Διαστάσεις κασέτας, αεραγωγοί, καμινάδα και θερμοθάλαμος

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160216 από Fan
Γεια σας και συγχαρητήρια! Κάνετε εξαιρετική δουλειά! Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω ένα μαντεμένιο τζάκι Superkamin με διαστάσεις Π=95, Β= 69 (από τον πίσω τοίχο μέχρι το μπροστινό σημείο του πρεκιού) και Υ=57,8. Το ύψος που αναφέρω είναι από το μπροστινό κάτω μάρμαρο μέχρι το πάνω πρέκι, αλλά το κάτω μαντέμι όπου θα πατήσει η κασέτα έχει μπροστά-μπροστά ένα μικρό μαντεμένιο δοντάκι περίπου 0,5 εκ., οπότε το ύψος από το δοντάκι αυτό μέχρι το πάνω πρέκι μειώνεται και γίνεται 57,00-57,40 εκ.
Το σπίτι είναι 120 τ.μ. με ξύλινα κουφώματα. Το τζάκι βρίσκεται στην άκρη του σαλονιού που επικοινωνεί από ένα μεγάλο άνοιγμα με την κουζίνα (συνολικός χώρος 70 τ.μ.) Αυτόν τον χώρο θα ήθελα να ζεστάνω οπωσδήποτε και ότι ζέστη πάει πίσω στα δωμάτια θα είναι ευπρόσδεκτη.
Οι επιλογές μου είναι οι εξής:
1. Ένας έμπορος εδώ με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να μπει η Θερμοζέλ Clear 90 με διαστάσεις Π=92, Β=59, Υ=55 και με ωφέλιμη ισχύ 4-16 ΚW. Δεδομένου ότι η εστία μου έχει Π= 95 και μέγιστο βάθος Β=69, μήπως είναι λίγα τα 3 εκ. που περισσεύουν στο πλάτος και τα 10 εκ. που περισσεύουν στο βάθος; Ή μήπως μπορώ και να τη βάλω χωρίς να έχει μόνωση δεξιά και αριστερά και να έχει μόνο μόνωση πίσω; Εν τέλει, από τα 4-16 ΚW που αναφέρει αυτή η κασέτα, ποια είναι η ονομαστική ισχύς της; Θα ζεστάνει το χώρο που θέλω; Έχει κανείς παρόμοιο μοντέλο για να μου πει εντυπώσεις;
2. Άλλος έμπορος προτείνει μια εβδομηντάρα Ferlux AFAR-70 με διαστάσεις που νομίζω ότι είναι οκ και ονομαστική ισχύ 12 ΚW. Επαρκεί για να ζεστάνει ή είναι μικρή;
3. Εγώ καλοβλέπω από το internet τις εξής, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν με παίρνουν στο ύψος:
• Salgueda Helios 800 με ύψος 57 cm, Salgueda Insert 800 GV ή Ambhar με ύψος 58 cm (όλες ογδοντάρες με ονομαστική ισχύ 18 KW).
• Υπάρχουν και οι εβδομηντάρες Salgueda Insert 700 GV, καθώς και η Salgueda Aero 700 με ύψος 55 cm αλλά με ονομαστική ισχύ 14 ΚW.
Η γνώμη σας θα με βοηθούσε πολύ, σχετικά με το μέγιστο ύψος, πλάτος και βάθος που χωράει στο τζάκι μου, καθώς και πόσα KW χρειάζονται για το συγκεκριμένο χώρο που θέλω να ζεστάνω.
Υ.Γ. Κανένας από τους μάστορες που ήρθαν δεν θεωρεί απαραίτητο τον θερμοθάλαμο και οι περισσότεροι δεν θεωρούν απαραίτητους ούτε τους αεραγωγούς που συνδέονται με τις αναμονές που βρίσκονται δεξιά και αριστερά της καμινάδας (θα χάσω πολύ θερμότητα αν δεν βάλω τους αεραγωγούς αυτούς και βγάζει το τζάκι αέρα μόνο από τις οπές του);
Επίσης, ένας μόνο μάστορας ανέφερε ότι απαιτείται να μπει σωλήνας inox Φ200 μέσα στην υπάρχουσα χτιστή 6μετρη καμινάδα Φ250. Ο ένας μάλιστα επιμένει ότι αρκεί να συνδέσει την κασέτα με την καμινάδα με inox σπιράλ Φ200 και να τη στεγανοποιήσει γεμίζοντας το κενό που μένει με πετροβάμβακα. Ακόμη και σ’ αυτήν την περίπτωση δεν είναι προτιμότερο η σύνδεση να γίνει με inox συστολή που ξεκινάει το θηλυκό με Φ 200 και καταλήγει το αρσενικό σε Φ250;
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά επειδή έτυχε να διαβάσω αρκετά σε αυτό το φόρουμ, έχω μπερδευτεί και πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160219 από dimlyk
καλως ηρθες
κατ αρχην μονο ενας μαστορας σου ειπε σωστα αναφορικα με την καμιναδα που πρεπει να περαστει καινουρια μεσα στην παληα .
για τις διαστασεις πλατος βαθος υπολογισε οτι θα πρεπει να μενει ενα κενο 8-10 εκ για να μπουν και τα μονωτικα
ομοια ενα μικρο κενο απο κατω κι αλλο ενα μικρο 1-2 εκ στο στηθαιο με τα τουβλα
αυτα τα τζακια εχουν ανεμιστηρες αν δεν συνδεσεις τους αεραγωγους τους πως θα δινουν ζεστη ,,αν ειδικα δεν αφησεις και καθολου κενα ? και ο θερμοθαλαμος καλος ειναι αλλα δεν ξερω πως θα τον κατασκευασεις χωρις μερεμετια ...
σε καθε περιπτωση και ασχετα τι λενε οι τζακαδες θα απαιτησεις να εφαρμοστει το μανιουαλ του κατασκευαστη
καλο θα ηταν να το βρεις στο ιντερνετ για να ξερεις απο πριν ...εδω μεσα κυκλοφορουν καποια .
η ισχυς καλη φαινεται αν και φυσικα εξαρταται απο το σπιτι σου θεση ,μονωσεις κλπ . γενικα κοιτας γυρω στα 14-16 kw αλλα λιγο προσοχη στα στοιχεια που διαβαζεις γιατι δεν γινεται με 1,5 κιλο ξυλα να σου δινει 18 kw οπως λενε καποιοι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160223 από Fan
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Είχα την εντύπωση ότι οι ανεμιστήρες των κασετών βοηθούν στο να ωθηθεί με μεγαλύτερη πίεση ο θερμός αέρας προς τα έξω από τις γρίλλιες που υπάρχουν στο πάνω μέρος των κασετών. Απλά, αν μπουν και αεραγωγοί ένα μέρος της θερμότητας αυτής που θα έβγαινε από τις γρίλλιες της κασέτας βγαίνει στο σπίτι και μέσω τω αεραγωγών. Κάνω λάθος; Εννοείτε ότι οι ανεμιστήρες σμπρώχνουν το θερμό αέρα μόνο προς τους αεραγωγούς που συνδέονται δεξιά και αριστερά της καμινάδας και ότι από τις γρίλλιες της κασέτας ο θερμός αέρας βγαίνει με φυσική ροή;
Ευχαριστώ και πάλι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160236 από dimlyk
οι κασετες ειναι ετσι κατασκευασμενες ωστε να λειτουργουν σωστα με ανεμιστηρες ...δεν ειναι τζακια φυσικης ροης ...καποιες βεβαια λενε οτι μπορουν να λειτουργησουν και με φυσικη ροη οχι ομως ολες σε καθε περιπτωση ομως η φυσικη ροη χρειαζεται διαφορετικη κατασκευη με μεγαλες περσιδες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160241 από popovitis
dimlyk αν κατάλαβα καλά Fan ουσιαστικά θέλει να χρησιμοποιεί τους ανεμιστήρες αλλά όχι να προσθέσει αεραγωγούς. Οι κασέτες έχουν έξοδο στο μπροστινό πάνω μέρος όπου εξωθούν οι ανεμιστήρες τον αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160253 από Fan
Ετχαριστώ πολύ! Ναι αυτός είναι ο προβληματισμός μου: θα χάσω πολύ θερμότητα αν δεν συνδέσω τους αεραγωγούς αυτούς δεξιά και αριστερά της καμινάδας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ