Συζητηση με την Genol( Λευκα αστριακα Πελλετ) για το Λεβητα Ferroli P7 N.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181477 από rofos
Φίλε Νίκο, όταν βρεις χρόνο μέτρησε πάλι τροφοδοσία κοχλία τώρα που γέμισε καλά ο σωλήνας. Να δούμε αν έχει διαφορά από την προηγούμενη μέτρηση που έκανες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181478 από rofos
Νίκο, κάτι που σκέφτηκα σχετικά με το παράδειγμα που έγραψα παραπάνω όταν είχα κάτι ανάλογο με σένα. Αναφέρω ότι εκτός από ρύθμιση στη ποσότητα του πέλλετ στο αρχικό τάισμα και αέρα,  του έδωσα και παραπάνω χρόνο από την φάση σταθεροποίηση φλόγας μέχρι να πάει στην κανονική λειτουργία ώστε να προλαβαίνει να καεί το περισσότερο πέλλετ από το αρχικό τάισμα πριν αρχίσει ο κολχίας να στέλνει πέλλετ. 
Κάνω μία υπόθεση, μήπως μπαίνει γρήγορα ο καυστήρας στην κανονική λειτουργία από την στιγμή που βλέπει φλόγα και δεν έχει τον απαιτούμενο χρόνο να καεί το περισσότερο πέλλετ από το αρχικό τάισμα; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ίσως τότε το σχαράκι να έχει αρκετό  πέλλετ από την ποσότητα της αρχικής  έναυσης ( να μην έχει προλάβει να καεί ) και όταν αρχίζει ο κοχλίας να ρίχνει ποσότητες να γίνεται "το έλα να δεις" στο σχαράκι. Υπόθεση κάνω μήπως και αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Αλλά δεν θυμάμαι να έχω δει κάπου στο manual του καυστήρα σου ρύθμιση χρόνου μεταξύ φλόγας και κανονικής λειτουργίας. Θα το ξαναψάξω μήπως και κάτι μου διαφεύγει. Αν δεν έχει κάτι ανάλογο με  χρόνο τότε μήπως καθυστερήσεις το χρόνο που ανιχνεύει τη φλόγα ώστε να προλαβαίνει να κάψει το περισσότερο πέλλετ. 
Εχεις παρατηρήσει πόσο γρήγορα ανιχνεύει τη φλόγα; 
Μήπως με το που ανάβει το πέλλετ, και είναι ακόμα μικρή η φλόγα, ο καυστήρας μπαίνει στην κανονική λειτουργία και ο κοχλίας αρχίζει να ρίχνει πέλλετ και να γίνεται ο χαμός; 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181479 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΜΙΚΡΑ!!!!!!!!!!!!!ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΕΡΟΛΛΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΟΥΠΕΡ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ¨¨¨ΜΑΓΙΚΑ¨¨¨.ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕ 500 ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ 100 ΠΕΛΛΕΤ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!!!!!!!!!!ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ
ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑ....ΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ !!!!!!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #181480 από Νικος_Τ
Φιλε rofos.
Παραδοξος , προχτες εκανε κανονικη εναυση με τ04=8(αρχικη τροφοδοσια) και δουλευε κανονικα, σταματουσε οταν εφτανε στην μεγιστη θερμοκρασια και ξαναπερνε.Χτες μου πεταξε Α01 κατα στην αρχικη εναυση και ειδα στο σχαρακι οτι ηθελε λιγο ακομα πελλετ!.
Κατα την εναυση, οταν αρχιζει ο ανεμιστηρας να δουλευει, το φλογακι της εναυσης(ενδειξη) αναβει μετα απο 30-45 δευτερολεπτα (δεν το μετρησα ακριβως, αργει ομως, σε σχεση με τα αλλα πελλετ που ειχα, θα το μετρησω σημερα).
Χτες ανεβασα λοιπον το τ04=9 και ειχα τ07=17, δουλεψε κανονικα, αποτελεσμα καλα καμενα καρβουνακια με πολυ λιγο παχος και αρκετη σταχτη.
Σημερα θα ανεβαζω την τ07=19 και θα δω τι θα κανει. 

 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #181481 από rofos
Νίκο βελτίωση βλέπω στη καύση.
Πλησιάζεις!
Αν θέλεις γράψε εδώ ένα e-mail σου να σου στείλω το τηλέφωνό μου να μιλάμε τηλεφωνικά, ή έστω μέσω mail,  διότι εδώ μέσα το περιβάλλον κάποιος το κάνει πολύ τοξικό. 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #181482 από Νικος_Τ
Καλυτερα φιλε μου, με e-mal γιατι στο χωριο που ειμαι δεν εχουμε καλο σημα και κανει διακοπες.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ