W80 15kW by AngelsGR

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41699 από AngelsGR
W80 15kW by AngelsGR δημιουργήθηκε από AngelsGR
χωρις να εχω τις απαραιτητες γνωσεις για το πως τοποθετειται ενα ενεργειακο τζακι, αρχισα να διαβαζω το φορουμ και εβγαλα καποια συμπερασματα. Σε αυτην την ενοτητα θα σας γραφω τα βηματα που θα κανω και για να βοηθησω καποιον αλλον αλλα και γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας. Για αρχη θα σας δειξω το μερος που θελω να βαλλω το τζακι.




Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41705 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα W80 15kW by AngelsGR
το πρωτο που εκανα ηταν να συγκεντρωσω τα υλικα που χρειαζομαι. Αγορασα πετροβαμβακα knauf Chimenea 3cm των 100 κιλων με διαστασεις 100*0,60cm. Με τις διαστασεις αυτες που με βολεψαν αφανταστα, εφτιαξα το πλαισιο με καναλια οπου θα τοποθετηθει ο πετροβαμβακας.




Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Knauf Insulation

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41708 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα W80 15kW by AngelsGR
Γράψε μας άν θέλεις και τον τύπο του ενεργειακού τζακιού να το βάλω στον τίτλο και ενημέρωνε μας για τα βήματα που ακολουθείς ή ιδέες για την τοποθέτηση άν θέλεις . Ενδιαφέρουσα φαίνεται η παρουσίαση .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41709 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα W80 15kW by AngelsGR
εφτιαξα δυο τρυπες για αεραγωγους οπου η μια θα συνδεθει με το βεντιλατερ και η αλλη θα υπαρχει κατω απο την εστια. Το κεντρο της τρυπας την εκανα 25 ποντους απο το εδαφος. Συμφωνα με πληροφοριες απο εδω μεσα, κανονικα θα επρεπε οι δυο τρυπες να εχουν 30 με 40 ποντους αποσταση μεταξυ τους. Εμενα δυστυχως δεν υπηρχε περιθωριο για κατι τετοιο και εγιναν διπλα διπλα.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41712 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα W80 15kW by AngelsGR
τις δυο τρυπες που ανοιξα στον τοιχο, περασα τους αγωγους και εκλεισα τα κενα με κολλα απο πλακακια. Στην συνεχεια τοποθετησα τον πετροβαμβακα και τον σταθεροποιησα για να μην εχει πιθανοτητα να φυγει μελλοντικα. Οποια σχισμη υπηρχε και φαινοτανε πετροβαμβακας την εκλεισα με αλουμινοταινια.








Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41714 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα W80 15kW by AngelsGR
Και τωρα ξεκινανε οι ερωτησεις μου. Ο καπνοδοχος με τον πετροβαμβακα εχουν ενα κενο μεταξυ τους. Θα πρεπει να το κλεισω αυτο το κενο με πετροβαμβακα ή μονο με αλουμινοταινια???

επειδη ο καπνοδοχος μου ειναι ηδη τοποθετημενος στον τοιχο για να τον ενωσω με την εστια, αγορασα 1,5 μετρο ανοξειδωτο ευκαμπτο καπνοδοχο. Επισης εχω αγορασει σιλικονη που αντεχει στους 300 βαθμους. Θα κανω δουλεια βαζοντας σιλικονη αναμεσα στον ευκαμπτο σωληνα και στον καπνοδοχο ή θα πρεπει να τα ενωσω με κατι αλλο?? Ο ευκαμπτος σωληνας θα ενωθει με την εστεια, θα μου δημιουργηση καποιο προβλημα στο μελλον??

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by AngelsGR. Αιτία: συμπληρωση στοιχειων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ