Τζάκι για πολλά ΤΜ

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160299 από Alexandros80
Τζάκι για πολλά ΤΜ δημιουργήθηκε από Alexandros80
Καλησπέρα σε όλη τη ζεστή παρέα!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν επιλέξω ενεργειακό τζάκι για το σπίτι μου.
Το σπίτι μου είναι συνολικά 195 τμ χωρισμένο σε 4 επίπεδα. Ημιυπόγειο 30 τμ το οποίο είναι μισό γκαράζ και μισό αποθήκη λεβητοστάσιο, ισόγειο - πρώτος από 70 περίπου τμ έκαστο και ένα μικρό δώμα στην ταράτσα. Οι μονώσεις είναι καλές και τα κουφώματα αλουμινίου χωρίς θερμοδιακοπη. Η κατασκευή είναι 8 χρονών και βρίσκεται στα μεσόγεια δυτικής αττικής.
Σκοπός είναι να εγκαταστήσω υδραυλικό τζάκι στο χώρο του υπάρχοντος παραδοσιακού το οποίο να καλύπτει τις ανάγκες του σπιτιού για τη διάρκεια της ημέρας. Το βραδύ θα αναλαμβάνει το πετρέλαιο όταν η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω από τους 19.
Έχω αρκετό ξύλο από το χωριό, πουρνάρι, και κάποιες οξιές + ότι αγοράσω. Σκοπός μου είναι το value for money και σε εξοπλισμό και σε εργατικά.
Θα ήθελα λοιπόν κάποιες προτάσεις. Να φτιάξω τζάκι ή να πάω σε ξυλολέβητα? Υπάρχει τζάκι να με καλύψει? Ομολογώ ότι προτιμώ το τζάκι για τη θαλπωρή που δίνει στο χώρο...

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160323 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκι για πολλά ΤΜ
Τα τετραγωνικά σου πολλά και όχι στον ίδιο όροφο, κοίτα την κατάσταση του μηχανολόγου τις ανάγκες του σπιτιού σε KW και ψάξε για τζάκι που να μπορεί να αποδώσει αυτά τα KW, αν δεν έχεις χώρο να αποθηκεύεις τα ξύλα και τρόπο να τα ζυγίζεις κατά την αγορά δεν συμφέρει το ξύλο, γνώμη μου και ταπεινή αν υπάρχει φυσικό αέριο ή ξυλολέβητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160345 από ΓΙΩΡΓΟΣ1970
Απαντήθηκε από ΓΙΩΡΓΟΣ1970 στο θέμα Τζάκι για πολλά ΤΜ
Καλησπέρα και από εμένα που κακώς δεν έχω γράψει και δεν έχω παρουσίαση το τζάκι νερού που έχω αντικαταστήσει εδώ και περίπου δυο μήνες.
Εν συντομία είχα τζάκι νερού ελληνικής κατασκευής με αρκετά προβλήματα και μεγάλη κατανάλωση αποφάσισα για αντικατάσταση μετά από αρκετό ψάξιμο,
στο forum, αποφάσισα και έβαλα το technical pan aqua 20 kw για ένα χώρο περίπου στα 120 τετραγωνικά 10 αιτίας με μέτρια μόνωση, τα πρώτα συμπεράσματα είναι πολύ θετικά και ως προς την απόδοση και από κατανάλωση σε ξύλα για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα τόσο χαμηλή κατανάλωση. Σε απόδοση που εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει μιας και είναι μόνη πηγή θερμότητα χωρίς να το πηγαίνω στην τσίτα χαλαρά μετά από περίπου ενάμιση με δυο ώρες λειτουργιάς τα δωμάτια είναι στους 24 βαθμούς με εξωτερική αυτές της μέρες είναι από 7 βαθμούς ( απόγευμα προς βράδυ ), μιλάμε για Ιωάννινα.
Έχω 9 σώματα καλοριφέρ και το θερμοσίφωνα μαζί.
Όπως σου είπα είμαι πολύ ευχαριστημένος και αναμένω τα πολύ μεγάλα κρύα που στην περιοχή μου δεν είναι και λίγα, αλλά αν το συγκρίνω με το άλλο τζάκι είναι μέρα με την νύχτα και σε απόδοση και σε κατανάλωση (σύντομα θα το παρουσιάσω και με φωτογραφίες την τοποθέτηση που έχει γίνει )
Ευχαριστώ των Δημήτρη Φιλιππακοπουλο που των ζάλισα με της ερωτώσης και της απορίες που είχα αλλά δεν γινόταν αλλιώς, για τη όπως σου είπα ήμουν παθών με ελληνικό τζάκι νερού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160357 από Alexandros80
Απαντήθηκε από Alexandros80 στο θέμα Τζάκι για πολλά ΤΜ
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

SHERIF, υπάρχει λέβητας πετρελαίου ο οποίος θα αναλαμβάνει τη θέρμανση του σπιτιού το βράδυ που το τζάκι θα σβήνει, οπότε από εκεί είμαστε καλυμμένοι. Χώρος για αποθήκευση υπάρχει μπόλικος.

ΓΙΩΡΓΟΣ1970, με ενδιαφέρει η περίπτωση σου μιας και εγω κοιτάζω κάποια τζάκια αυτή τη στιγμή. Ομολογώ ότι το μάτι μου έχει πέσει και σε κάποια ελληνικά τα οποία δίνουν πολύ καλή απόδοση για τα χρήματα που ζητάνε. Θα ήθελα έστω και με ΠΜ να μου πεις πιο ήταν το τζάκι που είχες μη την πατήσω και εγώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160391 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα Τζάκι για πολλά ΤΜ
Αλέξανδρε εγώ έχω υδραυλικό Piazzetta και ζεσταίνω το βράδυ 6-10 195 τμ σε δύο επίπεδα.
Στο χώρο που είναι το τζάκι δεν έχω ανοικτά τα σώματα, τα έχω ανοικτά μόνο στον πάνω όροφο.
Αφού έχεις πρόσβαση σε φθηνά/δωρεάν ξύλα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Απλά το τζάκι θέλει γέμισμα, προσαρμογή στο οξυγόνο, θα μπορεί να το κάνει κάποιος κατά την ημέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160477 από Alexandros80
Απαντήθηκε από Alexandros80 στο θέμα Τζάκι για πολλά ΤΜ
Λογικά το χειμώνα το τζάκι θα δουλεύει από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βραδύ, όπου θα πέφτουν και τα τελευταία ξυλά. Από εκεί και πέρα όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 19πχ θα ανάβει το πετρέλαιο. Τα ΣΚ θα είναι μόνιμα αναμμένο.
Από μια πρόχειρη έρευνα αγοράς εχω δει τα παρακάτω.

www.skroutz.gr/s/2856513/Metlor-LDA-600-20.html

www.skroutz.gr/s/2307393/Werstahl-Hydro-40.html

www.skroutz.gr/s/2059087/Edilkamin-H2Oceano-28.html

www.skroutz.gr/s/6350883/Kratki-Amelia-PW-30kw-Deco.html

www.skroutz.gr/s/5241702/Kratki-Zuzia-NP...%83%CE%B9%CE%BF.html

www.skroutz.gr/s/9045294/Technical-PanAqua-30.html

:unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ