Θερμοστατης Χωρου με ρυθμιζομενο διαφορικο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117987 από χρηστος8
Φωτη εχουν δικιο τα παιδια...πρεπει να κανεις το ακριβως αντιθετο απο αυτο που σκεφτεσαι.
Θελεις εναν θερμοστατη με μικρο διαφορικο, ωστε να εχεις απειρως μεγαλυτερη αισθηση ανεσης - θερμοτητας στο σπιτι...ειναι το σημαντικοτερο σε μια θερμανση χωρου...η λειτουργια του λεβητα επεται.
Τα συχνοτερα on - off του θερμοστατη (προτεινω 0,6 βαθμους συνολικα...0,3 + 0,3πρεπει να συνοδευτουν και απο χαμηλοτερες θερμοκρασιες προσαγωγης λεβητα.
Σε περιπτωση που δουλευεις με προσαγωγη της ταξης των 70 η 75 βαθμων μεγαλωνεις εν γνωση σου την αδρανεια της εγκαταστασης λογω υπερδιαστασιολογησης των σωματων σου...καθε off του θερμοστατη θα συνοδευεται και απο μεγαλη διολισθηση της θερμοκρασιας χωρου προς τα πανω...πρεπει να μειωσεις αυτο το φαινομενο αν θες να τελειοποιησεις την εγκατασταση σου.
Ακομη και οι 60 βαθμοι στα σωματα σου θα ζεστανουν το σπιτι με ευκολια σε φουλ κρυα...βλεπεις πρεπει να εκμεταλευτεις το πλεονεκτημα που σου δινει η μεγαλη διαστασιολογηση των σωματων σου....ετσι ειναι και το δικο μου σπιτι βλεπεις και το ζω καθημερινα επι χρονια.
Ουτε αδρανειας χρειαζεσαι...ο λεβητας διαχειριζεται την ενεργεια που χρειαζεται το σπιτι με ευκολια...αν η ενεργεια ηταν ανεξελεγκτη η ηταν οριακη για το σπιτι...η ειχες λεβητα χαμηλης αποδοσης (σαν τον δικο μου) το συζητουσαμε.
Το να μπει αδρανειας ωστε να λιγοστεψουν τα on - off ενος καυστηρα πελλετ το θεωρω μεγαλη πολυτελεια και ακριβη μπορω να πω...ποσο θα λιγοστεψουν τα on - off με ενα 500αρι δοχειο;;; καθολου και στο λεω με σιγουρια 100%.
Με 1000αρι δοχειο θα μειωσεις 3 με 4 on - off του καυστηρα ημερησιως...με 2000 λιτρα αντε να μειωσεις γυρω στα 10 on - off.
Πως το βλεπεις αξιζει;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117990 από fotisbasm
Οκ παω πασο ! Με πεισατε . Αρα ειμαι καλα με τους siemens που εχω ( εχουν -0.5 / +0.5)


Χρηστο εαν ειναι ευκολο να μας πεις την γνωμη σου για τα ανοδια εαν χρειαζονται πραγματικα και την γνωμη σου για το καθοδιο ( μια νεα μορφη εξαληψης της ηλεκτρολισης)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117996 από SakiSystem
Ηρέμησα τώρα που άλλαξες γνώμη.
όπως τα λέει και Χρήστος, εγώ έχω αδράνειας και προσπαθώ αυτές τις μέρες να βρω την τρίοδη που χωρίς πολλά-πολλά θα μου δίνει χαμηλότερη θερμοκρασία νερών στα σώματα για να μην έχω χαμηλά τον λέβητα με όλα τα επακόλουθα γι΄αυτόν, για να έχουμε θερμοκρασία άνεσης στους χώρους.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117998 από fotisbasm
Το σιγουρο ειναι οτι την ανοιξη ο Χρηστος8 θα τον φωναξω να ερθει να μου βαλει και εμενα μια τριοδη , οποτε απο του χρονου θα ξερω καλυτερα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118019 από χρηστος8
Σχετικα με το ανοδιο και την χρησιμοτητα του.
Σε αρκετα μηχανολογικα φορουμ εχει συζητηθει και εχει φιλους και πολεμιους.

Προσωπικα βαζω ανοδιο και οχι καθοδιο...παντα στις επιστροφες προς λεβητα αφου φθειρεται λιγοτερο λογω χαμηλοτερων θερμοκρασιων.

Καποιοι μηχανολογοι και χημικοι πιστευουν οτι σε εγκαταστασεις θερμανσης δεν χρειαζεται να μπει...ο λογος ειναι οτι μιλαμε για κλειστα κυκλωματα οπου εχουμε απουσια οξυγονου...μια εγκατασταση θερμανσης μπορει να εχει και τα ιδια νερα για 15 - 20 χρονια...αρα και τα αλατα των νερων ειναι ελαχιστα εως καθολου.

Οταν ερχονται σε επαφη δυο διαφορετικα μεταλλα εχουμε ηλεκτροχημικη αντιδραση...τα συνηθεστερα μεταλλα ειναι ο χαλκος και ο σιδηρος.

Παντα ο χαλκος σε αυτη την ενωση διαβρωνει τον σιδηρο η οτιδηποτε ειναι απο σιδηρο...η λεγομενη ηλεκτρολυση σταματαει οταν μεταξυ των μεταλλων μεσολαβει μη μεταλλικος σωληνας, πχ τουμποραμα...αρα σε μια εγκατασταση με σωληνες χαλκου εως το κολλεκτερ, ακολουθως τουμποραμα στα σωματα...τα σωματα δεν κινδυνευουν απο διαβρωση λογω αυτου του φαινομενου...θεωρητικα τουλαχιστον.

Κινδυνευει ομως ο λεβητας η το μποιλερ στο λεβητοστασιο, αφου ο χαλκος ακολουθει καθε συνδεση μεχρι τις συσκευες αυτες.

Ενα πινακακι με το γαλβανικο δυναμικο των πιο γνωστων μεταλλων.

Αναφέρω μερικά,
Χρυσός = 0,0V
Χαλκός = 0,35V
Μπρούτζος = 0,40-0,45V
Χαλυβας = 0,45V
Ανοξείδωτο ατσάλι = 0,60V
Ατσάλι/Μαντέμι = 0,85V
Αλουμίνιο = 0,75-0,95V
Γαλβανισμένο ατσάλι = 1,20V
Ψευδάργυρος = 1,25V
Μαγνήσιο = 1,75V

Για αυτό τα ανόδια είναι από μαγνήσιο, Ψευδάργυρο, ή και αλουμίνιο, ώστε να διαλύονται αυτά προστατεύοντας τα υπόλοιπα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118026 από fotisbasm
Οποτε την ανοιξη μαζι με μια τριοδη θα βαλουμε και ενα ανοδιο , δεν πιστευω με την δευτερη χρονια να εχει παθει τιποτα ο λεβητας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ