ποιον λεβητα πελλετ να παρω?

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169061 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Re:ποιον λεβητα πελλετ να παρω?
Φίλε barbanikos, εκτός από το " βάρος" στην τσέπη σου πρέπει να υπολογίσεις και το βάρος που αντέχει το μπαλκόνι σου ανά m2. Στο λέω αυτό διότι και εγώ έχω ξεκινήσει εγκατάσταση λέβητα πέλλετ στο μπαλκόνι μου με δικό του σπιτάκι. Το συνολικό βάρος ( λέβητας, λίτρα νερών του λέβητα, κιλά πέλλετ στην δεξαμενή του λέβητα ή στην ξεχωριστή δεξαμενή, βάρος κατασκευής για το σπιτάκι όπως γυψοσανίδα- τσιμεντοσανίδα- αλφαμπλοκ κ.λ.π , ακόμα και το σοβά άν χρησιμοποιήσεις) πιστεψέ με θα σου βγει ένα νούμερο που θα σε βάλει σε σκέψεις ως προς τι λέβητα θα αγοράσεις στο τέλος. Εγώ αναίρεσα αρχικές επιλογές μου λόγου όγκου και συνολικού βάρους. Μία ερώτηση σε κάποιον μηχανικό θα σε κατατοπίσει ώστε να ξέρεις που βαδίζεις.

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": barbanikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169062 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Re:ποιον λεβητα πελλετ να παρω?
Σωστή επισήμανση, καλά που μου το είπες.
Βασικά θα έχω στημένο μόνο τον λέβητα στο μπαλκόνι με τα τρέχοντα κιλά μιας δυο ημερών σπαρμένα εδώ και εκεί.
Τον κύριο όγκο του πέλλετ θα τον έχω στην αυλή.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169064 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα ποιον λεβητα πελλετ να παρω?
Ο μονος λογος που γραφω ειναι ειναι για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εκτιμησεις γυρω απο τα καυσιμα που θα επιλεξουμε για θερμανση.
Πραγματα που εχουν χιλιοειπωθει σε αυτο το φορουμ επαναλαμβανονται ξανα...δεν πειραζει ομως :)

1. Πετρελαιο...εξαιρετικο καυσιμο δοκιμασμενο 40 χρονια με εξαιρετικα ακριβη τιμη. Με 1 + ευρω το λιτρο ειναι απαγορευτικο με οποιονδηποτε λεβητα ειτε συμπυκνωσης ειτε οχι...μιλαμε για Φιλυρο και μονοκατοικια.

2. Αεριο...επισης εξαιρετικο καυσιμο δοκιμασμενο σε εμας στην Θεσσαλονικη για μια 20ετια περιπου, με στανταρ χαμηλοτερη τιμη καυσιμου γυρω στο 30% σε σχεση με την εκαστοτε τιμη πετρελαιου.
Μειονεκτημα του θεωρω πως ειναι οι ιδιοι οι λεβητες. Τι θελω να πω...ειναι απλα αναλωσιμοι και δεν αντεχουν σε βαθος χρονου οσο οι λεβητες πετρελαιου που 30 και 40 χρονια συνεχιζουν να δουλευουν απροσκοπτα. Λεβητες αεριου αντικαθιστουμε οσο ευκολα αλλαζουμε ενα μποιλερ ΖΝΧ και με την ιδια συχνοτητα...αυτο θεωρω μειονεκτημα και δεν ειναι αμελητεο καθως μιλαμε για λεβητα και 1000ρικο συν περαστικα. Αν μιλαμε για καλες εταιριες πχ Ariston κτλ ακομη και το χιλιαρικο δεν επαρκει για αγορα λεβητα.

3. Το ξυλο ειναι γνωστο στους παντες τι ειναι και ποσο κοπο εχει για να κουβαληθει η να καει καπου και το προσπερναω.

4.Το αεριο με μπουκαλες δεν εχει καμια σχεση με το φυσικο αεριο του δικτυου της πολης...μην τα μπερδεουμε αυτα.
Οσα παραπανω ανεφερα για το φυσικο αεριο και τις τιμες του δεν ισχυουν για μια εγκατασταση υγραεριου η προπανιου με μπουκαλες και οι τιμες δεν εχουν σχεδον καμια διαφορα με το πετρελαιο.
Αεριο με μπουκαλες εχουν 4 πελατες μου στα Λαγυνα...τους εβαλαν οταν ακριβυνε το πετρελαιο εδω και μια 9 ετια με 10ετια.
Κανεις τους δεν εμεινε ευχαριστημενος οσον αφορα την τιμη του καυσιμου (οχι οσον αφορα την θερμανση) και τον ελεγχο της τιμης - ποσοτητας γεμισματος της δεξαμενης με αεριο.
Κανενας ελεγχος και κλεψιμο μεγεθους μεγαλυτερο απο το πετρελαιο...εκει μπορουσες εστω στο περιπου να μετρησεις ποσο πετρελαιο εβαζες...με την δεξαμενη εχεις μεσανυχτα και εισαι κυριολεκτικα μονος.
Ειναι κρισμος παραγοντας και θεωρω πως πρεπει να λαμβανεται σοβαρα.
Αν μπορουσα να βαλω ηχητικα με συνεντευξεις πελατων θα μπορουσα να σας το αποδειξω κιολας...τηλεφωνα ομως μπορω να σας δωσω για επιβεβαιωση.
Μεταφερω αυτουσια τα λογια ενος απο αυτους...οταν στο σπιτι μου εκαιγα 3 με 3,5 τονους πετρελαιο αρα 3 με 3,5 χιλιαρικα και με τις φιαλες κανοντας οικονομια ειμαι στα 2800 ευρω τοτε τζαμπα λεφτα εδωσα
Τωρα καινε και οι 4 πελλετ B) για τον εξης λογο που φανταζεστε...ειναι οικονομικοτερο σαφεστατα.

5. Ας πουμε και δυο λογια για το κυριο καυσιμο που μιλαμε σε αυτο το φορουμ και τις χιλιαδες σελιδες γυρω απο αυτο.
Α. Δεν ειναι ορυκτο καυσιμο και μας δινει ελευθερια επιλογης αγορας...Ελληνικο...Βουλγαρικο...Ρουμανικο οτι και να ειναι θα το επιλεξει ο αγοραστης οποια εποχη του χρονου θελει και σε οποια ποσοτητα θελει.
Ορυκτο καυσιμο μπορειτε να διαλεξετε;;; φυσικα και οχι.
Β. Ειναι οικονομικοτερο καυσιμο απο πετρελαιο - αεριο...θα το αποδειξω με νουμερα του σπιτιου μου.Εκτος απο υδραυλικος ειμαι και χρηστης. Φετος ξεκινησα τον δεκατο χειμωνα που καιω πελλετ.
Σε σπιτι στα Λαγυνα που ειναι κατασκευη του 1980 με ταρατσα και αμονωτους τοιχους εκαιγα 3 με 3,5 τονους πετρελαιο σε 120 τμ.
Τωρα εδω και 9 χρονια πανω απο 7200 κιλα δεν εχω καψει με ελαχιστο αριθμο τα 5900...με τον θερμοστατη στο 23 24 ωρες το 24ωρο.
Εγω σας βαζω μεσο ορο τα 6500 κιλα ετησιως για ευκολια στους υπολογισμους...αγοραζω με τους γειτονες ολοκληρο φορτιο νταλικας με max τιμη τα 200 ευρω τον τονο (εχουμε ξαναπει το πως).

Επομενως με μεσο ορο πετρελαιου 3200 κιλα ετησια καταναλωση θα πληρωνα περιπου 3200 ευρω ελαχιστο.
Με μεσο ορο πελλετ 6500 κιλα ετησια καταναλωση που σημαινει 1300 ευρω ποση ειναι η διαφορα;;;
Σωστα μετρατε παλικαρια ειναι 1900 ευρω το χρονο λιγοτερα χρηματα απο τα λεφτα του πετρελαιου.
Εδω και 9 χρονια η εξοικονομηση μου ειναι 9 Χ 1900 = 17100 ευρω

Επομενως λογικη σκεψη + αριθμητικη + καλη επιλογη μηχανηματος - πελλετ = οικονομια.

Σαφως και εχει και το πελλετ μειονεκτηματα σαν καυσιμο...κουβαλημα - ενασχοληση - μαυριλες - χρειαζεται χωρος για μηχανημα + πελλετ ομως σιγουρα η οικονομια που παρεχει θεωρω πως υπερισχυει ολων.
Δεν ειναι τυχαιο που ακομη και σημερα συνεχιζουμε να βαζουμε λεβητες πελλετ στο Φιλυρο σε περιοχες που δεν προκειται να παει το αεριο ποτε...πχ οικισμος Κρυονεριου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": barbanikos, kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169074 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα ποιον λεβητα πελλετ να παρω?
Εμείς χρειαζόμασταν 2.5 τόνους πετρέλαιο τον χρόνο για θέρμανση στους 23 με 25. Οπότε με 6 τονους βάζω εγώ και τιμή 250€/τόνο θα έχω ετήσιο κόστος 1500€. Με τα ξύλα τώρα είμαι περίπου στα 1200. Οπότε με διάφορα 300€ ετήσια θα έχω κεντρική θέρμανση και ζεστό νερό...

Γιούπι και ξανά μανά γιουπι...!!!

Το μόνο που μένει είναι να επιλέξω μηχάνημα.
Περιμένω με αγωνία να μου υποδειξετε κάνα μηχάνημα.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169077 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα ποιον λεβητα πελλετ να παρω?
barbanikos ,εκει στην Θεσσαλονικη που εισαι και στην γύρω περιοχή έχει τις πιο πολλές αντιπροσωπείες λεβήτων πέλλετ της αγοράς και μπορει να τους δεις από κοντά ,μέσα στην πηγή είσαι,μπορείς να πάρεις τα πάντα (αναφέρω ενδεικτικά : opop ,Biodom ,peletka ,axinar ,adtherm,mytherm και πολλοί άλλοι αξιόλογοι ...... κάνε μια αναζήτηση και δες τους
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": barbanikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169078 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα ποιον λεβητα πελλετ να παρω?
Να κινηθώ σε αυτές τις μάρκες που προτείνεις? Θεωρείς ότι είναι σχετικά αξιόπιστες σε λειτουργία και σέρβις?

Επίσης την ερώτηση στο φόρουμ την έκανα για να αποφύγω τις πατάτζες των εμπόρων και να πάω στοχευμένα σε συγκεκριμένα μοντέλα που έχετε εμπειρία ως προς την αξιοπιστία και το σέρβις.
Το να πάω να δω πέραν της βαφής και της συναρμολόγησης που φαίνονται στον καθένα δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα άλλο.

Τες πα θενξ και πάλι για τον χρόνο σας.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ