τάπα βιδωτή που έχει στην κορυφή του και με ένα φαρδύ κατσαβίδι κάνω μια στρέψη στον ρότορα που φαίνεται σαν να είναι λίγο κολλημένος.
Μετά πάει ρολόι όλο το χειμώνα μόνος του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ