Έρευνα αγοράς για αεροθερμη κασέτα

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178477 από Tepe
Γεια σας και από εμένα,
είμαι νέο μέλος στο φορουμ. 
Στην φωτογραφία βλέπετε τις διαστάσεις του τζακιού μου.     Έχω ξεκινήσει και κάνω έρευνα αγοράς για να τοποθετήσω μία ενεργειακη κασέτα 700άρα ή 800άρα (μήκος). Έχω μπερδευτεί αρκετά γιατί παρόλο που έχω απευθυνθεί σε τζακάδες επαγγελματίες οι τιμές είναι αρκετά διαφορετικές από 2000 έως 4000 για απλή κασέτα με βεντιλατερ ενσωματωμένο 
Ωστόσο δεν την γνωρίζω καλάτην αγορά και όλοι φυσικά λένε ότι η συσκευή τους και η δουλειά τους είναι η καλύτερη και δυαστυχώς τεχνικές γνώσεις δεν έχω από αυτά που εχω δει αυτοπροσώπως επισκεπτώμενος διάφορα καταστήματα μου έχουν φανεί πολύ ποιοτικά τα Lacunza midi 700 kai IF 800 τι γνώμη έχετε?
Επίσης όλοι μου λένε ότι ''εγω βάζω τον καλυτερο πετροβαμβακα'' οι αλλοι παίρνουν φωτιά ή ΄΄εγω βάζω την καλύτερη ανοξείδωτη καμινάδα'' κλπ
Θα ήθελα να μου δόσετε κατευθυντήριες συμβουλές και μυστικά  να με πονηρέψετε ώστε να μην πέσω θύμα ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Το τζάκι είναι σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου με τεσσερεις οροφους καμινάδα, το δουλεύω συστηματικά γιατί μας αρέσει οικογενεΙακώς καταναλώνοντας τουλάχιστων δυο κυβικά το χρόνο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178515 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Έρευνα αγοράς για αεροθερμη κασέτα
κατ αρχην μπραβο γιατι εισαι σε καλο δρομο ... οποτε συνεχιζεις το ψαξιμο και επαφιεσαι στο ενστικτο σου για το ποιος κανει την καλυτερη δουλεια γιατι αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια ... εσυ κανεις και μια βολτα στα σαιτ των κατασκευαστων σ οτι σ αρεσει βλεπεις τι απαιτησεις εχουν και φροντιζεις να εφαρμοστουν ...γενικα τεχνιτες που δεν εφαρμοζουν αυτα τους αποφευγουμε ,,, προσεξε λιγο ακομα κι αυτο που προτεινεις ζηταει μια περσιδα γενικα προσεχεις αποστασεις και διαστασεις που προτεινει ο κατασκευαστης ...ο πετροβαμβακας δεν ειναι απαραιτητος αν δεν κανεις θερμοθαλαμο και δεν γκρεμισεις τα πυροτουβλα και προσεξε μη σου πασαρουν καμμια σχερα ψησιματος γιατι απαγορευεται δια ροπαλου ... και για τις καμιναδες μπορεις να ρωτησεις ποιας εταιρειας ειναι και να ελεγξεις αν θες ...οπως και πετροβαμβακα ,,,αν κανεις θερμοθαλαμο κι οπωσδηποτε αν βαλεις κασετα (ενθετο) να εχει ανεμιστηρα ,,ενα προβλημα που μπορει να εχεις ειναι με το μεγαλο υψος της καμιναδας που σημαινει πολυ  μεγαλο ελκυσμο συζητα το κι αυτο η λυση ειναι βαρυτικο ταμπερ αλλα ποσο ευκολα μπορει να τοποθετηθει ειναι ενα θεμα  (ηδη ομως πρεπει να ξερεις αν εχεις μεγαλο η οχι) ...η καπνοδοχος  να μην εχει κοματια σπιραλ ...καπελο παγοδα η αντιανεμικο και σε καμμια περιπτωση περιστρεφομενα και προσοχη στην αποληξη της καπνοδοχου και το ταπωμα του κενου αναμεσα στις 2 καμιναδες και σωστη μονωση στο πανω μερος 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ