D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28509 από filosofos
Ως νεο μελος στο site θα ηθελα και εγω να προσφερω μια χαραμαδα γνωσης-ιδεα στους αναζητουντες οικονομικη θερμανση απο απλα και φθηνα υλικα ετσι ωστε να αναβαθμισουν το παλιο και ωραιο χτιστο τζακι τους οπως εκανα εγω και να εχουν μεγαλη αποδοση στην καυση.Η ιδεα ειναι απλη και λειτουργικη!κατα την αγορα του νεου σπιτιου μου πλην ομως γεματου με παραδοσιακες πινελιες "κληρονομησα" ενα παλεων προδιαγραφων τζακι απο πυροτουβλα,σχηματος οβαλ,το οποιο μοιαζει με παλιο φουρνο.καθοτι οι διαστασεις του ηταν αρκετα μεγαλες η λειτουργια του χαρακτηριστηκε απο εμενα ως αχρηστο ουσιαστικα διοτι καταναλωνε απιστευτη ποσοτητα ξυλου-οξυγονου και πολλες φορες καπνιζε και ουσιαστικα δεν θερμαινε τον χωρο ο οποιος ειναι αρκετα μεγαλος!κατεληξα οτι επρεπε να το κανω ενεργειακο οπως ειναι φυσιολογικο σε αυτες τις περιπτωσεις ομως λεφτα δεν υπηρχαν-γενια των 700 ευρω και τα δανεια ετρεχαν-.ετσι ανελαβα δραση!η περιγραφη δεν θα εμπεριεχει πολλες λεπτομεριες για να μην σας κουρασω αλλο αλλα οι ενδιαφερομενοι μπορουν να εχουν οτι πληροφορια ζητησουν.Η πατεντα-ιδεα εχει ως εξης,η λογικη ειναι μιας κατσαρολας που βραζει-ετσι το ονομασα.κατασκευασα λοιπον ενα θερμοδοχειο απο φυλλο σιδηρου παχους 5 χιλιοστων που την αγορασα απο παλιατζιδικο στην τιμη των 10 ευρω,χοντρο σωληνα ειχα σπιτι μου για τους καπνοαεραγωγους που φαινονται,αγορασα κ ενα μηχανακι για αερα απο τζακι 70 ευρω καθως και σωληνα φ100 περι τα 6 μετρα με ακομα λιγα ευρω.εν συνεχεια κρεμασα το καζανακι-θερμοδοχειο μεσα στην εστια ακριβως πανω απο τον χωρο καυσης σε μη εμφανες σημειο με κενα 7 ποντων απο ολα τα τοιχωματα.οπως φαινεται απο την εικονα το καζανακι εχει δυο εξοδους φ100 μεγεθους,η μια εξοδος με την σωληνα καταληγει στην περσιδα που εκανα και η αλλη φευγει πανω στην καμιναδα σε ελικοειδης μορφη μεχρι το υψος του κλαπετου οπυ εκει εχει ανοιχτει τρυπα πλαγιως της καμιναδας και τοποθετειται το μηχανακι αερα.
αρχη λειτουργιας:ο εξωτερικος αερας[βασικο αυτο γιατι δεν ανακυκλωνουμε τον μεσα αερα αλλα συνεχως φερνουμε απο εξω]περναει απο το μηχανακι που το σπρωχνει μεσα στον ελικοειδη ζεστο σωληνα εντος καμιναδας και καταληγει στο καυτο θερμοδοχειο ακριβως πανω απο την φλογα,κανει την διαδρομη του εντος και βγαινει απο την δευτερη εξοδο στην περσιδα σε θερμοκρασιες ανω των 70 βαθμων αναλογα με την πυρα.ετσι εκμεταλευομαστε και την πυρα του σωληνα εντος καμιναδας οπυ ο αερας μεχρι να φτασει στο καζανακι εχει ζεσταθει ηδη και μετα μπαινει μεσα και βραζει!












Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28681 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Κατοπιν πολυ ικανοποιητικης αποδοσης αποφασισα να λυσω ακομα καποιες μικρες λεπτομερειες που με απασχολουσαν.το θεμα του ανοιχτου παραθυρου εξαφανιστηκε καθοτι ο μεταφερομενος εξωτερικος αερας απο την περσιδα ητο υπεραρκετος για το τραβηγμα στην καυση ετσι το παραθυρο εκλεισε και δεν ξαναμπηκε κρυο ποτε!ο επομενος προβληματισμος μου αφορουσε την πορτα για αποφυγη καρβουνιας στο χαλι και καταργηση δια παντος του τυχον καπνισματος.ρωτησα 3 μαγαζια δινοντας τις διαστασεις μου και το μονο που ζητησα ηταν να ειναι σιδεροκατασκευη[για ποιο φθηνα,καθως το ανοξειδωτο ειχε διπλασια τιμη] και να εχει ηλεκτροστατικη βαφη,εννοειται τα τζαμια θα επρεπε να ειναι πυραντεχα.οι τιμες που μου ειπαν ολοι κυμαινονταν απο 450 εως 600 ευρω.εγκεφαλικο!για μια πορτα τζακιου ρε παιδια?η απαντηση ηταν αμα μπορεις βρες το φθηνοτερα!νευριασα τοσο που πηγα κατευθειαν στο σιδεραδικο και προμηθευτηκα σιδερα διαφορων διαστασεων σε βεργες 4 μετρων,μεντεσεδες[συνολο καμια 40αρια ευρω] και παρηγγειλα 2 κεραμικα τζαμια στην τιμη των 58 ευρω και ειπα οπου βγει ασ δοκιμασω.το αποτελεσμα ειναι παρακατω και η βαφη δωρο απο το μαγαζι με τζακια που πηρα τα τζαμια,μου δωσανε μισο λιτρο και μου ειπαν οτι με αυτην βαφουν με σπρευ τα δικα τους,εγω την περασα δυο χερακια με πινελο!ιδου λοιπον






Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28686 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Για να ολοκληρωθει η πατεντα και να μοιαζει με ενεργειακο ανοιξα τις τρυπουλες κατω ωστε να τραβαει και με κλειστα τα τζαμια οταν παω για υπνο και να βρισκω το πρωι ετοιμη καρβουνια και ζεστο το σπιτι!
Η ανταμοιβη μου βεβαια ειναι η μηδαμινη χρηση λεβητα πετρελαιου πλεον και η ευχαριστηση ενος παραδοσιακου τζακιου με κοστος γυρω στα 200 με 250 ευρω και πολυ επιπονη αλλα ευεργετικη εργασια.Για το τελος αφηνω ενα δωρακι που μου εκανε ο πεθερος μου και ειναι το μαραθετι στην εικονα,το οποιο με εναν αισθητηρα στην εξοδο της περσιδας καθοριζει αυτοματα τις στροφες απο το μοτερακι αερα κ μου δειχνει συνεχως τι θερμοκρασια αερα εχω.ολα αυτοματα,ολα ενεργειακα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28689 από kaptainikos
εγω ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα σαν αποδοση και σαν αισθητικη, εχω να πω ενα μπραβο στον filosofos, μονο και μονο για την υπομονη, και την προσπαθεια του !!!

επεισης να κανω και δυο σχολια για την κατασκευη:
-πρωτον να καταλαβα καλα, υπαρχει μια ελικοειδης σωληνα(τουμπο φανταζομαι) που ξεκιναει απο ψηλα εσωτερικα μεσα στην καμιναδα, παιρνει αερα απ'εξω, και δινει στο κουτι-θερμοσυλλεκτη που κρεμεται πανω απο την εστια.
βλεπω λοιπον το εξης προβλημα, θα μπαζωνει ευκολα η καμιναδα, και το κυριοτερο δυσκολα θα καθαριζει απο τα καταλιπα της καυσης, κ.τ.λ.
-δευτερον νομιζω οτι λογω του οτι το τζακι ειναι παλαιο, τα πυροτουβλα του δεν ειναι και σε τελεια κατασταση, για να δεχτουν τις πολυ υψηλες θερμοκρασιες που θα αναπτυξει το τζακι λογω της κλειστης πλεων εστιας με πορτα (δεν ξερω κατα ποσο σφραγιζει)
θα προτεινα λοιπον σαν λυση να ντυθει ολη η εστια μεσα με πλακες βερμικουλιτη, η καποιο αλλο πυρανθεκτικο-πυραντοχο υλικο, για να προστατευθουν τα πυροτουβλα
καλη συνεχεια filosofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28693 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Η πατέντα του filosofos μου θυμίζει πολύ ΚΥΘ




www.ert.gr/webtv/et3/item/7476-H-Ellada-...09-2012#.UGoh0FEdAhx

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28754 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα D.I.Y.: χτιστό τζάκι - πατέντα by filosofos
Φιλε dmtr πολυ ενδιαφερων το βιντεο που παραθετεις της ετ3,ομολογω οτι δεν το ειχα δει και ηταν πολυ εποικοδομητικο,πλην ομως το βιντεο προβληθη την 27-09-2012 ενω εγω την πατεντα μου την εχω ετοιμη απο τα μεσα καλοκαιριου.
Φιλε kaptainikos σ ευχαριστω για την παροτρυνση και για τις χρησιμες συμβουλες σου.Θα ηθελα να σου παραθεσω τα εξης:Η καμιναδα ειναι μεγαλων διαστασεων και δεν υπαρχει προβλημα μπουκωματος και καθαρισμου με μακρινο κονταρι απο πανω.Τι εννοεις φιλε μου οταν λες θα μπαζωνει?
Επισης η πορτα ειναι καλα ασφαλισμενη και οι εσοχες καλα μονωμενες με πυραντεχη μαυρη σιλικονη.Η προταση σου για μαντεμι η αλλο υλικο ηταν στις αρχικες μου προτεραιοτητες αλλα ειπα να δοκιμασω πρωτα ετσι με πυροτουβλο για το οποιο εχω απορια,μπορει να παθει κατι το εν λογω υλικο?υποτιθεται ειναι φτιαγμενα αυτα για φουρνους και τζακια οπου ειδικα στους φουρνους υπαρχουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ