Re:Re:Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61446 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Φιλε King εισαι σουπερ.Αν καταφερες να ζεσταθεις εισαι αρχηγος.Πλεον δεν παμε για εφετζιλικια παμε για επιβιωση.Ακομα και αν καις 1 τονο ξυλα παραπανω στα φρυδια σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61465 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
Και μενα ενας γνωστος εβαλε την PRITY TC W35+5 σε μεζονετα 180 τ.μ , μολις μου το'πε οτι ειχε δωσει προκαταβολη του ειπα γρηγορα ζητα τα λεφτα πισω η αν ειναι λιγα ξεχνα τα απο τα κακα λογια που ειχα διαβασει εδω στο φορουμ,για να πω την αληθεια και'γω περυσι που εψαχνα για φθηνη λυση για τζακολεβητα κοιτουσα τα prity αλλα με απετρεψαν οι συμφορουμιτες αλλα και οτι βλεποντας τα prity απο κοντα το παχος της λαμαρινας ,τα λιτρα των νερων και η κατασκευη δεν ηταν και οτι καλυτερο,το θεμα ειναι οτι ο γνωστος μου αυτος ειναι καταευχαριστημενως και με την ζεστη και με την καταναλωση,ο χρονος θα δειξει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61500 από panagiotis
Απαντήθηκε από panagiotis στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

KiNG έγραψε:



Αυτό είναι το τζάκι μου λοιπόν στην τελική του μορφή.
Μετά από δοκιμές διαπίστωσα ότι είναι πολύ ποιο μεγάλο από τις ανάγκες του διαμερίσματός μου και σύνδεσα και το διαμέρισμα του κάτω ορόφου που μένουν οι γονείς μου, προς το παρών όμως λειτουργούν τα 4 από τα 8 καλοριφέρ γιατί δεν χρειάζεται να ζεσταίνει όλο το διαμέρισμα. Έχω κλείσει και στο δικό μου 2 που δεν χρειάζονται γιατί είναι στο χώρο που είναι το τζάκι, συνολικά 6+4,10 καλοριφέρ.

Στην αρχή βάζω 8-10 κιλά ξύλα για να ζεστάνει το νερό γρήγορα μέχρι τους 65-70 C. Μετά κλείνω τον αέρα στο πάνω μέρος. Έχω μετρήσει ότι καίει την ώρα 2-3 κιλά ξύλα για να κρατάει το νερό στους 55-60 C. Η θερμοκρασία στα δωμάτια είναι περίπου στους 22 C.

Πιστεύω ότι είναι μια φτηνή και καλή λύση η Prity, ζεσταίνω πολύ οικονομικά δύο διαμερίσματα.
Τώρα για την αξιοπιστία της που την αμφισβητείτε θα την δούμε σε βάθος χρόνου, αν και εγώ δεν αμφιβάλω γιατί ξέρω Βούλγαρους που τις χρησιμοποιούν χρόνια :)

φιλε περιπου ποσες θερμιδες ειναι τα καλοριφερ,εχει καλη μονωση,κλειστο δοχειο διαστολης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61523 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

valsam έγραψε: Και μενα ενας γνωστος εβαλε την PRITY TC W35+5 σε μεζονετα 180 τ.μ , μολις μου το'πε οτι ειχε δωσει προκαταβολη του ειπα γρηγορα ζητα τα λεφτα πισω η αν ειναι λιγα ξεχνα τα απο τα κακα λογια που ειχα διαβασει εδω στο φορουμ,για να πω την αληθεια και'γω περυσι που εψαχνα για φθηνη λυση για τζακολεβητα κοιτουσα τα prity αλλα με απετρεψαν οι συμφορουμιτες αλλα και οτι βλεποντας τα prity απο κοντα το παχος της λαμαρινας ,τα λιτρα των νερων και η κατασκευη δεν ηταν και οτι καλυτερο,το θεμα ειναι οτι ο γνωστος μου αυτος ειναι καταευχαριστημενως και με την ζεστη και με την καταναλωση,ο χρονος θα δειξει!




Ολοι ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που εχουν και εχουν βαλει το καλυτερο :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61624 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG

LEONAS έγραψε: Ολοι ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που εχουν και εχουν βαλει το καλυτερο :whistle:


Ε χαίρω πολύ, ότι πληρώσεις παίρνεις... 6-7.000 όμως δεν διαθέτω για κάτι καλύτερο.

φιλε περιπου ποσες θερμιδες ειναι τα καλοριφερ,εχει καλη μονωση,κλειστο δοχειο διαστολης.


Φίλε μου δεν εχω ιδέα ποσες θερμίδες είναι, το διαμέρισμα είναι 10ετίας πιστεύω έχει καλή μόνωση. Το δοχείο διαστολής είναι ανοιχτό, κατι δεν μου αρέσει με τα κλειστά :P
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KiNG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61634 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Υδραυλικό τζάκι Prity C W28 by KiNG
King,
Αν θέλεις γράψε πόσα τετραγωνικά τελικά ζεσταίνεις και σε τι θερμοκρασία.
Και επίσης πόσες ώρες την μέρα το καίς.
2-3 κιλά ξύλα την ώρα είναι ένα νούμερο το οποίο δεν λέει και πολλά χωρίς τετραγωνικά και ώρες λειτουργίας.
Πάντως συγχαρητήρια και από εμένα για την φτηνή λύση που κατέληξες και σε ικανοποιεί.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν δε σου είναι κόπος.
Το ανοιχτό δοχείο διαστολής στο μπαλκόνι πως το έχεις τοποθετήσει ψηλότερα από τον τζακολέβητά?
Στηριγμένο μέ κάτι στο τοίχο?
Το έχεις μονώσει?
Δοκιμάσατε να δείτε σε τι θερμοκρασίες ανεβαίνουν τα νερά και τι συμβαίνει γενικώς αν (που να μη γίνει ποτέ) για οποιονδήποτε λόγω ο κυκλοφορητής σταματήσει να δουλεύει?
Αν δε σου είναι κόπος κάνε μας μια περιγραφή ή/και φωτος
thx :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ