Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #60786 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
…….χιμμμμ ……μας μαμισες την ψυχολογία…..όχι δηλαδή πως περίμενε εσένα αλλά έτσι για να λέμε και καμία λαλακία!!!!! :blink:
Το ποιο πιθανό είναι να θέλει και άλλο άνοιγμα από κάτω…….δηλαδή σιγουρα!!! :(
Εσύ τι διαστάσεις εισόδου εξόδου έχεις?

Εκτός των άλλων χθες το βράδυ διαπίστωσα πως έχει σκάσει η γυψοσανίδα στο σημείο που εφάπτεται με τον τούβλινο κώνο.
……με βλέπω το καλοκαίρι να το ανοίγω πάλι…. :(
Τελικά πλήρωσα για με το κάνω μόνος μου!!!!....
……..τα χάπια μου!!!!!! :evil:

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166013 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
έξι χρόνια μετά απο την εγκατασταση του εν λόγο τζακιου νομίζω πως πρέπει να δωσω μία εικόνα με τα συμπεράσματα,
Όλο αυτο το διάστημα ζεσταθήκαμε μονο απο αυτο.
Αν ξεχαστουμε και το φορτόσουμε φτάνουμε σε πολυ ψηλες θερμοκρασίες μεχρι και 29 το έφτασα, στο σαλόνι με 35m2, πήγαινε και άλλο αλλα δεν αντέξαμε.
Το σπίτι είναι κατασκευασμένο το 2004 με τοιχοποιία 26cm και χωρις πλάκα αλλα με ξυλινο ταβάνι μονομένο με 5cm νταουν και πολυ καλα κουφόματα αλουμινιου με διπλα τζάμια.
προσανατολισμός βόρειο ανατολικό και εκτεθημένο απο όλες τις πλευρες σε ηψόμετρο 390m στην Θεσσαλονίκη.
Καλοριφέρ ανάψαμε μονο το 2016 με τις τρελες για την ελλάδα θερμοκρασίες υπο του μηδεν και μόνο για ενα μήνα. ναι εκείνο το μήνα πιάσαμε μέχρι -14,5.
Ακόμα και με εκέινες τις θερμοκρασίες πιάναμε τους 23 μ 24 βαθμους, στο σαλόνι.
Το τζάκι αναβει λίγο λίγο αρχες Οκτώβρη ή και λίγο ποιο μπροστα και σβήνει τέλη Μάη, ανάλλογα πάντα τις καιρικες συνθήκες, έτσι...?
Καταναλωση 10 παλέτες κατα κύριο λόγο οξια.
Σε πετρέλαιο θα ήθελα 2 τόνους.
Αυτα είναι τα καλα.
Τα κακα τωρα.
Πολυ κουβάλημα ρε παιδια...παρα πολυ κουβάλημα. :(
Τη έβαλα ανεβατοράκι, τη έτσι τι αλλιως, μηλάμε και μαμαω το πησωγυρησμα... :evil:
Στα πολλα τα κρύα με μειον θέλει να φορτωνω κάθε τρεις ωρες, θερμαστης γαρ...!!! :pinch:
Το βασικότερο πρόβλημα είναι πως με την φυσικη ροη δεν ζεστένοντε τα δωμάτια και έχω διαφορα της ταξης των 5 εως 7 βαθμων σαλόνι δωμάτια. Με αρκετα καλη χωροταξία. οροφοδιαμέρησμα με τρία δωμάτεια στα 82m2.
Tωρα ειμαι σε αναζήτηση λύσhς και μάλλον θα βάλω αεραγωγους για τα δωμάτια γιατι για να κανω θερμοπρόσοψη δεν την κόβω εκτος αν πιάσουμε το πρωτοχρονιάτικο... :P

αααααα κάτι πολυ βασικο.
Η εγκατάσταση που μου έκανε ο έξω απο δω δεν είναι αυτη που προτείνει ο κατασκευαστής, παρόλα αυτα νομίζω πως έχει επιτελέσει καλα τον στόχο της η εστία και θα την πρότεινα ανεπιφύλαχτα σε όποιον θέλει να την τοποθετήσει στο σπίτι του για να ζεσταθει το κοκαλάκι της φαμίλιας.
Πιστεύω δε πως αν είχα καλύτερα χαρακτηρίστηκα, τοποθετησης τζακιου και σπιτιου με θερμονόνοση δηλαδης, θα είχα και καλύτερη θέρμανση με περισσότερη οικονομία.
Αυτο το καλοκαίρι λέω να ασχοληθω σοβαρα με το ζήτημα δίνοντας λύσεις.

καλές γιορτές και καλή δύναμη σε όλους...με υγεία και όχι αλλη ανέχεια...!!!

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ