Ξυλολέβητας και pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92588 από κροκος
Απαντήθηκε από κροκος στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
εχει πολυ καλη μονωση, αλλα ειναι τυπος που ψαχνεται γιαυτο με ρωτησε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92651 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Οσο πιο καλή μόνωση έχει ένα σπίτι τόσο λιγότερες ανάγκες σε θέρμανση θα έχει.
Οσο λιγότερες ανάγκες σε θέρμανση έχει ένα σπίτι τόσο μία αποδοτική μεν αλλά ακριβή πηγή θερμότητας θα αργήσει να αποσβέσει το αρχικό κόστος αγοράς. Αντίθετα μία λιγότερο αποδοτική αλλά με πιο φτηνό κόστος αγοράς έχει μεγαλύτερο νόημα όταν μιλάμε για μικρές καταναλώσεις.
Πιο απλά ένα 15% παραπάνω σε απόδοση είναι σημαντικό όταν μιλάμε για καταναλώσεις 6 τόννων ξύλου και πάνω μιας και σε απόλυτα νούμερα θα είναι μεγάλες ποσότητες ξύλου που εξοικονομεί η παραπάνω απόδοση. Αλλά για μικρότερες καταναλώσεις αυτό το 15% μεταφράζεται σε απόλυτο αριθμό σε πολύ μικρή ποσότητα ξύλου. Οπότε αυτή η μικρή ποσότητα θα αργήσει να αποσβέσει το παραπάνω κόστος.

Και κάπου εδώ μπαίνει και στο παιχνίδι και η ευκολία χρήσης.
Εάν ένα σπίτι θα χρειαζεται λίγες kwh τη μέρα τότε ίσως προτιμότερο είναι το πέλλετ παρά το ξύλο καθώς η ευκολίες που έχει το πέλλετ θα υπερτερούν επί της οικονομίας του ξύλου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κροκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92686 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Αν θέλει να πάει ο ξάδερφος σε λέβητα ξύλου-πέλλετ ας δει και τον Vigas 18 DP και τον Arca LPA Duomatic.
Ψάχνω και εγώ παρόμοια λύση αλλά προβληματίζομαι γιατί φίλοι προμηθευτές επιμένουν ή λέβητα πέλλετ, ή ξύλου, όχι λέβητα ξύλου-πέλλετ μαζί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92687 από κροκος
Απαντήθηκε από κροκος στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
εχεις απολυτο δικιο, την ιδια φιλοσοφια και σκεψη εχω και εγω, ακριβως ετσι θα του τα μεταφερω, ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92692 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Ο Arca LPA Duomatic έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δουλεύει με ξύλα και όταν τελειώσουν γυρίζει αυτόματα την καύση σε πέλλετ,αντιλαμβάνεσαι την πρακτικότητα και έχει και λογική τιμή.
Και βέβαια με τον διπλό λέβητα δεν είσαι εξαρτώμενος από ένα είδος καυσίμου.
Και αν έχεις και τρόπο να προμηθευτείς φθηνά ξύλα,είναι βολικό.
Οι φίλοι προμηθευτές από την άλλη με αποτρέπουν από τέτοια λύση.
Άστα σπαζοκεφαλιά.
Μόλις τελειώσω από κάτι φούριες που έχω αυτές τις μέρες θα πάω να δω τέτοιο λέβητα σε λειτουργία και θα ενημερώσω αμέσως το φόρουμ.
Δεν ξέρω,η ιδέα αυτή είναι δελεαστική.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κροκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92712 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

row5 έγραψε: Ο Arca LPA Duomatic έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δουλεύει με ξύλα και όταν τελειώσουν γυρίζει αυτόματα την καύση σε πέλλετ,αντιλαμβάνεσαι την πρακτικότητα και έχει και λογική τιμή.
Και βέβαια με τον διπλό λέβητα δεν είσαι εξαρτώμενος από ένα είδος καυσίμου.
Και αν έχεις και τρόπο να προμηθευτείς φθηνά ξύλα,είναι βολικό.
Οι φίλοι προμηθευτές από την άλλη με αποτρέπουν από τέτοια λύση.
Άστα σπαζοκεφαλιά.
Μόλις τελειώσω από κάτι φούριες που έχω αυτές τις μέρες θα πάω να δω τέτοιο λέβητα σε λειτουργία και θα ενημερώσω αμέσως το φόρουμ.
Δεν ξέρω,η ιδέα αυτή είναι δελεαστική.

Καθόλου σπαζοκεφαλιά...
Και εγώ θέλω την μηχανή από το χόντα να τα βάλω σε σασί από μερσεντέζ αλλά οι φίλοι μηχανουργοί μου λένε δε γίνεται
Τι εννοώ...
Αν δείς μία πελλετόσομπα και ένα τζάκι ενεργειακό θα καταλάβεις γιατί δε γίνεται το 2 σε 1
αλλη κατασκευή η μία και άλλη η άλλη.
αλλη καμινάδα, άλλες διαδρομές καυσαερίων για την εναλλαγή της θερμότητας, άλλα υλικά, άλλη ποσότητα καυσαερίων (και άλλα που προσωπικά δε τα γνωρίζω αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν)
Μπορεί να θέλουμε και την ευκολία και την οικονομία αλλά δε γίνεται.
ή τουλάχιστον δε θα γίνει το ίδιο αποδοτικά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ