Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56122 από alex_nous
Μετά κόπων και βασάνων ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω κι εγώ την εγκατάσταση του παραπάνω τζακιού στο σπίτι των πεθερικών μου. Η εγκατάσταση έγινε σε μονοκατοικία 90τμ περίπου σε χωριό στα προάστια της Θεσσαλονίκης, με καμία μόνωση πλην αυτής της πλάκας που έγινε τον περασμένο μήνα από εμένα με θεαματικά αποτελέσματα
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=37161&Itemid=53
Σημειώνω ότι τον περασμένο χειμώνα το συγκεκριμένο σπίτι δεν μπορούσε να ανεβάσει πάνω από 16-17 βαθμούς με πετρέλαιο και air-condition στο φουλ με εξωτερικές θερμοκρασίες κοντά στο 0.
Μετά την παρότρυνση των συμφορουμιτών, πολύ πολύ μελέτη και το βέτο της πεθεράς μου, να ανοίγει η πόρτα και προς τα πάνω κατέληξα στην παρακάτω εστία από το Leroy με αρχική τιμή 909 -10% έκπτωση λόγω γενεθλίων καταστήματος 818 ευρώ



Ο χώρος που θα γινόταν η εγκατάσταση συγκεκριμένος αδιαπραγμάτευτος και πολύ περιορισμένος. Μία γωνία 1,05μ χ 1,05μ με δεξιά μπαλκονόπορτα και αριστερά παράθυρο! Η τρύπα για την καμινάδα έπρεπε να γίνει στον τοίχο και όχι στην πλάκα πλην όμως και εκεί τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά. Δεξιά της τρύπας υπήρχε κολόνα από, πάνω δοκάρι και αριστερά εξωτερικό ξύλινο σκέπαστρο. Ο χώρος που έμενε για να γίνει η τρύπα ακριβώς 0,215μ για να περάσει καμινάδα φ200 και μετά να συνεχίσει μονωμένη διπλού τοιχώματος εξωτερικά.


Εδώ φαίνονται και οι δύο εισαγωγές αέρα φ120 για την καύση και φ100 για το βιντιλατέρ με ανοιγοκλειόμενες περσίδες εξωτερικά.



Ιδού και η καμινάδα με το αντιανεμικό της καπέλο



Και ξεκινάμε την τοποθέτηση της εστίας με εναλλάκτη και βιντιλατέρ, σε βάση από τσιμεντόλιθους και πυρότουβλα και μόνωση πετροβάμβακα!


Κόπηκε κι ένα καλώδιο ρεύματος όπως περνούσαμε τον οδηγό της γυψοσανίδας οπότε σκαψίματα και πάλι.
Έγινε και και το πρώτο άναμμα για να ξεμυρίσει και να ζεσταθούμε. Τα αποτελέσματα πέρα από κάθε φαντασία! Το θερμόμετρο έδειξε πάνω από 30 βαθμούς, έχοντας όμως κλειστές τις πόρτες και περιορίζοντας τα τετραγωνικά μέτρα σε περίπου 40!
Η τοποθέτηση της γυψοσανίδας λοιπόν ήταν γρίφος για δύσκολους λύτες! Έπρεπε να ικανοποιεί τις προδιαγραφές του τζακιού, να χωράει στις πολύ περιορισμένες διαστάσεις και τέλος να αρέσει στην πεθερά μου!

Τοποθετήθηκαν οι οδηγοί, άπειροι στον αριθμό, και αρχίσαμε να τοποθετούμε πετροβάμβακα και το κλείσιμο της γυψοσανίδας.



Τελειώσαμε και με το κλείσιμο και συνεχίσαμε τις δοκιμές!

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56123 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Έγινε το στοκάρισμα,το καθάρισμα και απομένει το βάψιμο



Οι δοκιμές πήγαν πολύ καλά αν και τα ξύλα δεν είναι και πολύ καλά. Είναι 1-2 μηνών και βρεγμένα! Θα επανέλθω λοιπόν με θερμοκρασίες από την δοκιμή και μία τελική φωτογραφία.
Ξέχασα το σημαντικότερο, να ευχαριστήσω τον πεθερό,τον κουνιάδο και την γυναίκα μου για την πολύτιμη βοήθεια και φυσικά όλους τους φίλους από το φόρουμ που με τις οδηγίες τους μου έλυσαν τα χέρια!
Υ.Γ. Η πεθερά τελικά ξετρελάθηκε με το τζάκι!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56135 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Πολύ ωραία δουλειά, μπράβο!
Τυχερουλη σ'αγαπάει η πεθερά σου ;)
Αν δεις ότι παραζεσταίνονται τα κουφώματα να γυρίσεις τις πλαϊνές περσίδες κάθετα, να φυσάνε προς το κέντρο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56140 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Ε ρε γαμπρό που κάνανε οι άνθρωποι!

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά!

Καλές και οικονομικές ζέστες να έχουν!

Μήπως θα μπορούσες να ανεβάζεις καμιά φωτο από την πόρτα και το πλαίσιο της εστίας?
Πως επιτυγχάνεται η σωστή μεταξύ τους εφαρμογή?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56201 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Ευχαριστώ παιδιά, Stavrax ευχαριστώ για την συμβουλή και GT το μόνο εύκολο οι φώτο που ζήτησες! Πάντως το τζάμι δεν μαυρίζει εύκολα όπως σε άλλα που έχω ακούσει! Αν δεις στις φώτο η πόρτα έβρισκε στον εναλλάκτη και αναγκάστηκα να τον στραβώσω και επίσης ρύθμισα τους ρεγουλατόρους της πόρτα να μην ανοίγει τέρμα πάνω και βρίσκει στον εναλλάκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56212 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Ναι, τον είδα. Προσοχή μόνο μην ανοίξει καμιά χαραμάδα σε καμιά ένωση στην καμινάδα από κανένα δυνατό κοπάνημα. Μία στο εκατομμύριο θα μου πεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κάλιο το προλαμβάνειν από το θεραπεύειν...

Εκτός των φωτογραφιών, θα ήθελα και τη δική σου εκτίμηση για το αν η πόρτα σφραγίζει σωστά, μιας και νομίζω έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο ως K-EVOάκιας!

Επίσης, ίσως θα ήταν καλό να "διαχωρίσεις" κάπως τις 2 εισαγωγές αέρα, με κανένα "καπέλο", γιατί είναι πολύ κοντά, ώστε να μην επηρεάζει η μια την άλλη.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ