Re:Re:Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61673 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Το διαμερισμά μου είναι 120 τμ και το σαλόνι στο άλλο διαμέρισμα ειναι περίπου 50. η θερμοκρασία ειναι 22-23 βαθμους αλλα αυτο ειναι σχετικό με τα ξυλα που βάζω. Η θερμοκρασία στο νερό την φτάνω στην αρχή στους 70 και αφού έχει ζεστάνει ο χώρος κλείνω τον αέρα στο επάνω μέρος για οικονομία και διατηρείται στους 55-60 με 2-3 κιλά την ώρα.
Το δοχείο ειναι τοποθετημένο ψηλά στο μπαλκόνι πάνω απο το επίπεδο του λέβητα.
Δεν το έχω μονώσει έχει σημασία?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KiNG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61696 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Ουσιαστικά δηλαδή ζεσταίνεις 170 τετραγωνικά μέτρα με 3 κιλά ξύλα την ώρα.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!! :cheer: :cheer:
Από ότι φαίνεται λοιπόν έχει απόδοση αρκετά υψηλή

Όσον αφορά το ανοιχτό δοχείο διαστολής και γιατί σου γράφω να μονωθεί.
Το πρόβλημα που μπορεί να σου δημιουργηθεί αφού το έχεις έξω και αμόνωτο είναι να παγώσει κάποια νύχτα που θα βγεί πολύ μείον.
Αν (που ξαναλέω να μη γίνει ποτέ αυτό) αν πιάσει λοιπόν πολύ παγωνιά τότε θα παγώσει ότι νερό έχει μέσα το δοχείο.
ΚΑι ο πάγος που θα δημιουργηθεί στο δοχείο θα συνεχίσει και θα δημιουργηθεί και στην σωλήνα που συνδέεται στο δοχείο.
Και εκεί αρχίζουν τα σπασίματα.
Επείδή ο πάγος θα διογκωθεί θα σου σπάσει είτε σωλήνα είτε βάνα.
(ακόμα χειρότερο σενάριο, την νύχτα με την παγωνιά να σου ανέβει η πίεση στο κύκλωμα του ζεστού νερού και να μην έχει που να εκονωθεί μιας και η σωλήνα που πάει στο δοχείο εκτόνωσης θα είναι γεμάτη πάγο)
Τέσπα. Να μη σου περιγράφω παραπάνω.
Νομίζω ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το μονώσεις το δοχείο.
Γενικώς να κάνεις ότι μπορείς ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να παγώσει.
Επιπλέον γιαυτό σου είπα αν έχεις χρόνο, και διάθεση να πειραματιστείς να δεις τι μπορεί να γίνει σε ελεγχόμενες συνθήκες πριν να γίνουν από μόνες τους και ανεξέλεγκτες.
πχ καλό το ups αλλά δεν βαστέι για πάντα.
Και οι κυκλοφορητές πολύ καλά και αξιόπιστα μηχανήματα αλλά έλα που καμιά φορά ΔΕΝ παίρνουν μπρος
(θες καλώδιο χτυπήθηκε, θες φάση έπεσε, θες αστοχία υλικού, βάλε ότι θες με το μυαλό σου)
Κάνε ελεγχόμενη δοκιμή.
Βγάλε τον κυκλοφορητή στο off και δες αν το σύστημα εκτόνωσης δουλεύει όπως πρέπει.
Εννοείτε δε σου προτείνω να "ανατινάξεις" τον τζακολέβητα μόνος σου.
Αλλά να δείς αν όντως γίνεται εκτόνωση στο ανοιχτό δοχείο σε περίπτωση που για χψ λόγους δεν δουλέψει ο κυκλοφορητής.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62176 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Gdevil ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου,αυτό που περιγράφεις έγινε όταν κόλλησε ο κυκλοφορητής ή μάλλον είχε κολλήσει ο θερμοστάτης επαφής που έχω βάλει. Ατμοποιήθηκε όλο το νερό και το πέταξε από τη μαγκούρα. Για το δοχείο διαστολής έχεις δίκιο πρέπει να το μονώσω καλού κακού αν και εδώ στην Αθήνα είναι πολύ σπάνιο να πέσει η θερμοκρασία υπό το μηδέν.
Για την κατανάλωση είχα κάνει μέτρηση για μια μέρα πριν συνδέσω το άλλο διαμέρισμα και έκαιγε μέσω όρο 2 κιλά την ώρα με θερμοκρασία 23 στο σαλόνι και στα άλλα δωμάτια 20-21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63415 από panagiotis
Απαντήθηκε από panagiotis στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
το νερο σε ποσο μπαινει σε κυκλοφορια ,τα καλοριφερ ζεστενονται μεχρι κατω ,δηλαδη να βαλω τον κυκλοφορητη να κινει τα νερα στους 70 βαθμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63629 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Ο κυκλοφορητής ανοίγει στους 45 και τα καλοριφέρ ζεσταίνονται μέχρι κάτω :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75192 από νικας
Απαντήθηκε από νικας στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
καλησπερα και απο μενα πως μπορω να παραγγειλω και εγω την Prity C W28 σαι αυτη την τιμη ειμαι και εγω απο αθηνα.mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και κανα τηλ να μιλισουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ