Υδραυλικό τζάκι - ιδιοκατασκευή του 1983 by manosdet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59425 από manosdet
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα μιας και είναι η πρώτη μου ανάρτηση.
Στο εξοχικό μου έχω ενεργειακό τζάκι το οποίο έγινε κατασκευή το 1983 από τον πατέρα μου.
Στην εστία που είναι αρκετά μεγάλη υπάρχει λέβητας νερού από μαντέμι που καλύπτει μέρος του δαπέδου, της πλάτης και σερπατίνα τούμπο στην φούσκα της καμινάδας.
Απ' ότι θυμάμαι (γιατί τότε ήμουν και παιδί) κατασκευάστηκε και τοποθετήθηκε πρώτα ο λέβητας και στην συνέχεια χτίστηκε το τζάκι.
Το σπίτι είναι 70 τμ και υπάρχει και boiler 80 λίτρων για τις ανάγκες του σπιτιού.
Είναι ανοικτού τύπου χωρίς δοχείο διαστολής.
Παρακάτω παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες.










Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59644 από manosdet
Κατ' αρχήν να κάνω μια διόρθωση.
Το σύστημα είναι με δοχείο διαστολής ανοικτού τύπου και όχι χωρίς δοχείο διαστολής.
Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες η εστία είναι ανοικτή μπροστά οπότε χάνεται μεγάλη ποσότητα θερμότητας που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί ο λέβητας.
Θα ήθελα κάποιες συμβουλές για το πως μπορώ να κάνω κάποια βελτίωση έτσι ώστε να αποδίδει περισσότερο στα σώματα του καλοριφέρ και λιγότερο σαν τζάκι.
Η αλήθεια είναι πως η φιλοσοφία του όταν κατασκευάστηκε ήταν να μπορούμε και να το χαιρόμαστε σαν τζάκι αλλά και να ψήνουμε και κανένα κομμάτι κρέας....
Επίσης θα προτιμούσα στην βελτίωση του να μην κάνω κάποια μόνιμη κατασκευή αλλά εφόσον είναι δυνατόν κάτι το οποίο να αποσπάται και να έχω την παρούσα κατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59659 από GT
Μάνο, ο πατέρας σου ήταν μπροστά από την εποχή του!

Πολλά μπράβο!

Θα σου πρότεινα να σκεφτείς το ενδεχόμενο να το κλείσεις με πόρτα. Μπορείς να πάρεις ιδέες από το θέμα Χτιστό τζάκι, νέα πατέντα .

Επίσης, δε μπόρεσα να διακρίνω παροχή εξωτερικού αέρα. Αν δεν υπάρχει, καλό θα ήταν να κάνεις.

Καλό θα ήταν επίσης να έχεις εγκατεστημένα όλα τα απαιτούμενα ασφαλιστικά εξαρτήματα, στα οποία δεν αναφέρεσαι, πλην του ανοιχτού δοχείου διαστολής. Ας το σχολιάσουν οι ειδικοί αυτό.

Άσχετο, σκέφτομαι να μετονομάσω το θέμα σου σε "Υδραυλικό τζάκι - ιδιοκατασκευή του 1983", νομίζω ανταποκρίνεται περισσότερο στο περιεχόμενο. ;) Τι λες?


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59675 από manosdet
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Όντως ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του.
Πέραν του ανοικτού δοχείου διαστολής δεν υπάρχει κάποιο άλλο ασφαλιστικό εξάρτημα στην όλη κατασκευή.
Διαβάζοντας το forum από χθες το βράδυ προσπαθώ να κατανοήσω πλήρως τους κινδύνους που μπορούν να προκληθούν από ένα τέτοιο σύστημα θέρμανσης.
Το τζάκι βρίσκεται σε εξοχική κατοικία και λειτουργεί κάθε Σαββατοκύριακο το χειμώνα και στις διακοπές των γιορτών (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν εγκυμονούν κίνδυνοι λόγω πιο περιορισμένης χρήσης).Η καύση που έχουμε μάθει να κάνουμε τόσα χρόνια είναι ελεγχόμενη βασει της θερμοκρασίας του νερού. Δηλαδή όταν πέφτει η θερμοκρασία του νερού βάζουμε ξύλα και δυναμώνουμε λίγο την φωτιά, όταν ανεβαίνει αφήνουμε την φωτιά να πέσει και έτσι συντηρούμε την θερμοκρασία που θέλουμε.
Το νερό στο λέβητα δεν έχει φτάσει ποτέ σε βρασμό και ίσως γιαυτό να μην με είχε ανησυχήσει μέχρι τώρα ο κίνδυνος του να συμβεί κάτι.
Βέβαια αν κλείσω τώρα την πρόσοψη της εστίας φαντάζομαι ότι η συμπεριφορά του θα αλλάξει και προσπαθώ να προβλέψω τυχόν προβλήματα και τρόπο αντιμετώπισής τους
Ένας υδροστάτης επαφής ελέγχει τον κυκλοφορητή ρυθμισμένος στους 45 βαθμούς.
Προφανώς σαν άλλη μια δικλείδα ασφαλείας θα μπορούσε να ήταν μια βαλβίδα αποτόνωσης ίσως στον χώρο του λουτρού.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.Αν μπορείτε να μου προτείνετε θα το ήθελα πολύ.
Παροχή εξωτερικού αέρα δεν υπάρχει και προφανώς επειδή η εστία είναι ανοικτή υποθέτω.

Τέλος ναι ο τίτλος Υδραυλικό τζάκι ταιριάζει καλύτερα σίγουρα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59678 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δεν ξέρω την περιοχή που βρίσκετε το τζάκι για να δούμε αν έχετε παγωνιές αλλά γεια να είστε 100% ασφαλείς βάλτε και μια 2,5 bar ασφάλεια παράλληλα στο σωλήνα της εκτόνωσης του ανοικτού δοχείου για να πιάσετε και την περίπτωση που παγώσει ο σωλήνας του ανοικτού δοχείου ή φρακάρει από κάποιο σκουπίδι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59683 από ρογκος
πιστευω οτι αμα πας σε καποιον σιδερα και του δειξεις το τζακι η και μονος σ αμα ασχολησε με τετοια θα μπορεσεις να κανει καποια κατασκευη πορτα με τζαμι να την βαζεις και να την βγαζεις οποτε θες δεν θα ειναι κατι δυσκολο.τωρα για την ασφαλεια μπορεις να βαλεις μια βαλβιδα θερμικη η οποια ειναι και πιεσεως και μαζι με το ανοιχτο δοχειο θα εισαι καλυμενος .τωρα το ποσο ευκολο ειναι να την τοποθετησεις δεν ξερω /μπραβο παντως στον πατερα σ που πριν απο 30 χρονια κατασκευασε κατι τετοιο μοναχος του
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ