Ξυλολέβητας και pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92719 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

Gdevil έγραψε:

row5 έγραψε: Ο Arca LPA Duomatic έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δουλεύει με ξύλα και όταν τελειώσουν γυρίζει αυτόματα την καύση σε πέλλετ,αντιλαμβάνεσαι την πρακτικότητα και έχει και λογική τιμή.
Και βέβαια με τον διπλό λέβητα δεν είσαι εξαρτώμενος από ένα είδος καυσίμου.
Και αν έχεις και τρόπο να προμηθευτείς φθηνά ξύλα,είναι βολικό.
Οι φίλοι προμηθευτές από την άλλη με αποτρέπουν από τέτοια λύση.
Άστα σπαζοκεφαλιά.
Μόλις τελειώσω από κάτι φούριες που έχω αυτές τις μέρες θα πάω να δω τέτοιο λέβητα σε λειτουργία και θα ενημερώσω αμέσως το φόρουμ.
Δεν ξέρω,η ιδέα αυτή είναι δελεαστική.

Καθόλου σπαζοκεφαλιά...
Και εγώ θέλω την μηχανή από το χόντα να τα βάλω σε σασί από μερσεντέζ αλλά οι φίλοι μηχανουργοί μου λένε δε γίνεται
Τι εννοώ...
Αν δείς μία πελλετόσομπα και ένα τζάκι ενεργειακό θα καταλάβεις γιατί δε γίνεται το 2 σε 1
αλλη κατασκευή η μία και άλλη η άλλη.
αλλη καμινάδα, άλλες διαδρομές καυσαερίων για την εναλλαγή της θερμότητας, άλλα υλικά, άλλη ποσότητα καυσαερίων (και άλλα που προσωπικά δε τα γνωρίζω αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν)
Μπορεί να θέλουμε και την ευκολία και την οικονομία αλλά δε γίνεται.
ή τουλάχιστον δε θα γίνει το ίδιο αποδοτικά.


και τοτε γιατι υπαρχει πληθωρα λεβητων ξυλου, μερικοι μαλιστα απο εταιρείες με προιοντα πανακριβα αλλα και πολυ ποιοτικα, που μετατρεπονται σε πελλετολεβητες αλλαζοντας μονο την πορτα και κουμπώνοντας τον καυστηρα???????????
δεν αλλαζουν ουτε οι διαδρομες,ουτε η καμιναδα ουτε ο τροπος καθαρισματος ουτε οτιδηποτε αλλο.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92732 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

Gdevil έγραψε:

row5 έγραψε: Ο Arca LPA Duomatic έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δουλεύει με ξύλα και όταν τελειώσουν γυρίζει αυτόματα την καύση σε πέλλετ,αντιλαμβάνεσαι την πρακτικότητα και έχει και λογική τιμή.
Και βέβαια με τον διπλό λέβητα δεν είσαι εξαρτώμενος από ένα είδος καυσίμου.
Και αν έχεις και τρόπο να προμηθευτείς φθηνά ξύλα,είναι βολικό.
Οι φίλοι προμηθευτές από την άλλη με αποτρέπουν από τέτοια λύση.
Άστα σπαζοκεφαλιά.
Μόλις τελειώσω από κάτι φούριες που έχω αυτές τις μέρες θα πάω να δω τέτοιο λέβητα σε λειτουργία και θα ενημερώσω αμέσως το φόρουμ.
Δεν ξέρω,η ιδέα αυτή είναι δελεαστική.

Καθόλου σπαζοκεφαλιά...
Και εγώ θέλω την μηχανή από το χόντα να τα βάλω σε σασί από μερσεντέζ αλλά οι φίλοι μηχανουργοί μου λένε δε γίνεται
Τι εννοώ...
Αν δείς μία πελλετόσομπα και ένα τζάκι ενεργειακό θα καταλάβεις γιατί δε γίνεται το 2 σε 1
αλλη κατασκευή η μία και άλλη η άλλη.
αλλη καμινάδα, άλλες διαδρομές καυσαερίων για την εναλλαγή της θερμότητας, άλλα υλικά, άλλη ποσότητα καυσαερίων (και άλλα που προσωπικά δε τα γνωρίζω αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν)
Μπορεί να θέλουμε και την ευκολία και την οικονομία αλλά δε γίνεται.
ή τουλάχιστον δε θα γίνει το ίδιο αποδοτικά.





Αυτο που λες οτι δεν γινεται θα συνφωνησω εν μερει γιατι στον δικο μου
μπορω να βαλω καυστηρα πελλετ και με τις διαδρομες που εχει θα εχει
πολυ καλη αποδωση επισης μπορω να βαλω και καυστηρα πετρελαιου.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92768 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

ddt έγραψε: και τοτε γιατι υπαρχει πληθωρα λεβητων ξυλου, μερικοι μαλιστα απο εταιρείες με προιοντα πανακριβα αλλα και πολυ ποιοτικα, που μετατρεπονται σε πελλετολεβητες αλλαζοντας μονο την πορτα και κουμπώνοντας τον καυστηρα???????????
δεν αλλαζουν ουτε οι διαδρομες,ουτε η καμιναδα ουτε ο τροπος καθαρισματος ουτε οτιδηποτε αλλο.

Για πανάκριβα προϊόντα η απάντηση είναι στο πανάκριβα B)
Δλδ με μεγάλο κόστος καταφέρνουν να σου δώσουν αυτό το 2 σε 1 και μάλιστα με καλή απόδοση.
Το θέμα είναι όμως ότι την ίδια απόδοση (είτε του ξύλου είτε του πέλλετ) μπορείς να την βρείς σε μηχανήματα μόνο για ξύλο ή μονο για πέλλετ με λιγότερα χρήματα.

Για φτηνά προϊόντα η απάντηση είναι ότι δε θα έχουν καλή απόδοση είτε με το 1 καύσιμο είτε με το άλλο. Τουλάχιστον όχι όσο καλή απόδοση θα είχε ένας λέβητας που θα ήταν φτιαγμένος μόνο για το ένα καύσιμο στα ίδια λεφτά

Ως παράδειγμα δες την σόμπα cleo combi της la nordica .
Τιμή για 6 kw 3150
Αλλο παρόμοιο για το οποίο δεν έχω δει τιμές και kw είναι το Caldea της Jolly Mec αλλά θα τρόμαζα να ρωτήσω μόνο κοιτώντας το :P

Τα ανωτέρω είναι πως τα σκέφτομαι εγώ. Μπορεί και εσφαλμένα. Αλλά δε νομίζω να μπορεί και κανείς να με πείσει για το αντίθετο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα μηχάνημα μπορεί να κάνει 2 λειτουργίες το ίδιο καλά και με τα ίδια λεφτά από ότι κάνουν το κάθε ένα από τα 2 διαφορετικά μηχανήματα. Και ο πελλετολέβητας είναι εντελώς διαφορετικό μηχάνημα από τον ξυλολέβητα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι ένα σπίτι με πολύ καλή μόνωση (και άρα μικρή κατανάλωση πρώτης ύλης) δεν χρειάζεται κάποιο πανάκριβο μοντέλο. Η παραπάνω απόδοσή του δεν πρόκειται να αποσβέσει το έξτρα κόστος του γιατί η κατανάλωση θα είναι μικρή.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92770 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

Gdevil έγραψε:

ddt έγραψε: και τοτε γιατι υπαρχει πληθωρα λεβητων ξυλου, μερικοι μαλιστα απο εταιρείες με προιοντα πανακριβα αλλα και πολυ ποιοτικα, που μετατρεπονται σε πελλετολεβητες αλλαζοντας μονο την πορτα και κουμπώνοντας τον καυστηρα???????????
δεν αλλαζουν ουτε οι διαδρομες,ουτε η καμιναδα ουτε ο τροπος καθαρισματος ουτε οτιδηποτε αλλο.

Για πανάκριβα προϊόντα η απάντηση είναι στο πανάκριβα B)
Δλδ με μεγάλο κόστος καταφέρνουν να σου δώσουν αυτό το 2 σε 1 και μάλιστα με καλή απόδοση.
Το θέμα είναι όμως ότι την ίδια απόδοση (είτε του ξύλου είτε του πέλλετ) μπορείς να την βρείς σε μηχανήματα μόνο για ξύλο ή μονο για πέλλετ με λιγότερα χρήματα.

Για φτηνά προϊόντα η απάντηση είναι ότι δε θα έχουν καλή απόδοση είτε με το 1 καύσιμο είτε με το άλλο. Τουλάχιστον όχι όσο καλή απόδοση θα είχε ένας λέβητας που θα ήταν φτιαγμένος μόνο για το ένα καύσιμο στα ίδια λεφτά

Ως παράδειγμα δες την σόμπα cleo combi της la nordica .
Τιμή για 6 kw 3150

Τα ανωτέρω είναι πως τα σκέφτομαι εγώ. Μπορεί και εσφαλμένα. Αλλά δε νομίζω να μπορεί και κανείς να με πείσει για το αντίθετο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα μηχάνημα μπορεί να κάνει 2 λειτουργίες το ίδιο καλά και με τα ίδια λεφτά από ότι κάνουν το κάθε ένα από τα 2 διαφορετικά μηχανήματα. Και ο πελλετολέβητας είναι εντελώς διαφορετικό μηχάνημα από τον ξυλολέβητα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι ένα σπίτι με πολύ καλή μόνωση (και άρα μικρή κατανάλωση πρώτης ύλης) δεν χρειάζεται κάποιο πανάκριβο μοντέλο. Η παραπάνω απόδοσή του δεν πρόκειται να αποσβέσει το έξτρα κόστος του γιατί η κατανάλωση θα είναι μικρή.




Aυτος ειναι παρα πολυ καλος αλλα ακριβως!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92771 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

agge72 έγραψε:

Gdevil έγραψε:

ddt έγραψε: και τοτε γιατι υπαρχει πληθωρα λεβητων ξυλου, μερικοι μαλιστα απο εταιρείες με προιοντα πανακριβα αλλα και πολυ ποιοτικα, που μετατρεπονται σε πελλετολεβητες αλλαζοντας μονο την πορτα και κουμπώνοντας τον καυστηρα???????????
δεν αλλαζουν ουτε οι διαδρομες,ουτε η καμιναδα ουτε ο τροπος καθαρισματος ουτε οτιδηποτε αλλο.

Για πανάκριβα προϊόντα η απάντηση είναι στο πανάκριβα B)
Δλδ με μεγάλο κόστος καταφέρνουν να σου δώσουν αυτό το 2 σε 1 και μάλιστα με καλή απόδοση.
Το θέμα είναι όμως ότι την ίδια απόδοση (είτε του ξύλου είτε του πέλλετ) μπορείς να την βρείς σε μηχανήματα μόνο για ξύλο ή μονο για πέλλετ με λιγότερα χρήματα.

Για φτηνά προϊόντα η απάντηση είναι ότι δε θα έχουν καλή απόδοση είτε με το 1 καύσιμο είτε με το άλλο. Τουλάχιστον όχι όσο καλή απόδοση θα είχε ένας λέβητας που θα ήταν φτιαγμένος μόνο για το ένα καύσιμο στα ίδια λεφτά

Ως παράδειγμα δες την σόμπα cleo combi της la nordica .
Τιμή για 6 kw 3150

Τα ανωτέρω είναι πως τα σκέφτομαι εγώ. Μπορεί και εσφαλμένα. Αλλά δε νομίζω να μπορεί και κανείς να με πείσει για το αντίθετο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα μηχάνημα μπορεί να κάνει 2 λειτουργίες το ίδιο καλά και με τα ίδια λεφτά από ότι κάνουν το κάθε ένα από τα 2 διαφορετικά μηχανήματα. Και ο πελλετολέβητας είναι εντελώς διαφορετικό μηχάνημα από τον ξυλολέβητα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι ένα σπίτι με πολύ καλή μόνωση (και άρα μικρή κατανάλωση πρώτης ύλης) δεν χρειάζεται κάποιο πανάκριβο μοντέλο. Η παραπάνω απόδοσή του δεν πρόκειται να αποσβέσει το έξτρα κόστος του γιατί η κατανάλωση θα είναι μικρή.




Aυτος ειναι παρα πολυ καλος αλλα ακριβως!!!

www.varmebaronen.com/html/biomax_utokad1.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92774 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Αντε να προτεινω και γω ενα
topling.gr/index.php?option=com_content&...4&Itemid=106&lang=el
2 χωριστοι θαλαμοι... αλλος για ξυλο αλλος για πελλετ.
Αυτοματη ,μεταγωγη στο πελλετ αν τελειωσουν τα ξυλα.
Βεβαια ειναι λιγο γαιδουρι(634κιλα) και θελει ευρυχωρο λεβητοστασιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ