Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178891 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
οβαλ ή ορθογώνια κανάλια . υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες . όσες δεν έχουν θερμοθάλαμο σου κάνουν . Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με lanortica δεν έχω ασχοληθεί καθόλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178892 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
Δεν κατάλαβα. Εννοείς να μην είναι στρογγυλοί οι αεραγωγοί αλλά να είναι οβάλ ή τετράγωνοι? Υπάχουν στο εμπόριο γαλβανιζέ ή ανοξείδωτα κανάλια σε αυτό το σχήμα? Δεν πρέπει η εστία να έχει τον κλασσικό κώνο στο πάνω μέρος όπως της Invicta για να θεωρείται foyer? Τι εννοείς όσες δεν έχουν θερμοθάλαμο μου κάνουν, μπορείς δλδ και μια απλή κασέτα αν της φτιάξεις θερμοθάλαμο να χαρακτηριστεί foyer? Αυτή την απορία την είχα εκφράσει και σε προηγούμενο post μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178895 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Σωστά όσον αφορά τους αγωγούς.υπαρχουν κανάλια ορθογώνια. Οποιοδήποτε τζάκι είναι φυσικής ροής ακόμα και κασέτα σου κάνει για να κάνεις διανομή. Απλά όταν υπάρχει εναλλάκτης στα χαλύβδινα τζάκια ή κώνος στα μαντεμενια έχει καλύτερη απόδοση από ότι μια κασέτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178896 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
Μια και γνώρισες τον Δημήτρη... Οταν έρθει η ώρα παρτον ένα τηλ... Μόνο να κερδίσεις έχεις....
Για τα νερά ασχολούνται υδραυλικοί κι όχι τζακαδες... 
Ο ανεμιστήρας που αναφέρθηκε είναι ένα κουτί με εξαρτήματα κι όχι σκέτο μοτέρ... Αυτό τζακας που ξέρει... 
Για να ξεμπερδεψουμε λίγο... Foyer με ευρύτερη έννοια είναι κάθε τζάκι χωρίς εξωτερικό κάλυμμα και ελεύθερη ροή αέρα... Άρα πολλές επιλογές 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178898 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Με βοηθήσατε πολύ! Καλό βράδυ να έχετε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179763 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
Καλημέρα σε όλους.
Επαναφέρω το θέμα μιας και έκανα τις πρώτες επαφές με κάποιους τζακάδες εδώ στην Πάτρα. Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με αυτούς που δεν είχαν ιδέα, θα σας αναφέρω τις προτάσεις των δύο που μου έκαναν μια καλή εντύπωση.
Καταρχάς και οι δύο θέλησαν κατευθείαν να μου πουλήσουν monobloco και με τους ανεμιστήρες του ιδίου του τζακιού να μεταφέρω την ζέστη στα δωμάτια.

Στην πρώτη περίπτωση όσο μου μιλούσε η κυρία η οποία μπορώ να πω ότι είχε αρκετές γνώσεις, εγώ γλυκοκοίταζα ένα invicta foyer που είχε στο πίσω μέρος του μαγαζιού. Αφού τελείωσε της λέω να σου πω εγώ τώρα τι σκεφτόμουν... και της δείχνω το Invicta, Foyer μου λέει?? Και μου δίνει το χέρι της, τέλος μου λέει αφού ξέρεις τα Foyer τέτοιο θα βάλεις δεν το συζητώ. Εγώ μου λέει δεν τα προτείνω γιατί όλοι μου ζητάν συρόμενες πόρτες κλπ. Θα βάλεις μου λέει ένα 12kw και θα βάλουμε και ένα μοτέρ πάνω στον θερμοθάλαμο που θα φτιάξουμε με πυριτικό ασβέστιο και θα στείλουμε τον αέρα στα δωμάτια. Της είπα ότι θέλω φυσική ροή και να βάλουμε ένα μοτέρ στον διάδρομο να τραβάει τον αέρα απο εκει και να τον στέλνει στα δωμάτια. Μου είπε ότι δεν το έχει ξανακάνει αυτό και να της στείλω την κάτοψη ηλεκτρονικά για να στείλει μειλ στην αντιπροσωπεία στην ΑΘήνα. Τελικά μου απάντησε μετά απο δύο μέρες με θετική απάντηση και την παρακάτω πρόταση: Foyer 800 Grand Vision 12kw και έναν διανομέα 600m³/h για να στείλουμε τον αέρα στα δωμάτια.

Στην δεύτερη περίπτωση ο κύριος μου πρότεινε να προσανατολιστώ σε χυτήρια Μισαηλίδη που τα χρησιμοποιεί πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα ή αν θέλω να πάω σε κάτι λίγο καλύτερο σε τζάκια ARTE, μετά μπορούμε να δούμε και πιο ποιοτικά αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή μου είπε. Δηλαδή προτείνει με τους ανεμιστήρες του τζακιού να στείλουμε στα δωμάτια. Όταν του είπα για foyer και φυσική ροή δεν του άρεσε πολύ σαν ιδέα και μου είπε αν θέλω φυσική ροή να στείλω έναν αεραγωγό στον διάδρομο και ότι πάει στα δωμάτια. Μου είπε ότι αν βάλω φυσική ροή και μοτέρ να τραβάει αέρα απο το τζάκι το θεωρεί επικίνδυνο και δεν το κάνει γιατί μπορεί με την υποπίεση να περάσουν καπναέρια μέσα στον αεραγωγό που πάει στα δωμάτια. Κάτι που μου είχε πει και ο κύριος Φιλιππακόπουλος, ότι δηλαδή πρέπει να ξέρει πολύ καλά αυτός που θα φτιάξει αυτό το σύστημα. Το θέμα είναι ότι ενώ είχα κατασταλάξει στον τρόπο που ήθελα να φτιάξω το σύστημά μου τώρα έχω τρομάξει λίγο και σκέφτομαι ότι θα πρέπει να αγοράσω ανιχνευτές και θα τρέμω συνέχεια μην χτυπήσουν.

Συγνώμη για το σεντόνι. Τελικά τι να κάνω ρε συμφορουμίτες? Πως τα βλέπετε εσείς που ξέρετε πέντε πράγματα παραπάνω απο εμένα και έχετε δει και τζάκια να δουλεύουν live...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ