Δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178739 από louris1234
Δοχείο αδράνειας δημιουργήθηκε από louris1234
Καλημέρα στην ομάδα θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά μπαφερ σε ξυλολεβητα 40αρη αξίζει η αγορά του?? Θα έχω εξοικονόμηση σε ξυλα?? Πόσα λίτρα πρέπει να πάρω? Είναι μεγάλο το κόστος μαζί με την τοποθέτηση? Τι θα πρέπει να προσέξω?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178743 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Δοχείο αδράνειας
ο κυριος λογος που μπαινει ειναι για ασφαλεια ειδικα σε λεβητες χωρις καποια ρυθμιση καυσης ...παρεπιπτοντως κανει και οικονομια αλλα το ποση δεν μπορει να απαντηθει κια κι εξαρταται απο πολλα κι εχει την ευκολια οτι μπορεις να φορτωνεις αραια τον λεβητα κοστος παντα αναλογα τις επιλογες μας 1000 το δοχειο κανα 200 ο κυκλοφορητης κι οτι παρει ο υδραυλικος και τα υλικα του μ ενα επιπλλεον κοστος μπορεις να παρεις δοχειο με δυνατοτητα και ζεστου νερου χρησης 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178745 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Δοχείο αδράνειας

dimlyk έγραψε: ο κυριος λογος που μπαινει ειναι για ασφαλεια ειδικα σε λεβητες χωρις καποια ρυθμιση καυσης ...παρεπιπτοντως κανει και οικονομια αλλα το ποση δεν μπορει να απαντηθει κια κι εξαρταται απο πολλα κι εχει την ευκολια οτι μπορεις να φορτωνεις αραια τον λεβητα κοστος παντα αναλογα τις επιλογες μας 1000 το δοχειο κανα 200 ο κυκλοφορητης κι οτι παρει ο υδραυλικος και τα υλικα του μ ενα επιπλλεον κοστος μπορεις να παρεις δοχειο με δυνατοτητα και ζεστου νερου χρησης 

Αν υπάρχει ανοικτό δοχείο διαστολής κ ο λέβητας έχει βεντιλατερ δεν υπάρχει λόγος κάποιος να βάλει μπαφερ Σωστά??

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178748 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Δοχείο αδράνειας
υποχρεωτικο δεν ειναι εδω ,,,καπου αλλου ειναι ... αλλα το κοστος ειναι αρκετο και κυριως χρησιμοποιειται οταν υπαρχουν περισσοτερες πηγες θερμανσης 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178964 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Δοχείο αδράνειας
Εννοείται ότι θα βάλεις μπάφερ σε ξυλολέβητα. Θα τον γεμίζεις με ξύλα μια ή δυο φορές τη μέρα στα μεγάλα κρύα και θα καίει συνεχόμενα όλα τα ξύλα που υπάρχουν μέσα. Μόνο έτσι είναι αποδοτικοί οι ξυλολέβητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178967 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Δοχείο αδράνειας
Καθίστε ρε παιδιά . Ποιος ο λόγος να βάλεις baffer η ανοιχτό δοχείο σε μοντέρνο λέβητα με βεντιλατερ καύσης και οθόνη και πλακέτα ? Ίσια ίσα όλοι λένε κλειστό κύκλωμα με μεγάλο δοχείο διαστολής 80λιτρα νομίζω η και μεγαλύτερο .
Το baffer είναι εξεζητημένο και πρέπει να έχεις μεγάλη άνεση οικονομική για να βάλεις . Επίσης πχ σε έναν 60-70 kw ,όπως ο burnit wbs που έχουμε στο πατρικό μου ,θέλει 1000-1500 λίτρα για να αξίζει .
Αν έχεις καλό ψηφιακό θερμοστάτη χώρου με ηλεκτροβανα και μόλις κλείσει η ηλεκτροβανα αν πιάσει θερμοκρασία να στέλνει στο boiler για ζεστό νερό χρήσης τι άλλο θες . Εμείς έχουμε ρυθμισμένο στους 63 τον ξυλολεβητα με εύρος λειτουργίας 55-63 και αν πιάσει θερμοκρασία και καίει ακόμα φτάνει έως τους 75-77. Ποτέ πιο πάνω . Αλλά και να πιάσει έχω ρυθμισμενο το alarm στους 82 για να μην κάνει υπερχείλιση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ