Νέα Αγορά ενεργειακού αερόθερμου τζακιού

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178062 από Algor
Αγαπητοί φίλοι Καλησπέρα,

Φέτος, αν και σε λάθος timing  λόγο τιμών, αποφάσισα να αλλάξω το τζάκι που έχω, ένα απλό μαντέμι 17ετίας, και να αγοράσω ένα ενεργειακό αερόθερμο τζάκι. Το σπίτι είναι 18 ετών 160 τετραγωνικά με μόνωση εσωτερικά της τοιχοποιίας σε ένα επίπεδο, όπου τα υπνοδωμάτια είναι στο πίσω μέρος  όπου μπαίνεις με ένα μικρό διάδρομο και το σαλόνι  - κουζίνα βρίσκονται μπροστά. (ΣΧΈΔΙΟ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ) Το τζάκι είναι στην μία γωνία του σπιτιού στο σαλόνι. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να πας αεραγωγούς σε υπνοδωμάτια. πρακτικά τώρα μπορούν να παραμείνουν κλειστοί και χωρίς θέρμανση 30 με 35 τετραγωνικά, δηλαδή χρειάζεται να θερμανθούν 2 υπνοδωμάτια, σαλόνι , κουζίνα, χωλ συνολικά 125 τετραγωνικά. Φέτος θέλω το τζάκι που θα αγοράσω να αποτελεί την κύρια πυγή θέρμανσης. 

Δεδομένου του περιορισμένου  budget  θα ήθελα να  πάρω κάτι ευρωπαϊκό αλλά στην έρευνα αγοράς ξεπερνούν όλα τα 3500€ που τα καθιστά απαγορευτικά.

Αυτά που είδα ήταν λοιπόν Ελληνικά και της Καμινοτεχνικής, Άρτε και Λαζάρου.

Μου πρότειναν eco power 80 η 90αρι, trent 80 ή 90αρι και e line 90 η premium αντίστοιχα.
Στις τιμές είναι  σχετικά κοντά μεταξύ τους.

Έχω μπερδευτεί όμως αρκετά και πρέπει να αποφασίσω γρήγορα γιατί θα αργήσει αρκετά η παράδοση. Γι' αυτό παρακαλώ θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας, και την εμπειρία του, όποιος δουλεύει κάποιο από αυτά.

Με ποια εστία πιστεύετε θα καταφέρω να ζεσταθώ καλύτερα?
80άρα ή 90άρα εστία?
Μαντέμι ή βερμικουλίτης?
Ανοιγόμενη ή συρόμενη πόρτα? ( δεδομένου ότι το παλιό τζάκι καπνίζει λίγο )
Οι αυλοί που έχει το ECO δεν θα είναι δύσκολο να καθαριστούν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  
 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178071 από dimlyk
καλως ηρθες 
ξεκινας ομως αναποδα ...βρισκεις πρωτα ενα τζακα η ενα μαγαζι που θα αναλαβει υπευθυνα και την τοποθετηση κι αυτος θα σου προτεινει φυσικα δεν πας σε εναν μονο ...και η σωστη τοποθετηση ειναι το βασικοτερο κοματι 
θαυματα ομως με την διαταξη του σπιτιου σου μην περιμενεις χωρις αεραγωγους η ζζεστη θα φρακαρει στο στενεμα :)
κατα προτιμηση μαντεμι ...ο βερμικουλιτης φθειρετε με τον χρονο αυτο ομως δεν ειναι αποκλειστικο κριτηριο 
ως προς την ισχυ του τζακιου τα 20 με πραγματικα 14 μπορει να αποδειχτουν λιγα 
το βασικο οτι επιλογη και να κανεις ειναι η σωστη τοποθετηση τζακιου και καμιναδας κι ουτε η πορτα η ο βερμικουλιτης 
κι αφου τοχεις αποφασισει αρχισε να ψαχνεις και για ξερα ξυλα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ