Τρίοδη βανα

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160472 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Re:Τρίοδη βανα

louris1234 έγραψε:

Valo έγραψε: Ναι, η τριοδη σε λέβητες στερεών καυσίμων επιβάλλεται για πολλούς λόγους που μόνο θετικά θα σου αποφέρουν. Αν ο μάστορας σου δεν γνωρίζει τι κάνει η τριοδη φορτίου είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρει και να την εγκαταστήσει.Για να πηρες λέβητα Θωκα, από που είσαι αν επιτρέπεται?

Από Κέρκυρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις κάποια τρίοδη βάνα να μου προτείνετε??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160475 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Τρίοδη βανα
Πόση ισχύ έχει ο λέβητάς σου?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160476 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Τρίοδη βανα

Valo έγραψε: Πόση ισχύ έχει ο λέβητάς σου?

40 Άρης θα μπορούσες να μου πεις και τα θετικά της τρίοδη βάνας?? Και θα ήθελα νασε ευχαρηστησω για την βοήθεια

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160479 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Re:Τρίοδη βανα
Τα θετικά της τρίοδης σε λέβητα στερεών καυσίμων :
1.Εξασφαλίζει σωστή θερμοκρασία επιστροφων στον λέβητα
2.Προστατέυει και παρατείνει την διάρκεια ζωής του λογω απουσίας θερμικών σοκ που μπορεί να υφίσταται
3.Εξασφαλίζει μεγαλύτερη απόδοση λόγω συνεχούς λειτουργίας σε υψηλές θερμοκρασίες χωρίς σκαμπανεβάσματα
4.Παρέχει μια σχετική οικονομία καυσίμου λόγω του παραπάνω
5.Μειώνει σε μεγάλο βαθμό τις υγροποιήσεις και την πίσσα στον εναλλάκτη του λέβητα απο την απότομη μεταβολή θερμοκρασίας λόγω των κρύων επιστρεφόμενων - άρα λιγότερο καθάρισμα
6.Ομοιόμορφη και σταθερά αυξανόμενη θέρμανση των σωμάτων σου επίσης χωρίς διακυμάσεις

Αν δεν σου αρέσει κάτι απο τα παραπάνω , με δική σου ευθύνη μην την βάζεις... B)

Τοποθετείται στην επιστροφή του λέβητα ,πρίν απο τον κυκλοφορητή , και το bypass της γίνεται απο την προσαγωγή με μικρότερη διατομή σωλήνα και σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται και ρυθμιστική βαλβίδα για να προσθέσει αντίσταση στο κύκλωμα.

Μια πολύ αξιόπιστη και χωρίς να χρειάζεται ρυθμιστική στο bypass είναι η Σουηδική ESBE και συγκεκριμένα το μοντέλο VTC512 55 βαθμών είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160508 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Τρίοδη βανα

Valo έγραψε: Τα θετικά της τρίοδης σε λέβητα στερεών καυσίμων :
1.Εξασφαλίζει σωστή θερμοκρασία επιστροφων στον λέβητα
2.Προστατέυει και παρατείνει την διάρκεια ζωής του λογω απουσίας θερμικών σοκ που μπορεί να υφίσταται
3.Εξασφαλίζει μεγαλύτερη απόδοση λόγω συνεχούς λειτουργίας σε υψηλές θερμοκρασίες χωρίς σκαμπανεβάσματα
4.Παρέχει μια σχετική οικονομία καυσίμου λόγω του παραπάνω
5.Μειώνει σε μεγάλο βαθμό τις υγροποιήσεις και την πίσσα στον εναλλάκτη του λέβητα απο την απότομη μεταβολή θερμοκρασίας λόγω των κρύων επιστρεφόμενων - άρα λιγότερο καθάρισμα
6.Ομοιόμορφη και σταθερά αυξανόμενη θέρμανση των σωμάτων σου επίσης χωρίς διακυμάσεις

Αν δεν σου αρέσει κάτι απο τα παραπάνω , με δική σου ευθύνη μην την βάζεις... B)

Τοποθετείται στην επιστροφή του λέβητα ,πρίν απο τον κυκλοφορητή , και το bypass της γίνεται απο την προσαγωγή με μικρότερη διατομή σωλήνα και σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται και ρυθμιστική βαλβίδα για να προσθέσει αντίσταση στο κύκλωμα.

Μια πολύ αξιόπιστη και χωρίς να χρειάζεται ρυθμιστική στο bypass είναι η Σουηδική ESBE και συγκεκριμένα το μοντέλο VTC512 55 βαθμών είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου.

Καλημέρα πριν από λίγο μηλησα με τον κύριο θωκα που κατασκευάζει τον λέβητα και μου είπε ότι στους δικούς τους λεβητες δεν χρειάζεται τρίοδη βάνα μόνο χρειάζεται μόνο ανοδιο μαγνησίου στης επιστροφές των νερών του λέβητα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160517 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Τρίοδη βανα
Με λίγα λόγια ο κατασκευαστής σου είπε οτι στους δικούς του λέβητες δεν υφίσταται το φαινόμενο υγροποίησης απο την φύση (σημείο δρόσου) και οτι το πάχος της λαμαρίνας είναι αμφίβολο για το αν θα αντέξει στον χρόνο χωρίς ανοδική προστασία. ΟΚ !

Η ευθύνη τώρα πέφτει σε σένα ! :lol:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ