Αντίσταση έναυσης Thalia Plus 25kw

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179027 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντίσταση έναυσης Thalia Plus 25kw
Μα πώς ανάβει; Αφού ο τεχνικός του energ είπε ότι δε θα ανάβει! 

Btw κι εγώ άλλαξα με κεραμική τη δικιά μου και δουλεύει κομπλέ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179040 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΦΙΛΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ENERG FORUM ΤΕΧΝΙΚΟΣ !!!ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 30 ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΡΩΤΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΩΛΗΝΑ!!!***Εγώ στη Thalia Plus 21kw την έχω αλλάξει από 2014, αλλά άλλαξα και το σωλήνα της αντίστασης (ο Σάββας μου την έδωσε). Καλού- κακού ρώτησε το Σάββα ή το Μιχάλη από την εταιρεία.Είναι πιο κοντή για να μην έρχεται σε επαφή με το πέλλετ .****ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΓΡΑΦΗ ΣΟΥ Η ΕΙΡΩΝΙΚΗ ΑΔΕΡΦΕ 
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179056 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντίσταση έναυσης Thalia Plus 25kw

ΦΙΛΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ENERG FORUM ΤΕΧΝΙΚΟΣ !!!ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 30 ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΡΩΤΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΩΛΗΝΑ!!!***Εγώ στη Thalia Plus 21kw την έχω αλλάξει από 2014, αλλά άλλαξα και το σωλήνα της αντίστασης (ο Σάββας μου την έδωσε). Καλού- κακού ρώτησε το Σάββα ή το Μιχάλη από την εταιρεία.Είναι πιο κοντή για να μην έρχεται σε επαφή με το πέλλετ .****ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΓΡΑΦΗ ΣΟΥ Η ΕΙΡΩΝΙΚΗ ΑΔΕΡΦΕ 
Ούτε σε μένα αρέσει η δική σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179071 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Αντίσταση έναυσης Thalia Plus 25kw

ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΒΕΙ!!!!!!!!!!!!! ΒΑΛΕ Η ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΛΙΚΗ Η ΧΑΛΑΖΙΑ !!!!!ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΟΙΟΝ ΝΑ ΝΑΙ!!!!!!
Πάντα στα γραφόμενά μου εδώ στο φόρουν κρατάω μία στάση ταπεινή , ευγενική, μα πάνω από όλα όχι προσβλητική.
Οπως άλλωστε και οι περισσότεροι χρήστες σε αυτόν εδώ το διαδικτυακό τόπο συνάντησης  Κάτι το οποίο εσύ δεν συμμερίζεσαι
και κρατάς απόσταση από τα συγκεκριμένα γραπτά χαρακτηριστικά. Ενα παράδειγμα το ότι συνεχίζεις και γράφεις ακόμα με κεφαλαία
γράμματα κάτι το οποίο δεν αρμόζει και δεν εφαρμόζεται από κανέναν εδώ στο φόρουμ. Ας περάσουμε λοιπόν παρακάτω και θα σου σου απαντήσω 
με τον τρόπο που εσύ διάλεξες....
ΟΤΑΝ ΑΓΌΡΑΣΑ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΤΟΝ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΜΕ ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ  ΑΠΟ ΤΗ MYTHERM ΣΤΟ ΠΥΡΟΣΩΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 
Η ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΥΣΗΣ 9,5CM ΣΧΕΔΟΝ 10 ΠΟΝΤΟΙ. ΜΙΛΗΣΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΗ MYTHERM ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ  ΑΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ  ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΝΑΥΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ
"ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ". ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΊΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ ΕΝΑΥΣΗΣ ΛΟΓΩ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΝΑΥΣΗΣ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ.
ΑΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ  ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑΡΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ.......... ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΣΤΟ ΜΕΛΟΣ BILLYSRIZARI. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ.
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΕΧΝΙΚΑΡΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ.......... ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΕΜΜΕΣΑ  ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ Κο ΣΑΒΒΑ  ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ MYTHERM ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΕΙΧΑ  ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ.
 ΛΙΓΗ ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ ΤΕΧΝΙΚΕΕΕΕΕ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥ.............ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΜΑΘΕΣ ΠΟΛΛΑ,  ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ, ΡΟΥΦΗΞΕΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕΣ ΤΩΡΑ  ΤΕΧΝΙΚΟΣ ( ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ, ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ).
Και τώρα επιστρέφω στον γραπτό χαρακτήρα που έχω μάθει.
Billysrizari τώρα που έβαλες την κεραμική για δοκιμή μπορείς να μειώσεις και τον χρόνο προθέρμανσης αφού οι κεραμικές σε 60 δεύτερα έχουν πιάσει την μέγιστη θερμοκρασία. Ετσι μπορείς να
μειώσεις το χρόνο ανάφλεξης να έχει γρηγορότερα φλόγα. Σου έγραψα παραπάνω να σου έστελνε η mytherm αντίσταση διότι χρησιμοποιούν κεραμική τύπου quart.Οχι ότι αυτή που έβαλες είναι κακή , μια χαρά είναι, αλλά η quartz σε περίπτωση επαφής με στάχτη η κομμάτι πελλετ δεν καταστρέφεται εύκολα και αυτή που δίνει η εταιρεία έχει κενό στη φλάντζα και περνάει αέρας και από εκεί. Βέβαια πολύ δύσκολα να έρθει  σε επαφή λόγω απόστασης. Αν βρεις χρόνο μπορείς να μετρήσεις τι απόσταση έχει η αντίσταση σου με την άκρη του πυροσωλήνα; Από περιέργεια ρωτάω να συγκρίνω με την δική μου.

Υ.Γ  ΠΗΧΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΑ  ΚΟΙΝΟΤΥΠΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ  " ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ , ΒΡΕΙΤΕ ΛΥΣΗ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ " ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ.  ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΙ ΣΤΙΣ ΖΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ  ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, BILLYSRIZARI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179087 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Αντίσταση έναυσης Thalia Plus 25kw
Μια διευκρίνηση.
Εγώ την άλλαξα αρχικά γιατί είχα μεγάλο πρόβλημα στις εναύσεις (άναβε 1 στις 4 με 5 προσπάθειες, είχα από τα πρώτα μοντέλα της εταιρείας). Απευθύνθηκα τότε στην εταιρία και αρχικά μου είπαν να αλλάξω την αντίσταση από μεταλλική σε κεραμική γιαπωνέζικη, αλλά με την αλλαγή απλώς μειώθηκαν οι αποτυχίες σε 1 στις 2-3 προσπάθειες. Με το που άλλαξε ο σωλήνας (μπήκε μεγαλύτερης διατομής) το πρόβλημα λύθηκε οριστικά και η έναυση γίνεται πολύ γρήγορα. Απ΄ ότι μου είπε τότε ο Σάββας η αντίσταση παίρνει ρεύμα μέχρι να διαβάσει ο κοντρολερ διαφορά θερμοκρασίας στα καυσαέρια 7 βαθμούς C.
Παρατηρώ ακόμη σε κάθε καθάρισμα ότι πάντα υπάρχουν κάποια άκαφτα κομμάτια πέλλετ μέσα στο σωλήνα, τα οποία όμως δεν μου δημιούργησαν μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα στην αντίσταση, μάλλον διότι κατά το άναμμα δεν ακουμπάνε πάνω της. Πληροφορικά αναφέρω στο μοντέλο αυτό η τροφοδοσία αέρα γίνεται με αναρρόφηση από τον ανεμιστήρα καυσαερίων οπότε η κυριότερη είσοδος του αέρα καύσης γίνεται από το σωλήνα την αντίστασης και λιγότερο από το σιλό του πέλλετ.
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by giokaspart.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179118 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΡΟΦΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ  ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΑ  ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ  ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΣΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!!ΑΝΤΙΟ
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ