Βοήθεια πριν γκρεμίσω

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160134 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Τα πλαινα και την φούσκα θα τα γκρεμίσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160135 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Το πρόβλημα είναι το μπετό. Αν το σπάσω απο πίσω για 90χ20εκ και σπασω απο κατω θυρίδα 100χ20εκ θα παίρνει αρκετο αέρα η θα πρέπει να σπάσω όλο το μπετό;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160136 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Τις αποστάσεις του κατασκευαστή θα τις τηρήσω στο διπλάσιο απαιτούμενο και τα κενά θα είναι καθαρά μετα την μόνωση του πυριτικού.Ρωτάω για τα σημεία στους πολύχρωμους κύκλους θέλουν κόψιμο για να ανεβαίνει ο αέρας και απο τα πλάγια η επαρκει το άνοιγμα στην πλάτη του τζακιού;Θα κατανέμεται ομοιόμορφα ο αέρας;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160137 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Σε γενικές γραμμές θα ήθελες να έχεις min 10cm κενό περιμετρικά της εστίας, βέβαια με το ασβεστικό πυρίτιο και καλή εστία ίσως αυτό μπορεί να μειωθεί. Αν σου βγαίνει κάτω μπροστά περσίδα 100*20 τότε δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα ειδικά αν βάλεις τούνελ. Στην περίπτωση αυτή η εστία θα πρέπει να σηκωθεί 20cm. Πάντως να ξέρεις ότι κάτω από την εστία και εφόσον περνάει αέρας από εκεί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται δεν είναι καθόλου υψηλές. Βέβαια σε εμένα έχω πολύ μεγαλύτερη απόσταση από 20 cm αλλά λόγου του δροσερου αέρα που εισέρχεται το σημείο αυτό δροσίζεται συνεχώς. Τα πλαινά, η πίσω πλευρά και κυρίως το ταβάνι του θερμοθαλάμου αναπτύσουν υψηλές θερμοκρασίες.

Τα 90cm που βλέπω πλάτος είναι πριν το σπάσιμο των τούβλων η μετά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160138 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Το σχέδιο 7 είναι δικό σου η του κατασκευαστή;
Δεν είμαι ειδικός, αλλά φαντάζομαι ότι ένα μικρό κενό που να περνάει αέρα κάτω από την εστία θα χρειάζεται. Βοηθάει όχι μόνο για τον πάτο της εστίας αλλά και για το δροσισμό των πλαϊνών σημείων χαμηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160139 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Του κατασκευαστή.Το θέμα είναι ότι ο κατασκευαστής δεν δείχνει πουθενά να παίρνει αέρα από μπροστά και κάτω απότην εστία παρά μόνο μπροστα και πάνω απο το τζάμι και απο πίσω στην πλάτη.Αν κοιτάξεις την τομή του σχεδίου είναι ότι ακριβώς έχω ήδη στο σπίτι γιαυτο και ρωτάω για τα πλαινά.Και εμένα μου φαίνεται περίεργο να μην παίρνει αέρα στα πλαινά απο κάτω αλλάμάλλον θα διαχέεται ο αέρας που έρχεται απο πίσω. Σε ότι αφορά το σήκωμα λεω να μην την σηκώσωκαι να την ακουμπήσω στο πυρότουβλο γιατί ίσως αν παίρνει αέρα απο μπροστά και χαμηλά να δημιουργεί αντίσταση ή να τραβά τον περισσότερο αέρα από μπροστά και να μην τραβά μεγαλη ποσότητα απο το πίσω άνοιγμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ