Ελληνική σόμπα pellet - Ελληνικός λέβητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16521 από yiannisthe
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος και είμαι έτοιμος για αγορά λέβητα πέλλετ και επειδή οι γνώσεις μου περιορίζονται σ’ αυτά που διαβάζουμε στο internet και μας ενημερώνουν οι πωλητές των διάφορων εταιριών, θα ήθελα την βοήθεια των πιο ειδικών. Το σπίτι είναι μεζονέτα δύο επιπέδων στα 145 τ.μ. του 2006, δεξιά και αριστερά υπάρχουν κολλητά άλλοι και έχει κεραμοσκεπή, η μόνωση είναι σχετικά καλή, μέχρι τώρα υπήρχε κεντρική θέρμανση. Επειδή ενδιαφέρομαι για τον Pelletech 25 ( 2750€ ο απλός, από τον αντιπρόσωπο στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα προτείνει τον απλό και όχι τον compact, για λόγους αξιοπιστίας) αλλά σύμφωνα με τον ΠΑΚΟ, τον χαλάει "Ατσάλινος εναλλάκτης με οριζόντια τριπλή διαδρομή καυσαερίων και δυνατότητα χρήσης στροβιλιστών", είναι προτιμότερο να επικεντρωθώ σε κάποιον άλλο; Έχω προς διερεύνηση ακόμα τους παρακάτω λέβητες :
1) IDRO Caldaia 29KW 3000€
2) Moretti Poseidon 2 24KW 3750€ ή Poseidon 3 34KW 4100€
3) Kiturami σειρά KRP 20 (20000kcal/h) 3487€

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάνεις τους λέβητες που αναφέρω και αν μπορεί να πει και καμία γνώμη ή να προτείνει κάτι άλλο (με ενδιαφέρει λόγω χώρου – ο λέβητας θα μπει σε προστατευόμενη βεράντα - να είναι όλα σ’ ένα). Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16541 από χρηστος8

yiannisthe έγραψε: Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος και είμαι έτοιμος για αγορά λέβητα πέλλετ και επειδή οι γνώσεις μου περιορίζονται σ’ αυτά που διαβάζουμε στο internet και μας ενημερώνουν οι πωλητές των διάφορων εταιριών, θα ήθελα την βοήθεια των πιο ειδικών. Το σπίτι είναι μεζονέτα δύο επιπέδων στα 145 τ.μ. του 2006, δεξιά και αριστερά υπάρχουν κολλητά άλλοι και έχει κεραμοσκεπή, η μόνωση είναι σχετικά καλή, μέχρι τώρα υπήρχε κεντρική θέρμανση. Επειδή ενδιαφέρομαι για τον Pelletech 25 ( 2750€ ο απλός, από τον αντιπρόσωπο στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα προτείνει τον απλό και όχι τον compact, για λόγους αξιοπιστίας) αλλά σύμφωνα με τον ΠΑΚΟ, τον χαλάει "Ατσάλινος εναλλάκτης με οριζόντια τριπλή διαδρομή καυσαερίων και δυνατότητα χρήσης στροβιλιστών", είναι προτιμότερο να επικεντρωθώ σε κάποιον άλλο; Έχω προς διερεύνηση ακόμα τους παρακάτω λέβητες :
1) IDRO Caldaia 29KW 3000€
2) Moretti Poseidon 2 24KW 3750€ ή Poseidon 3 34KW 4100€
3) Kiturami σειρά KRP 20 (20000kcal/h) 3487€

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάνεις τους λέβητες που αναφέρω και αν μπορεί να πει και καμία γνώμη ή να προτείνει κάτι άλλο (με ενδιαφέρει λόγω χώρου – ο λέβητας θα μπει σε προστατευόμενη βεράντα - να είναι όλα σ’ ένα). Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.





Γιαννη συνδεσα εναν λεβητα της συγκεκριμενης εταιριας πριν απο 15 μερες σε συμφορουμιτη...επειδη ασχοληθηκα προσωπικα για να διαπιστωσω την ποιοτητα των συγκεκριμενων λεβητων, σου λεω οτι ειναι πολυ καλοι.
Δεν θελω να σε επηρεασω, αλλα σε σχεση με τους 3 λεβητες που ανεφερες παραπανω θα προτιμουσα τον Ελληνικο...και μονο που θα εχεις αμεσο σερβις αν χαλασει ειναι υπερ του, χωρια η καλη τιμη και το μικρο μεγεθος του 25 αρη.
Ακομη και σημερα που δεν δουλευει τιποτα στην Ελλαδα, υπαρχουν Ελληνικες κατασκευες σαν του Σαμουκατζιδη που αξιζει να δωσει καποιος τα λεφτα του.
Βρισκεται ηδη σε διαδικασια πιστοποιησεων απο Ευρωπαικους φορεις...τους αναμενουμε...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16546 από love.bacardi
ειναι και οι σομπες ελληνικης κατασκευης? δεν ειναι λιγο ακριβη ρε παιδια για ελληνικη δεν γινοταν να ειναι λιγο κατω απο το εναμιση χιλιαρικο. hello οικονομικη κριση ........
αν την εχει κανεις ας πει εντυπωσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16563 από yiannisthe
Χρήστο ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, λόγω της εργασίας μου γνωρίζω και συμφωνώ μαζί σου για το πόσο σημαντικός παράγοντας είναι όχι μόνο το θέμα της άμεσης αλλά και γενικά της υποστήριξης, γι’ αυτό ο Pelletech 25 είναι στις κύριες επιλογές, μου γαργαλάει βέβαια το ενδιαφέρον ο IDRO Caldaia 29KW, γιατί με καλύπτει ως προς την ισχύ λίγο καλύτερα αλλά και γιατί σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του έχει απόδοση 96% και μέση κατανάλωση 1,6 Kg/h, θα πάω σήμερα να τον δω από κοντά. Θα ήθελα την γνώμη σου – αν γνωρίζεις – και για τον “RED Compact”, αν και διάβασα κάπου ότι είναι λίγο λεπτεπίλεπτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16569 από χρηστος8

yiannisthe έγραψε: Χρήστο ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, λόγω της εργασίας μου γνωρίζω και συμφωνώ μαζί σου για το πόσο σημαντικός παράγοντας είναι όχι μόνο το θέμα της άμεσης αλλά και γενικά της υποστήριξης, γι’ αυτό ο Pelletech 25 είναι στις κύριες επιλογές, μου γαργαλάει βέβαια το ενδιαφέρον ο IDRO Caldaia 29KW, γιατί με καλύπτει ως προς την ισχύ λίγο καλύτερα αλλά και γιατί σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του έχει απόδοση 96% και μέση κατανάλωση 1,6 Kg/h, θα πάω σήμερα να τον δω από κοντά. Θα ήθελα την γνώμη σου – αν γνωρίζεις – και για τον “RED Compact”, αν και διάβασα κάπου ότι είναι λίγο λεπτεπίλεπτος.





Γιαννη τους αλλους λεβητες που αναφερεις δεν τους εχω συνδεσει, τους ξερω ομως.
Σου αναφερω νουμερα για pelletech 25 και κανε συγκριση με τους αλλους...
1: βαρος 300 κιλα.
2: θερμοκρασια καυσαεριων 160 βαθμους (το μετρησαμε σε πληρη ισχυ).
3: δεξαμενη πελλετ 100 κιλων.
4: χωρητικοτητα νερου λεβητα 80 η 100 κιλα (δεν το θυμαμαι ακριβως).
Σε ολα τα παραπανω, οπως θα δεις στα εγχειριδια των αλλων λεβητων υπερισχυει ο Ελληνικος.
Υστερει λιγο στον βαθμο αποδοσης (92%) αλλα και το 92% ειναι αριστο χαρακτηριστικο απο μονο του.
Οσον αφορα τον μεσο ορο καταναλωσης δεν μου λεει τιποτα γιατι ΟΛΟΙ οι λεβητες αντλουν ενεργεια απο το καυσιμο που καινε...για να παρεις ενεργεια 25kwh θα πρεπει να καψεις σχεδον 5 κιλα πελλετ οποιον λεβητα και να βαλεις.
1 κιλο πελλετ=5200kwh x 4,8 κιλα=25kwh
Εν κατακλειδι το ποιος ειναι ο μεσος ορος καυσης του λεβητα μας το καθοριζουν οι αναγκες του σπιτιου βαση της μονωσης του σε συναρτηση με την εκαστοτε εξωτερικη θερμοκρασια...οποτε το 1,6 που διαβαζεις δεν εχει και πολυ σχεση με την πραγματικοτητα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16570 από yiannisthe
Χρήστο σ' ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ