Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #41983 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Νίκο ένωσες τα 2 θέματα ρε συ? Γμτ, μέχρι να το πάρω χαμπάρι ψαχνόμουν :whistle: , νόμιζα ότι το 'χασα τελείως λέμε! :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #41992 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
ρε παιδιά γιατί έγινε αυτό? καλά είχε την παρουσίαση χώρια ο άνθρωπος...

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42307 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Καλημέραααα
Έκανα μία ώρα να βγάλω άκρη…..
Ποιος ο λόγος της ένωσης των θεμάτων?
Οχιιιι δεν παρεξηγήθηκα….αλλά έτσι χάνετε η σειρά και να με συγχωράτε μπαχαλεύετε η κατάσταση με ερωτήματα και απαντήσεις που είναι για αλλού και αλλού…..
Προσπάθησα να κάνω ένα ανεξάρτητο θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο για να δούμε στην πορεία προβλήματα και λύσεις που μπορεί να συναντήσω ώστε να μην πέσει στα ίδια λάθη και άλλος επίδοξος αγοραστής.

Θα πρότεινα να γίνει πάλι ο διαχωρισμός όπως ήταν πριν……αλλά ότι και να πω οι διαχειριστές θα αποφασίσουν…..τες πα…

Στα ερωτήματα….και τα σχόλια….

pduke έγραψε: Καλορίζικο!! αντε και στα δικά μας
στα τζάκια το χεις, αλλά καλά που δεν έγινες φωτογράφος. αν έχεις και τίποτε άλλο (καμιά εγκυκλοπέδια χάρη πάτση 18τόμων βάλτην και αυτήν μπροστά πριν τη φωτογράφιση .. :woohoo: :woohoo: ...)

πέραν πλάκας τώρα 2 ερωτήσεις
- τι καπνίλα είναι αυτή στο τζάμι??? πόσες φορές το άναψες?
- στην δεύτερη σκάλα τελικά υποφέρονται τα ανεμιστήρια. Γενικά το σπίτι σου είναι ήσυχο?(εξωτερικοί θόρυβοι κτλ) και γιατί αναφέρεις τον κάτω όροφο σχετικά με τον θόρυβο? συντονίζει και βουίζει? με έχεις τρομάξει!


Φίλε pduke απο τον ενθουσιασμό μου που τελείωσα με το βάψιμο το έβγαλα φωτογραφία όπως όπως……χρωστάω καλύτερη φωτογραφία………και να μερικές για να καταλάβεις πως είναι η όλη κατασκευή.











Το τζάκι έκαψε τρείς μέρες και την καπνίλα την έκανε από ξύλα προσανάμματα που ήταν υγρά.
Στην δεύτερη σκάλα δεν είναι υποφερτός ο ήχος.
Ο ήχος δεν είναι από συντονισμό αλλά το βουητό των μοτέρ που περνάει στα δομικά στοιχεία του σπιτιού.
Το σπίτι είναι πολύ ήσυχο και ο θόρυβος που περνάει στο κάτω σπίτι νομίζω πως έχω την απάντηση αλλά το ψάχνω ακόμα….πρέπει να γίνετε ηχείο το τσιμεντένιο κουτί στάχτης και από εκεί να περνάει ο ήχος στο κάτω από τον καπνοδόχο του κάτω σπιτιού που περνάει δίπλα από το δικό μου……..υποθέσεις είναι αυτά.
Αν εγκατασταθεί πάνω σε ακίδες δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα.

GT έγραψε:

barbanikos έγραψε: ...


Είσαι σίγουρος όμως ότι εισάγεται ο απαιτούμενος όγκος αέρα? :dry:

Αν αθροίσεις τα εμβαδά των παροχών σου, αμφιβάλλω αν πιάνεις το συνολικό απαιτούμενο.

Εκτός αυτού, αν κατάλαβα καλά, από μια παροχή θες να καλύψεις και αέρα καύσης και αέρα θέρμανσης.

Δε θα ήταν κακό, όπως βλέπω από πολλούς συμφορουμίτες, να μετρήσεις θερμοκρασία αέρα στην έξοδο.

Αν δεις υπερβολικές τιμές (νομίζω πάνω από 85-90, ψάξτο λίγο δεν είμαι σίγουρος), σημαίνει ότι θες αύξηση εμβαδού εισαγωγής αέρα θέρμανσης.


Ναι είναι αλήθεια πως καλύπτω με μία παροχή και τις δύο ανάγκες.
Το εμβαδό της εισόδου κάτω από την εστία είναι περίπου στα 350cm2 λίγο μικρότερο από αυτό που δίνει ο κατασκευαστής τα 400cm2.
Δεν μπορώ ακόμα να μετρήσω τις θερμοκρασίες από τις εξαγωγές αέρα λόγο έλλειψης θερμομέτρου….υπομονή θα γίνει και αυτό.

Τώρα στο ζήτημα με την διαρροή από τον θερμοθάλαμο στην περσίδα εκτόνωσης.
Μετά από δύο μέρες δουλεία κατάφερα και έκλεισα το πατάρι με πετροβάμβακα Knauf, ιδικό για τζάκι.
Το αποτέλεσμα είναι πλέον ο αέρας να βγαίνει από την σωστή περσίδα και το παταράκι που είναι ο χώρος εκτόνωσης να μην έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης.
Παρόλα αυτά φαίνετε να πως περνάνε ποσότητες θερμού αέρα μεταξύ γυψοσανίδας και πετροβάμβακα με αποτέλεσμα να ζεσταίνει πάρα πολύ την γυψοσανίδα.

Το βράδυ που το άναψα τα έδωσε όλα και μέσα σε δυο ώρες πήγαμε από τους 21,5c στους 25,5c.
Στης 12 το βράδυ έβαλα κάνα δυο κιλά ξύλα και στης 6.00 το πρωί το σπίτι είχε 21,5c με εξωτερική θερμοκρασία περί τους 9 με 10 βαθμούς.
........και μερικες φώτο ακόμα απο την δουλεια






χρωσταω και μερικες απο την ολοκλήρωση της δουλειάς....
Αυτααααα

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42837 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Καλημέρα παιδιά . Η παρουσίαση διαχωρίστηκε ,δικό μου το λάθος ζητώ συγνώμη Barbaniko .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42842 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Sp4wN έγραψε: Καλημέρα παιδιά . Η παρουσίαση διαχωρίστηκε ,δικό μου το λάθος ζητώ συγνώμη Barbaniko .


Μην αγχώνεσαι γίνονται αυτά.
Καλή διάθεση να υπάρχει.
Πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος και να αφερέσεις το «λίγο πριν το ταμείο» Επίσης τα μηνύματα #42045 , #42002 , #41839 , #41879 , #41910 , #41936 , #41966 , #41973 , #41977 , #41990 ανήκουν στο θέμα «Invicta Insert 800Vt turbo λίγο πριν το ταμείο».
Το θεμα αυτό πρέπει να ονομαστει «Invicta Insert 800Vt turbo».
Να είστε καλά.
Καλή συνέχεια. ;)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42848 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Καλύτερα ? :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ