MBZ Hydro 24,0 kW by sak

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63756 από sak
MBZ Hydro 24,0 kW by sak δημιουργήθηκε από sak
Έχει κανείς άλλος την σόμπα λέβητα PELLET MBZ Hydro 24,0 kW.
Να ανταλλάζουμε πληροφορίες για απόδοση , κατανάλωση , προβλήματα, κτλ







Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65620 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
Φίλε sak εγώ έχω την ΜΒΖ hydro 18 kw απο τον Οκτώβριο,νομίζω οτι εκτός απο την ισχύ δεν έχει κατασκευαστικές διαφορές απο την 24αρα.Γενικά απο το σχετικά λίγο διάστημα συνύπαρξης μου με την σόμπα είμαι πολύ ευχαριστημένος!Αν και το μενού της δεν δίνει την δυνατότητα παρά μόνο σε σε τεχνικό για ρυθμίσεις αέρα καιτροφοδοσίας δεν με προβλημάτισε ποτέ και σε τίποτα και στην αρχή που πειραματίστηκα με διάφορα πέλλετ για να δω πού θα καταλήξω τα έκαψε όλα απροβλημάτιστα.Έχω διαμέρισμα 90 τ.μ με σχετικά καλή μόνωση και έχω μετά απο περίπου ένα 2ωρο απο την έναυση αύξηση θερμοκρασιας απο 19,5 σε 22 βαθμούς με εξωτερική στους 4,αυτό στο χώρο που βρίσκεται η σόμπα(σαλόνι),και στα υπόλοιπα δωμάτια 1 με 2 βαθμούς λιγότερο.Από κατανάλωση έχω παρατηρήσει ότι υπο τις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω και στις 18 ώρες λειτουργίας(το βράδυ την σβήνω)γύρω στο 1,5 σακί.Πάντως θα χάρώ να ανταλλάξουμε πληροφορίες για την σόμπα μας μια και ώς κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου είμαστε μάλλον...σπάνιο είδος ,τουλάχιστον στο συγκεριμένο φόρουμ! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65640 από sak
Απαντήθηκε από sak στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
Ευχαριστώ για την απάντηση .
Η δυο σόμπες εξωτερικά δεν έχουν καμία διαφορά εσωτερικά έχουν κάποιες μικρές διαφορές για να βγάλουν τα 6 kw παραπάνω .
εγώ την έχω από πέρσι τον οκτωβριο γενικά χωρίς κανένα πρόβλημα με την λειτουργιά της ένα πρόβλημα που είχα ήταν μετά από ένα μήνα με την αντίσταση έναυσης ( ελαττωματική ) και φέτος άλλαξα στην εγγυησή και την εσωτερική μόνωση στα τούμπα .
Έχω κάψει 5 τόνους πελλε διαφόρων εταιρειών γενικά θέλει συχνότερο καθάρισμα στο δεύτερο τασάκι στάχτης ( κάθε μήνα ) για μην ανεβαίνει η θερμοκρασία καυσαερίων .
Για το κρυφό μενού έχω τον κωδικό και κάνεις πραγματικά ότι θες με την σόμπα και είναι χρόνια μπροστά από τής άλλες σόμπες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #65678 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
εγώ καθαρίζω καθημερινά και το τασάκι και την υποδοχή του με μία σκούπα στάχτης νομίζω ότι έτσι η σόμπα έχει καλύτερη λειτουργία,το πρώτο συρτάρι το καθαρίζω μια την εβδομάδα.Άλήθεια πές μου σε παρακαλώ για τη συντήρηση της,καθαρισμός των σωλήνων και του εσωτερικού,τον έχεις κάνει;Αν ναί τον έκανες μόνος ή τεχνικός;Αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου αν και δεν σκοπεύω να την΄΄σκαλίσω΄΄πρώτον γιατί δεν έχω πρόβλημα και δεύτερον γιατί νομίζω πως με αυτά είναι καλύτερα να ασχολούνται οι ειδικοί.Ευχαριστώ!
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by akmonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65689 από sak
Απαντήθηκε από sak στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
Το καθάρισμα το έκανα μόνος μου .
Τα τούμπα τα καθαρίζω κάθε 2 μήνες με την βούρτσα της .
Στο τέλος τής σεζόν καθάρισα τα πάντα ,μπουριά ,ανεμιστήρα καυσαερίων ,κοχλία ,θάλαμο κτλ.
Και κάθε εβδομάδα καθαρίζω και το ταφ στην έξοδο τής καμινάδας.
Το τεχνικό μενού είναι με εσωτερικούς κωδικούς γραμμάτων και αριθμών αν έχεις πρόβλημα πες το μου για να σε βοηθήσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65697 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
όχι δέν έχω κάποιο πρόβλημα είπα απλώς να βρίσκεται γαι κάθε ενδεχόμενο ευχαριστώ πάντως!.Απο το καθάρισμα σκέφτομαι μόνο τα τούμπα οχι τόσο για την διαδικασία όσο για την αντίδραση της συζύγου :woohoo: γιατί ο χώρος γύρω απο την σόμπα πρέπει να γίνεται κάπως :whistle: !Το ταφ της καμινάδας πρέπει να καθαρίζεται τόσο συχνά;Εγω δεν το έχω καθαρίσει ποτέ :blink: άσε που εκεί που βρίσκεται σε μένα είναι λίγο ζόρικο!Προηγουμένως όταν ανέφερες για αλλαγή εσωτερικής μόνωσης στα τούμπα τι ακριβώς είναι αυτό και τι πρόβλημα είχες αντιμετωπίσει;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by akmonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ