Επιλογή τζακιού εξοχικό

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179364 από nmoiras
Επιλογή τζακιού εξοχικό δημιουργήθηκε από nmoiras
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Εδώ και λίγες μέρες έχω ρίξει πολύ διάβασμα και έχω εντυπωσιαστεί.

Δουλεύω μαντεμένιο τζάκι ανοιχτής εστίας πολλά χρόνια στο σπίτι συστηματικά.

Τώρα θα κάνω ολική ανακαίνιση στο εξοχικό στην Αίγινα και θέλω το τζάκι να λειτουργήσει και ως θέρμανση. Χρήση ΣΚ/γιορτές.
Επισυνάπτω κάτοψη.

Το τζάκι θα μπει ΝΑ γωνία ενώ η οροφή θα είναι γυψοσανίδα. Η ταράτσα θα θερμομονωθεί.

Οι ερωτήσεις τώρα:

1) Για να στείλω στα δωμάτια να το κάνω μέσα στην ψευδοροφή ή να κάνω ένα κανάλι από κάτω σας ανάποδο Π ανοιχτό ώστε να εκμεταλλευτώ την ζέστη του αγωγού; Μια σώληνα για το ΒΔ δωμάτιο και την άλλη μεριά του σαλονιού και μια για το ΒΑ δωμάτιο;
2) Το τζάκι που έχω τώρα είναι γωνιακό πρισματικό και έχω συνηθίσει έτσι. Ψάχνω ενεργειακό με αγωγούς και δυσκολεύομαι να βρω.
3) Θέλω συρόμενη πόρτα γιατί καθόμαστε μπροστά κάποιες ώρες (ποτό κλπ). Υπάρχει λύση με ανοιγόμενο τζάμι και από τις 2 μεριές (σαν παντζούρι ένα πράγμα). 
4) Αυτά τα γωνιακά (με παράθυρο από τη μια μεριά) βολεύουν;

Ευχαριστώ. Θα έχω κι άλλες ερωτήσεις σίγουρα.
Νίκος


 
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by nmoiras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179369 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού εξοχικό
1,η επιλογη δικη σου αλλα αν μπει στην ψευδοροφη να ειναι θερμομονωμενη στην αλλη περιπτωση οτι ζεστη κερδιζεις στην διαδρομη την χανεις απο τον τελικο προορισμο 
2,μπορεις να καθεσαι και με κλειστη πορτα ετσι κι αλλιως το ψησιμο απαγορευεται αλλιως καταργεις την εννοια ενεργειακο και το ιδιο δεν δουλευει σωστα ανεβαζοντας πολυ υψηλες θερμοκρασιες ... βασικα κοιτα σε μονομπλοκο που εχει αυτα που θες αλλα φροντισε οι ανεμιστηρες του να εχουν αρκετη δυναμη για να στελνουν αερα σε καποια αποσταση ..εναλλακτικα χρησιμοποιειες ενδιαμεσο ανεμιστηρα (διανομεα) που κρυβεται και ιδανικα στην ψευδοροφη και σ αυτη την περιπτωση μπορει αν διαλεξεις και τζακι χωρις ανεμιστηρες γλυτονοντας και την βαβουρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179384 από nmoiras
Απαντήθηκε από nmoiras στο θέμα Επιλογή τζακιού εξοχικό
Καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή όπως είπα με ανησυχεί το θέμα λειτουργίας με ανοιχτή πόρτα και η περίπτωση καπνίσματος υπάρχουν κάποιες κατευθύνσεις σχετικά με τζάκια που τραβάνε σωστά ανοιχτά;

Καταλαβαίνω τα μειονεκτήματα του να έχεις την πόρτα ανοιχτή αλλά είναι μέσα στα "θέλω" μας :).

Ευχαριστώ ξανά εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179387 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τα τζάκια που τραβάνε σωστά ανοικτά δεν μπορούν ταυτόχρονα να είναι και καλά ενεργειακά τζάκια . Αυτό είναι δεδομένο . Η μόνη σου εναλλακτική είναι τζάκι οπου να έχει εξάτμιση στον κλωβό μηχανισμού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180214 από nmoiras
Απαντήθηκε από nmoiras στο θέμα Επιλογή τζακιού εξοχικό
Καλημέρα και πάλι.

Προτιμάμε έτοιμα με θερμοθάλαμο και εξόδους αγωγών (συνήθως Φ125) ή να κάνει κατασκευή θερμοθαλάμου ο τζακάς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #180217 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού εξοχικό
οτι και να διαλεξεις η κατασκευη θερμοθαλαμου συνηθως συστηνεται τουλαζιστον απ τους σοβαρους κατασκευαστες 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ