Θερμοστατης Χωρου με ρυθμιζομενο διαφορικο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117934 από kostasd
Αν επιτρέπεται, γιατί τόσο μεγάλο διαφορικό?

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117937 από fotisbasm

kostasd έγραψε: Αν επιτρέπεται, γιατί τόσο μεγάλο διαφορικό?


Να μειωσω το αναψε/σβησε του καυστηρα πελλετ οποτε θα ειναι και ποιο πολυ ωρα ανοιχτος και ποιο πολυ ωρα θα κανει να ξαναπαρει μιας και το σπιτι θα ειναι αρκετα ζεστο .
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117940 από kostasd
Ανορθόδοξος τρόπος που θα σου κοστίσει. Με τόσο μεγάλο διαφορικό, μόνο άνεση δε θα νιώθεις μέσα στο χώρο σου, και θα φτάσεις να ζητάς 23 βαθμούς από το θερμοστάτη. Καλύτερα να εξετάσεις
α) Τρόπο να μειώσεις την ισχύ του καυστήρα πέλλετ, δηλαδή να καιει με μικρότερο ρυθμό τα πελλετ, οπότε να ανεβάζει πιο αργά τη θερμοκρασία
β) Εγκατάσταση δοχείου αδρανειας ώστε να μειώσεις τις εναύσεις.
Βέβαια δε ξέρω πόσες εναύσεις έχεις αυτή τη στιγμή και τις θεωρείς πολλές, αλλά να ξέρεις όσο μεγαλύτερο διαφορικό, τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία θα θες για να νιώσεις άνετα.
Αν δηλαδή οι εναύσεις σε απασχολούν μόνο από κατανάλωση, να ξέρεις πως πιθανότατα με το μεγάλο διαφορικό, θα είσαι χειρότερα.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117951 από SakiSystem
Γεια σου Φώτη και καλό χειμώνα.
Για να μην τα ξαναγράφω, συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω από τον Κώστα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117954 από kosmidis80
Φωτη ειναι εντελλως λαθος ο τροπος που σκεφτεσαι! Η μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας θα σας δινει ασχημη αισθηση στον χωρο.

Ακριβως οτι σου λεει ο Kostasd!

Εγω πχ εχω το διαφορικο στο 0.2 και με το δοχειο αδρανειας πλεον μονιμα στους 65, ο καυστηρας ζητημα αν παρει στην ωρα επανω εμπρος. Πρωτη φορα νοιωθουμε τοσο ευχαριστα στο σπιτι, καθως η θερμοκρασια ειναι παντα σταθερη! Περυσι με τα ξυλα, που ειχα και απλους θερμοστατες με μεγαλο διαφορικο φαινοταν πολυ ασχημα η μεγαλη αναλαγη θερμοκρασιων.

Τον καυστηρα τον ειχα στην 1 σκαλα, τωρα που μας επεσε η θερμοκρασια (χτες ειχαμε 2 βαθμους) αρκετα το εχω στην 2 και η αληθεια ειναι οτι χοντρικα στα 10 λεπτα λειτουργιας εχει καλυψει τις απωλειες του δοχειου και σβηνει. Στην 3η σκαλα αν θα μπει θα ειναι οταν πιασουμε τα -.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117972 από fotisbasm
Καλα τα λετε και σημφωνω απολυτα εαν υπηρχε δοχειο αδρανιας , μελλοντικα ισως .

Ο καυστηρας ειναι στο ποιο οικονομικο προγραμμα , φαντασου οτι ζηταω 58 βαθμους με 15 βαθμους για modulation , ξεκιναει απο 58 να κανει modulation μεχρι τους 73 και το κανει μεσα σε 30 λεπτα , δεν εχω πολλα αναματα , σε σχεση οτι ειναι 2οροφο με 2 ξεχωριστους θερμοστατες , εαν βαλουμε οτι ειναι εντελος αμονοτο το σπιτι αυτες τις μερες εχω κανα 10-11 αναματα ανα 24ωρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ