Υπολογισμός θερμίδων ανεγειρόμενης οικοδομής - επιλογή τζακιού κλπ

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6342 από ΧΡΗΣΤΟΣ83
Καλησπερα σε ολους σας.Ξεκιναω καινουρια οικοδομη και θελω τη βοηθεια σας οσον αφορα τι τζακι χρειαζομαι-ποσες θερμίδες πρεπει να καλυπτει?μιλαμε για τζακι καλοριφερ και οχι με αερα.Το σπιτι ειναι 135 τ.μ. μεζονετα.Επιπλέον μια ενναλλακτικη πρόταση για το τι ειδους καυστήρα μπορώ να τοποθετήσω πλην πετρελαιου δηλαδή θα μου ήταν πραγματικά χρήσιμη.εχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6344 από mastoras

ΧΡΗΣΤΟΣ83 έγραψε: Καλησπερα σε ολους σας.Ξεκιναω καινουρια οικοδομη ...........


Μπράβο φίλε μου.....ειλικρινά μπράβο. Καιρό είχα να ακούσω τόσο ευχάριστα νέα.....πάνε 4 χρόνια τώρα. Αρα υπάρχει ελπίδα ακόμα :(
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΧΡΗΣΤΟΣ83

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6347 από stergiosbik

ΧΡΗΣΤΟΣ83 έγραψε: Καλησπερα σε ολους σας.Ξεκιναω καινουρια οικοδομη και θελω τη βοηθεια σας οσον αφορα τι τζακι χρειαζομαι-ποσες θερμίδες πρεπει να καλυπτει?μιλαμε για τζακι καλοριφερ και οχι με αερα.Το σπιτι ειναι 135 τ.μ. μεζονετα.Επιπλέον μια ενναλλακτικη πρόταση για το τι ειδους καυστήρα μπορώ να τοποθετήσω πλην πετρελαιου δηλαδή θα μου ήταν πραγματικά χρήσιμη.εχαριστώ εκ των προτέρων.


Χρηστο καλη αρχη κ να οπλιστεις με μεγαλη υπομονη!
Νομιζω οτι η καλυτερη βοηθεια που μπορουμε να σου προσφερουμε ειναι να σου πουμε να διαλεξεις εναν καλο κ εμπειρο μηχανολογο για την μελετη κ ν ακολουθησεις τις συμβουλες του.
Επισης κοιταξε να μονωσεις το σπιτι σου οσο καλυτερα μπορεις γιατι η μεγαλυτερη οικονομια γινεται απο τη μονωση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΧΡΗΣΤΟΣ83

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6351 από androutso
φιλε καλη αρχη!!!
Οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω κανε το καλητερο για την μονωση του σπιτιου.
Δεν θα θελεις μηχανημα πανω απο 15KW για τα 135τμ και δεν θα θελεις και πολυ καυσημο οποιο και να ειναι αυτο.

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΧΡΗΣΤΟΣ83

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6464 από N1k0s
Καλή αρχή , από ότι ξέρω , για να πάρεις άδεια οικοδόμισης, πρέπει να έχεις και το μηχανολογικό χαρτί που δείχνει πόσες θερμίδες χρειάζεσαι , οπότε θεωρώ ότι την απάντηση την έχεις ήδη ... όσο αφορά το λεβητοστάσιο , κάντο μεγάλο για να χωράει ένα καυστήρα πετρελαίου , ένα καυστήρα πέλλετ και ένα καυστήρα ξύλου ( μπορεί να είναι και τζακολέβητας ) , αυτοί συνδέονται με ένα δοχείο αδράνειας , και θα μπορείς να ζεσταίνεσαι με 3 διαφορετικά καύσιμα! όπως κάνουν και οι "φίλοι" μας οι βορειοευρωπαίοι ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6470 από KERBEROS

N1k0s έγραψε: Καλή αρχή , από ότι ξέρω , για να πάρεις άδεια οικοδόμισης, πρέπει να έχεις και το μηχανολογικό χαρτί που δείχνει πόσες θερμίδες χρειάζεσαι , οπότε θεωρώ ότι την απάντηση την έχεις ήδη ... όσο αφορά το λεβητοστάσιο , κάντο μεγάλο για να χωράει ένα καυστήρα πετρελαίου , ένα καυστήρα πέλλετ και ένα καυστήρα ξύλου ( μπορεί να είναι και τζακολέβητας ) , αυτοί συνδέονται με ένα δοχείο αδράνειας , και θα μπορείς να ζεσταίνεσαι με 3 διαφορετικά καύσιμα! όπως κάνουν και οι "φίλοι" μας οι βορειοευρωπαίοι ...


Δηλαδή εμένα μου λείπει μόνο το δοχείο αδράνειας για να γίνω βορειοευρωπαίος! :P

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ