Pasian Camino 18H (pellet) by vorios

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49820 από vorios
Pasian Camino 18H (pellet) by vorios δημιουργήθηκε από vorios
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέος μέλος στο Energ.gr αλλά το επισκέπτομαι εδώ και αρκετό καιρό. Σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή και να παρουσιάσω, εν μέρει, το τζάκι μου. Είχα αποφασίσει να πάρω τον λέβητα πέλλετ της ferroli αλλά για να μην επιβαρύνω επιπλέον το σπίτι μου δεδομένου ότι έχω λέβητα πετρελαίου Kiturami κι ένα τζάκι ξύλου αποφάσισα τελικά να αντικαστήσω το τζάκι με το Camino 18KW νερού με πέλλετ. Το κόστος του 3.200 € σκέτο μα σκέτο μηχάνημα συν 1000€ επιπλέον για την εγκατάσταση με κυκλοφορητή, θερμοβαλβίδα, θερμοστάτη χώρου ψηφιακό σωληνώσεις και παράλληλη σύνδεση με τον Kiturami, τεσπά, νομίζω λίγο ακριβά. ¨ολο αυτό γίνεται μέσα από το «εξοικονομώ κατ οίκον» όποτε δικαιολογεί εν μέρει το αυξημένο κόστος. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να αξίζει τα λεφτά.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49835 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Pasian Camino 18H (pellet) by vorios
να το χαρεις και καλες καυσεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vorios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52853 από vorios
Απαντήθηκε από vorios στο θέμα Pasian Camino 18H (pellet) by vorios
Αν και ακόμη δεν έχουμε τοποθετήσει θερμοστάτη χώρου, δεν έχουμε τις τελικές ρυθμίσεις για κατανάλωση, η τρίοδη είναι ακόμη χωρίς βαλβίδα και τη θερμοκρασία νερού την έχω αρκετά χαμηλά στους 55ο εχθές ο βράδυ με τα πρώτα πραγατικά κρύα έμεινα ικανοποιημένος. Το σπίτι μου ζεστλενεται βέβαι έχω επενδύσει στη θερμομόνοση. Σήμερα θα τοποθετήσουμε το θερμοστάτη χώρου. Θέλω να δοκιμάσω το παμφάγο τζάκι μου( έτσι ονομάζει η εταιρία)με καλαμπόκι και θα σας ενημερώσω. Όλα τά άλλα υλικά που υποτιθεται καίει είναι θεωρητικα απο τη στιγμή που είναι δύσκολο έως αδυνατο να ατα βείς στην αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70227 από vorios
Απαντήθηκε από vorios στο θέμα Pasian Camino 18H (pellet) by vorios
Επανέρχομαι μετά από 40 και πλέον ημέρες οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Να πω βέβαια πρώτα ότι έχω πλέον ένα αρκετά καλά μονωμένο σπίτι 100 τμ. Από τις 21 Δεκ. μέχρι και αύριο θα έχω κάψει πέντε 40κιλα σακιά πυρηνόξυλο και δώδεκα 15κιλα πέλλετ , υπόψη σήμερα το πρωί εδώ είχε -7 παρόλα αυτά δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολος χειμώνας μέχρι τώρα. Το τζάκι συνεργάζεται με θερμοστάτη χώρου τον οποίο ρυθμίζω στους 18c πριν να πάω για ύπνο και παραμένει στους 18 μέχρι το απόγευμα που επιστρέφουμε με τη σύζυγο από τις δουλειές μας και το απόγευμα αργά το βάζω στο 21 -22c
Πιστεύω ότι με 1 τον. Πέλλετ(300€) και 1.100 κιλά πυρηνόξυλο(150€) θα περάσω το χειμώνα B) . Το θεωρώ μεγάλη επιτυχία. Τώρα το μηχάνημα έχει καποια μειονεκτήματα όπως μικρή δεξαμενή καυσίμου 25 kg, όταν ανεβάζει θερμοκρασία μυρίζει λίγο και τέλος είναι λίγο πολύπλοκο όπως όλα τα μηχανήματα πελλετ το οποίο μαθαίνω σιγά, σιγά.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vorios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70234 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Pasian Camino 18H (pellet) by vorios
Βοριος καλο μηχανάκι , απ τον στεφανακη το πειρες ???
Αχ να ηξερα οτι θα έβρισκα τσοφλια , θα το κοιτούσα και εγω ! (βρηκα πεταμενα εξω απ την λαρισα,ροδακινο)
Αν το εξαχνα απ την αρχη θα το κοιτουσα σιγουρα το τζακακι σου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70238 από vorios
Απαντήθηκε από vorios στο θέμα Pasian Camino 18H (pellet) by vorios
νομίζω έτσι λέγεται ο κεντρικός εισαγωγέας στη Λάρισα εγώ είμαι από Αριδαία. Μεγάλο ρόλο παίζει σ εμενα η καλή θερμομώνοση, το σπίτι έχει λίγες απώλειες. Δεν έχω δοκιμάσει καλαμπόκι που στην περιοχή έιναι άφθονο. Μικροδοκιμές με ροδάκινο και κουκούτσια ολόκληρα ελιάς έχω κάνει έιναι καλα πρέπει να τα βρείς σπασμένα κι αυτό.... είδωμεν.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vorios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ