D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28770 από pantelis1973

filosofos έγραψε: Κατοπιν πολυ ικανοποιητικης αποδοσης αποφασισα να λυσω ακομα καποιες μικρες λεπτομερειες που με απασχολουσαν.το θεμα του ανοιχτου παραθυρου εξαφανιστηκε καθοτι ο μεταφερομενος εξωτερικος αερας απο την περσιδα ητο υπεραρκετος για το τραβηγμα στην καυση ετσι το παραθυρο εκλεισε και δεν ξαναμπηκε κρυο ποτε!ο επομενος προβληματισμος μου αφορουσε την πορτα για αποφυγη καρβουνιας στο χαλι και καταργηση δια παντος του τυχον καπνισματος.ρωτησα 3 μαγαζια δινοντας τις διαστασεις μου και το μονο που ζητησα ηταν να ειναι σιδεροκατασκευη[για ποιο φθηνα,καθως το ανοξειδωτο ειχε διπλασια τιμη] και να εχει ηλεκτροστατικη βαφη,εννοειται τα τζαμια θα επρεπε να ειναι πυραντεχα.οι τιμες που μου ειπαν ολοι κυμαινονταν απο 450 εως 600 ευρω.εγκεφαλικο!για μια πορτα τζακιου ρε παιδια?η απαντηση ηταν αμα μπορεις βρες το φθηνοτερα!νευριασα τοσο που πηγα κατευθειαν στο σιδεραδικο και προμηθευτηκα σιδερα διαφορων διαστασεων σε βεργες 4 μετρων,μεντεσεδες[συνολο καμια 40αρια ευρω] και παρηγγειλα 2 κεραμικα τζαμια στην τιμη των 58 ευρω και ειπα οπου βγει ασ δοκιμασω.το αποτελεσμα ειναι παρακατω και η βαφη δωρο απο το μαγαζι με τζακια που πηρα τα τζαμια,μου δωσανε μισο λιτρο και μου ειπαν οτι με αυτην βαφουν με σπρευ τα δικα τους,εγω την περασα δυο χερακια με πινελο!ιδου λοιπον



filosofe, εισαι απο κατερίνη;
εαν ναι τα πυραντοχα τζαμια απο που τα πηρες;






Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28798 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
φιλε απο χωριο της πιεριας ειμαι οχι απο κατερινη.τα τζαμια τα πηρα απο χυτεμπορικη παλια εθνικη κοντα στον κορινο ειναι.παρε τηλ πρωτα και ρωτα αν υπαρχει διαθεσιμο στα μεγεθη σου αλλιως τα παραγγελνουν αυτοι και πας και τα παιρνεις.εγω διαλεξα το κεραμικο που εχει αντοχες για πανω απο 1000 βαθμους καθοτι χρησιμοποιειται στις κουζινες μαγειρεματος κατω στον φουρνο που εχει ενα τζαμι.
το site ειναι:http://www.xytemporiki.gr/index.php
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28919 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

filosofos έγραψε: Φιλε dmtr πολυ ενδιαφερων το βιντεο που παραθετεις της ετ3,ομολογω οτι δεν το ειχα δει και ηταν πολυ εποικοδομητικο,πλην ομως το βιντεο προβληθη την 27-09-2012 ενω εγω την πατεντα μου την εχω ετοιμη απο τα μεσα καλοκαιριου.
Φιλε kaptainikos σ ευχαριστω για την παροτρυνση και για τις χρησιμες συμβουλες σου.Θα ηθελα να σου παραθεσω τα εξης:Η καμιναδα ειναι μεγαλων διαστασεων και δεν υπαρχει προβλημα μπουκωματος και καθαρισμου με μακρινο κονταρι απο πανω.Τι εννοεις φιλε μου οταν λες θα μπαζωνει?
Επισης η πορτα ειναι καλα ασφαλισμενη και οι εσοχες καλα μονωμενες με πυραντεχη μαυρη σιλικονη.Η προταση σου για μαντεμι η αλλο υλικο ηταν στις αρχικες μου προτεραιοτητες αλλα ειπα να δοκιμασω πρωτα ετσι με πυροτουβλο για το οποιο εχω απορια,μπορει να παθει κατι το εν λογω υλικο?υποτιθεται ειναι φτιαγμενα αυτα για φουρνους και τζακια οπου ειδικα στους φουρνους υπαρχουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

Φίλε filosofe,

χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την πατέντα σου, απλά σε ενημερώνω ότι η εταιρεία που έχει φτάξει τον κλωβό τον έχει παρουσιάσει στην ΔΕΘ 2007 και μάλιστα ισχυρίζεται στον ιστότοπό της ότι έχει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας:

Αριθμ. Διπλ. Ευρεσιτεχνίας 1005490 12-04-2007
Αριθμ. Πρωτ. Διεθνούς Κατοχύρωσης PCT/GR 2007/000009

Για την ιστορία :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28953 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Φιλε dmtr σ ευχαριστω για την επισημανση αλλα δεν νομιζω να εχει και μεγαλη σχεση με την δικια μου πατεντα τουλαχιστον εμφανισιακα και αισθητικα,η δικια μου ειναι κατωτερου επιπεδου καθοτι εντελως χειροποιητη.εμμενω παντως οτι δεν το ηξερα οτι υπηρχε τετοιος κλωβος και σ ευχαριστω για τα φωτα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28957 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

dmtr έγραψε:

filosofos έγραψε: Φιλε dmtr πολυ ενδιαφερων το βιντεο που παραθετεις της ετ3,ομολογω οτι δεν το ειχα δει και ηταν πολυ εποικοδομητικο,πλην ομως το βιντεο προβληθη την 27-09-2012 ενω εγω την πατεντα μου την εχω ετοιμη απο τα μεσα καλοκαιριου.
Φιλε kaptainikos σ ευχαριστω για την παροτρυνση και για τις χρησιμες συμβουλες σου.Θα ηθελα να σου παραθεσω τα εξης:Η καμιναδα ειναι μεγαλων διαστασεων και δεν υπαρχει προβλημα μπουκωματος και καθαρισμου με μακρινο κονταρι απο πανω.Τι εννοεις φιλε μου οταν λες θα μπαζωνει?
Επισης η πορτα ειναι καλα ασφαλισμενη και οι εσοχες καλα μονωμενες με πυραντεχη μαυρη σιλικονη.Η προταση σου για μαντεμι η αλλο υλικο ηταν στις αρχικες μου προτεραιοτητες αλλα ειπα να δοκιμασω πρωτα ετσι με πυροτουβλο για το οποιο εχω απορια,μπορει να παθει κατι το εν λογω υλικο?υποτιθεται ειναι φτιαγμενα αυτα για φουρνους και τζακια οπου ειδικα στους φουρνους υπαρχουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

Φίλε filosofe,

χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την πατέντα σου, απλά σε ενημερώνω ότι η εταιρεία που έχει φτάξει τον κλωβό τον έχει παρουσιάσει στην ΔΕΘ 2007 και μάλιστα ισχυρίζεται στον ιστότοπό της ότι έχει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας:

Αριθμ. Διπλ. Ευρεσιτεχνίας 1005490 12-04-2007
Αριθμ. Πρωτ. Διεθνούς Κατοχύρωσης PCT/GR 2007/000009

Για την ιστορία :)


Kαι πολυ καλα εκανε ! (5 χρονια μπροστα )
Ερωτηση δικη μου ομως , ο εναλλακτης που εχει , τον πουλανε απο το νετ ! Οχι ολη την κατασκευη τον εναλλακτη απο μεσα , οπως φενεται και στο βιντεο !

Δηλαδη ο δεξιος , και απο γυρω εχει βαλει λαμαρινα , και απο πανω 2 εξοδους , και λεει η κατασκευη κοστιζει απο 2,500 μεχρι 3000 χιλιαρικα ! :woohoo: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28958 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

filosofos έγραψε: Φιλε dmtr σ ευχαριστω για την επισημανση αλλα δεν νομιζω να εχει και μεγαλη σχεση με την δικια μου πατεντα τουλαχιστον εμφανισιακα και αισθητικα,η δικια μου ειναι κατωτερου επιπεδου καθοτι εντελως χειροποιητη.εμμενω παντως οτι δεν το ηξερα οτι υπηρχε τετοιος κλωβος και σ ευχαριστω για τα φωτα σου.


Καμια σχεση δεν εχει , και το δικο σου ειναι ολα τα λεφτα τη να λεμε τωρα ! Ρε σι φιλος-σοφος εχεις βαλει και ταμπερ πανω απο τον εναλλακτη σου ???

Για την πορτα , υποκλεινομαι !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ