D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29011 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Πράγματι η πόρτα ειναι όλα τα λεφτα, μπράβο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29071 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
παιδια ευχαριστω αλλα η πορτα μου βγαλε το λαδι γιατι περα απο την δυσκολια κατασκευης της ειχα προβλημα στην τοποθετηση καθως το σχημα του τζακιου ειναι οβαλ.τελικα τα καταφερα.επισης δεν πιστευα την μπογια που μου δωσανε τζαμπα οτι θα κανει δουλεια αλλα ολα οκ μεχρι στιγμης.επειδη με τα ηλεκτρονικα ειμαι λιγο σκραπας τι εννοεις ταμπερ,εξηγησε λιγο και θα σου πω.τα 3 χιλιαρικα ειναι πολλα για πατεντα μπορεις να κανεις ενεργειακο με τα ιδια λεφτα.εμενα με βγηκε 250 ευρω και με λιγο μερακι το κανει ο καθενας.γι αυτο ποσταρουμε εδω στο site για να βοηθησουμε με οσα το δυνατον λιγοτερα λεφτα,να αξιοποιησει καποιος αλλος τις ιδεες μας και να βοηθηθει,οχι για να σπρωχνουμε τον αλλον στα ετοιμα και τα ακριβα.με την συμβολη σας η πατεντα μου μπορει να αναβαθμιστει ακομα πιο πολυ και να εχουμε ολοι την επιλογη μιας φθηνης λυσης για θερμανση.φιλικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29214 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Ταμπερ= καπακι μεσα στην καμιναδα ! Εμενα το τζακι το εχει πανω πριν την καμιναδα !
Ο τυπας στην πατεντα στην ετ3 , εχει βαλει το ταμπερ , πανω απ την πατεντα του !
Εσυ εχεις καθολου τετοιο πραμα , για παει η ζεστη προς τα πανω (φευγει απ την καμιναδα )
Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις περετερω μετατροπες η΄ εχει το τζακι σου ! Παντος χρειαζεται !
Η αλυσιδα που κρεμεται απο που ειναι ?

Πορτα ολα τα λεφτα , πηχακια , και ενα σωρο βλεπω ! Φιλος-οφος . στις τρυπες κατω , τις εχεις ρυθμιζομενες ??? κλεινουν δηλαδη αμα δεν θες να περνει αερα ??? Μπορεις γυρω απ τα τζαμια και τις πορτες να κολισεις υαλοκορδονο για να μην περνει αερα ???
Με 2-3 τετοιες ευστοχες διορθωσεις , θα εχεις ακομα περισσοτερη ζεστη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29236 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
φιλε house
Προφανως θα εννοεις αν υπαρχει κλαπε στην καμιναδα.ναι υπαρχει και ειναι αρκετα πιο πανω στην καμιναδα εξου και η αλυσιδα που το κλεινει.η διαφορα με το δικο μου συστημα ειναι οτι αφηνω να διαφευγουν τα καυσαερια καθοτι ειναι υπεραρκετο το βρασιμο που κανει το καζανακι για την θερμανση του αερα.Οσο για την πορτα οχι οι τρυπες ειναι μονιμες και δεν ανοιγοκλεινουν,ομως με κλειστη την πορτα κανει καλη και αργη καυση κατι που θελω για το βραδυ.δεν υπαρχει λογος να κλεισω τις τρυπες γιατι μετα θα σβησει η φλογα εντελως,περιττο.υαλοκορδονο δεν χρειαζεται καθως τα πηχακια εμπρος ειναι σφιχτα και το τζαμι καθεται καλα στην κασα.δεν υπαρχει διαροη αερα απο εκει.ζεστη εχω ηδη αρκετη αν σκεφτεις οτι ολη μερα δεν ανοιγει ο λεβητας πετρελαιου!απλα καποια στιγμη σκεφτομουν να του κανω και τοιχωματα απο χοντρο σιδερο η χαλυβα με χωρο μεσα για αερα,ωστε να εκμεταλευομαι την θερμοτητα και των τοιχωματων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29292 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Το κλαπέ θα το κλείνεις τόσο, όσο να μην καπνίζει, δεν υπάρχει κανένα ώφελος να μένει ανοιχτό.

Κορδόνι βάλε και πειραματίσου, δεν είναι απαραίτητο ότι θα σβήσει η φλόγα. Αν με αυτές τις παρεμβάσεις ανέβει η θερμοκρασία μέσα στην εστία, αυτόματα ανεβαίνει ο ελκυσμός της καμινάδας, οπότε από το ίδιο εμβαδόν εισαγωγής από τις τρύπες, θα ρουφάει αέρα με μεγαλύτερη ταχύτητα. Και καθότι θα μπαίνει περισσότερος αέρας από τις τρύπες και λιγότερος από τις λοιπές χαραμάδες, θα έχεις καλύτερη καύση, γιατί ο κάτω αέρας αντιδρά με το ξύλο και καίγεται, ενώ από τις πάνω χαραμάδες απλά κρυώνει τα καπναέρια και ρίχνει την απόδοση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": filosofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29373 από ΛΕΩΝ
Απαντήθηκε από ΛΕΩΝ στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
μπραβο φιλε
σε αυτους τους καιρους
πρεπει να χαρασουμε νεες σκεψεις και λογικες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ