Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162866 από antonis21
Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw δημιουργήθηκε από antonis21
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, ειμαι νέος (newbie) στον χώρο και σιγά σιγά μαθαίνω διαβάζοντας κάποια πράγματα.
Ανακαινίζω διαμέρισμα 120τμ (2.8m ύψος)του 1985 και παλιά κουφόματα με διπλό όμως τζάμι (νοτιο-ανατολικό) , επιθυμώ να τοποθετήσω ενεργειακό αερόθερμο για να ζεστάνω χώρο 58τμ (σαλονο-κουζίνα). Το παλίο τζάκι θα γκρεμιστεί όλο , το διαμέρισμα είναι στον 2ο όροφο σε 5όροφη πολυκατοικία. Η καμινάδα όπως την είδα και στην ταράτσα είναι 20x20 χτιστή τσιμεντένια . Μόλις το γκρεμίσω θα ανεβάσω φώτο.
Εχω πάρει προσφορές για τα παρακάτω 2 τζάκια μαζί με τοποθέτηση, μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα από τα 2? Ή αν υπάρχει κάποιο άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω? :unsure: :unsure:

Salgueda Insert 800 GV η Hitze Albero 19kw. To Hitze μου αρέσει περισσότερο και αισθητικά αλλα δεν ξέρω αν ειναι αξιόπιστη εταιρεία.. :(
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by antonis21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162975 από antonis21
Απαντήθηκε από antonis21 στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
εχω προσθέσει και φωτογραφίες απο την καμινάδα μου την ώρα του γκρεμίσματος.
οι καμινάδες ειναι όλες εσωτερικές μέχρι την ταράτσα. Οι τζακάδες μου έχουν πεί όλες τις εκδοχές
1) να περάσω inox 180 απο μέσα μέχρι την ταράτσα ~ 13m.
2) να μην περάσω και απλά να συνδέσω το ενεργειακό τζάκι.

αυτο που με προβληματίζει ειναι ότι μόνο ένας με έχει πείσει ότι ξέρει τι λέει.
Κανείς απο τους υπόλοιπους δεν αναζητεί τον ελκυσμό, πως επηρεάζει την κατανάλωση, πολλοί δεν γνωρίζουν τι ειναι βαρυτικό ταμπέρ ή εναλλάκτης...
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by antonis21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162977 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
εσυ ομως που εισαι διαβασμενος θα περασεις ινοξ σ ολο το μηκος και μια διαμετρο μικροτερη απ οτι ειναι το τζακι ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antonis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163014 από antonis21
Απαντήθηκε από antonis21 στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
Τζακας που ειδε την παραπανω καμιναδα μου ειπε ειναι ελενιτ και δεν χρειαζεται να περασω inox απο μεσα και οτι δεν μπορει να περασει τοσα μετρα ειναι πολυ δυσκολο.
Οποτε λεω να την περασω μονος μου σιγα σιγα απο κατω προς τα πανω.

Οσον αφορα το τζακι τι προβλημα μπορει να εχω αν βάλω τζάκι 18-19Kw σε χώρο 60τμ ? ειναι αναγκαστικο να βαλω 10-14KW ? τι διαφορά θα έχω αν το καίω χαλαρά με λιγότερα ξύλα ένα μεγαλύτερο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163134 από nikdo
Απαντήθηκε από nikdo στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw
Καλημέρα,
Για το μέγεθος σε KW που χρειάζεσαι θα σε κατατοπίσει ο αρμόδιος τζακάς. Όσον αφορά την επιλογή, θα έδινα σαφώς ένα ψήφο στα Hitze. Το 19αρι πάντως επειδή το είδα από κοντά, σε σχέση με το 17άρι ειναι πολυ μεγαλύτερο σε μέγεθος, τουλάχιστον το γωνιακό.

Περυσι τοποθετήσαμε ενα Hitze Albero 17kw με ολα τα έξτρα (εναλλάκτη-μαυρο χάλυβα-izol) σε αντικατάσταση παλαιού ανοιχτού μαντεμένιου τζακιού, και έχουμε ενθουσιαστεί...

Το σπίτι είναι μεζονετα 130τμ, βορεινή, το τζάκι το επιλέξαμε για να ζεστάνει τον κάτω όροφο χωρίς απαιτήσεις για κάτι παραπέρα. Η μόνωση μέτρια (διπλό κούφωμα μεν, κακής ποιότητας δε...όλα μπάζουν)
Το αποτέλεσμα σε θερμοκρασίες είναι να κυκλοφορούμε με κοντομάνικα εάν ξεφύγουμε λίγο και αφήσουμε τη φωτιά να "γκαζώσει". Με 7-9 βαθμούς έξω, μέσα οι 25-26 έρχονται χωρίς προσπάθεια. (συγκριτικά, με το προηγούμενο πάνω απο 22 δεν είχαμε ποτέ). Στον πάνω όροφο επίσης είναι αισθητή η διαφορά, μετά από κάποια ώρα.
Πιθανώς και με το μικρότερο 14αρι να κάναμε δουλειά, αλλά μικραίνει αισθητά ο χώρος καύσης οποτε υπάρχει περιορισμός στο μεγεθος των ξύλων κλπ...

Καλή συνέχεια, ελπίζω να βοήθησα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antonis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163260 από antonis21
Απαντήθηκε από antonis21 στο θέμα Salgueda Insert 800 GV ή Hitze Albero 19kw

dimlyk έγραψε: εσυ ομως που εισαι διαβασμενος θα περασεις ινοξ σ ολο το μηκος και μια διαμετρο μικροτερη απ οτι ειναι το τζακι ;)


το Hitze έχει 220 έξοδο και η καμινάδα μου ειναι 200 οπότε απο μέσα θα χωρέσει μόνο inox μονή 180.
Ειναι λογικό να κατέβει απο 220 σε 180 η θα έχω πρόβλημα?
να θυμίσω ότι έχω 13m καμινάδα (μέχρι τον 5ο όροφο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ