Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48163 από dmtr
Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr δημιουργήθηκε από dmtr
Θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω το καμάρι μου. Είναι η κασέτα 90 εκ. της Spartherm
Είχα ένα παραδοσιακό τζάκι αυτό της φωτογραφίας.



Όπως βλέπετε, το τζάκι δεν είναι τοποθετημένο στο καλύτερο σημείο του χώρου, μάλλον στο κάτω επίπεδο έπρεπε να το είχα φτιάξει. Πέρσι με την αύξηση του πετρελαίου αποφάσισα να το μετατρέψω σε ενεργειακό. Μπήκα σε φόρουμ, πήγα σε εταιρείες, έστειλα φωτογραφίες, ήρθαν τεχνικοί και όλα τα σχετικά. Εκ των υστέρων αναγνωρίζω ότι την πιο σωστή πρόταση μου είχε κάνει η αντιπροσωπεία της Dovre, να μπει εξ αρχής μονομπλόκ καινούργιο τζάκι Dovre 2180, στον κάτω χώρο, με αεραγωγούς για κρεβατοκάμαρες και να μείνει το παλιό σαν διακοσμητικό. Κόστος 4.300€ κομπλέ με 8 μέτρα μονωμένη καμινάδα κ.λπ., τα οποία και με τρόμαξαν. Τελικά κατέληξα (νόμιζα ότι είχα καταλήξει) στην ελληνική κασέτα της θερμοζέλ 1400€ με την τοποθέτηση. Στην κυριολεξία στο παραπέντε διάβασα το ποστ του Αστέρη και άλλαξα γνώμη. Ακύρωσα την παραγγελία και στις 2 Δεκεμβρίου πέρσι, ημέρα Δευτέρα, ξεκίνησα από το Κρυονέρι για το Leroy. Καθ’ οδόν σκέφτηκα να περάσω πρώτα και από τον Φιλιππάτο, στο Μενίδι, μήπως είχε καλύτερες τιμές. Και εκεί γνωρίστηκα με το "καμάρι" μου και «επήλθε ο έρως» με την πρώτη ματιά.
Μου ζήτησε 2.500€ για την κασέτα και τελικά καταλήξαμε στα 2.300€ με την εγκατάσταση, αυθημέρον, (1800 + 500). Ξεκινήσαμε με το να ξηλωθεί το πάτωμα και η πλάτη του παλιού για να χωρέσει η εστία. Όταν προσπάθησε να ανοίξει τρύπα από το πλάι για να κάνει τη σύνδεση της καμινάδας, διαπιστώσαμε ότι οι πλάκες Καρύστου ήταν σχεδόν στον αέρα. Αναγκαστικά βγήκε όλη η διακόσμηση του τζακιού. Όταν μπήκε μες την φούσκα, άλλα “καλά χαμπέρια”. Το λοξό κομμάτι της καμινάδας ήταν με τούβλο, πλατύ και στενό και μετά στην ευθεία συνδεόταν με αμιάντου. Αναγκαστικά και αλλαγή καμινάδας με inox, οπότε την πήγα μέχρι τέρμα έξω. Δεν ήθελα τον αμίαντο μες στο σπίτι.
Βέβαια η όλη διαδικασία συν το ντύσιμο του χτιστού μέρους της φούσκας, με πυράντοχη γυψοσανίδα ανέβασαν το κοστολόγιο κατά 400€.
Λόγω των εξελίξεων δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση της εγκατάστασης αυθημερόν και ήρθαν και την άλλη μέρα. Το άναψε ο μάστορας, τιγκάροντας το στο ξύλο και δεν μπορούσες να καθίσεις από την μυρωδιά, την ομίχλη και τη ζέστη αν και ανοικτά παράθυρα.
Πέταγα από τη χαρά μου. Είχα βρει το ιδανικό τζάκι να ζεσταθούμε. Έλλειπε και η γυναίκα μου εκδρομή, οπότε όταν γύρισε η γκρίνια ήταν ελάχιστη. Είχα φροντίσει να φέρω γυναίκα για να καθαρίσει τον χαμό που γινόταν.
Δυστυχώς, δεν τράβηξα φωτογραφίες κατά την τοποθέτηση, η οποία, όπως απεδείχθη τελικά ήταν αυτό που λέει ο Αστέρης, «παράδειγμα προς αποφυγήν».
Οι διαστάσεις της εστίας είναι 90χ60χ50.



Χώρεσε μέσα στο παλιό τζάκι ίσα-ίσα. Αποτέλεσμα δεν υπήρχε από πουθενά εισαγωγή αέρα, πλην ενός μικρού ανοίγματος στο πλάι.



Το τζάκι: Κασέτα της Spartherm made in Germany με ονομαστική ισχύ 9 kw.

Η πόρτα του ανοίγει προς τα έξω, με πολύ μεγάλο τζάμι, φαρδύ υαλοκόρδονο για να σφραγίζει καλά, με αλουμινένια πατούρα στα τελειώματα. Όταν κλείνεις την πόρτα, προς το τέλος κλείνει μόνη της. Τόσο καλά ζυγισμένη είναι.



Η εστία: Μεγάλη, χωράει ξύλα μέχρι 80 cm. Τα μαντέμια, 1cm πάαχους, είναι ένθετες πλάκες και βιδώνουν πάνω στην ατσαλολαμαρίνα. Έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα σπασίματος του μαντεμιού. Είναι ανάγλυφα με αποτέλεσμα να διπλασιάζουν την θερμαινόμενη επιφάνεια.



Δεν έχει κόφτρα, ούτε κλαπέτο.

Όλο τον χειμώνα πέρσι έκαψα 4 τόνους ξύλα, οι φίλοι που έρχονταν σπίτι μου έλεγαν τι ζεστά που είναι, αλλά εγώ δεν ήμουν ευχαριστημένος. Όσο διάβαζα τον Αστέρη τόσο καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά. Τα πυρότουβλα πύρωναν, επάνω δεν ανέβαινε ζεστός αέρας, μόνο γύρω από το τζάκι ήταν ζεστά. Με τον πρωτογενή αέρα συνέχεια ανοικτό είχα συνέχεια δυνατή φωτιά και ζέσταινα τα περιστέρια.

Πρώτη μου ενέργεια ήταν να τοποθετήσω έναν εναλλάκτη 1 μέτρου μες την καμινάδα, με φυσική ροή. Τα πράγματα βελτιώθηκαν λίγο αλλά είμαστε ακόμα μακριά από τα γραφόμενα του Αστέρη.

Για την φετινή σαιζόν ξεκίνησα και άνοιξα μια τρύπα στην πλάτη του τζακιού.



Αμέσως είδα κάποια βελτίωση. Γλυκάθηκα και άνοιξα άλλες 2 πιο μεγάλες τρύπες ενώ την ήδη υπάρχουσα την χρησιμοποίησα για να φέρω στο κάτω διάζωμα τον ζεστό αέρα από τον εναλλάκτη, αφού τοποθέτησα εξωτερικά βεντιλατέρ να σπρώχνει τον αέρα.



Το αποτέλεσμα καταπληκτικό. Με πολύ λιγότερα ξύλα από πέρσι, πολύ περισσότερη ζέστη. Αυτή την περίοδο με 20 – 25 κιλά την μέρα ( 10.00 με μεσάνυκτα) έχω 23 βαθμούς στο χώρο του τζακιού, 23 και στον πάνω όροφο και 21,50 στον κάτω χώρο του Σαλονιού.
Βέβαια έμαθα, με τον καιρό και να το λειτουργώ πιο σωστά.

Άναμμα:
Ξεκινάμε με 8-10 περίπου κιλά ξερά ξύλα ή μπριγκέτες. Ανοικτός ο πρωτογενής ανοικτή και η αεροκουρτίνα.



Αφού κάψει κάνα μισάωρο, και αρχίσει να έχει δυνατές φλόγες, κλείνουμε τον πρωτογενή αέρα και αφήνουμε μόνο την αεροκουρτίνα. Όταν πέσει η φλόγα συμπληρώνουμε ένα ή δύο κούτσουρα ή μπριγκέτες και αφού ανάψουν καλά κλείνουμε και την αεροκουρτίνα ώστε να κρατήσουν περισσότερο. Όποτε συμπληρώνουμε ξύλα ανοίγουμε τον αέρα της αεροκουρτίνας. Η συνέχεια είναι ανάλογη και το αποτέλεσμα, πολύ ζέστη μικρή κατανάλωση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48187 από tasos01
Απαντήθηκε από tasos01 στο θέμα Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr
σουπερ.....παρα πολυ ωραιο 'εργαλειο'....και ωραια δουλεια

chama 78 plus
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmtr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48255 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr
Μπράβο Δημήτρη!

Καλές και οικονομικές ζέστες!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmtr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50547 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr
Παίζει μουσική το τζάκι σας;

Εμένα όταν φυσάει είναι σαν να παίζει φλογέρα. Δεν ξέρω αν το έχουν κάνει επίτηδες ή είναι τυχαίο.
Ακούστε το


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, nextforbest

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50548 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr
Λοιπόν τσιμπάς καναρινάκι ,το βάζεις εκεί δίπλα και ακούς τη συναυλία !! :P :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50550 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Spartherm Cassette Elegance 90cm by dmtr
Έλεγα μπας κι η σκύλα έκανε κανα μπάσο... αλλά που... Την κοίμισε η φλογέρα χε χε χε

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ