Βοήθεια πριν γκρεμίσω

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160314 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Οι εργασίες για σήμερα τελειωσαν και προχωρησα αρκετα.Η καμιναδα στουμπωθηκε με πετροβαβμακα στην παλια και κατα σηρα προς τα κάτω μπήκαν πετροβαμβακας γυψοσανιδα πυριτικο και λαμαρινα 40χ40εκ γυρω απο την καμινάδα .Εγινε και η τρυπα για τα σπιραλ προς τον άλλο χώρο και μάλλον θα κάνω δοκιμαστικο άναμα σήμερα.
Αυριο μαγγανέζα,κλείσιμο με γυψοσανίδα από κάτω,το κουτι για τα σπιραλ,περσίδες και είμαι έτοιμος.Τώρα που καθάριζα μέσα για να το ανάψω και είχα μπει όλος μέσα κατάλαβα γιατι ο διδυμος αδερφός μου επέμενε μετά μανίας για μεγάλη θυρίδα επίσκεψης.Εχει ενεργειακο 4 χρόνια και το έφτιαξε μόνος του με τις συμβουλές των παλαιότερων απο εδω μέσα και πολύ διάβασμα και είναι αυτός που με καθοδήγησε σε όλο το εγχείρημα.Μερικές φώτο με αρκετά σημαντικές λεπτομέρειες και όχι μόνο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160374 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Καλές ζέστες να έχετε και καλόν χειμώνα να το χαρείτε απολαμβάνοντας την θαλπωρή του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160383 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Ευχαριστώ.Προχωράμε δυνατά και σήμερα το βράδυ αφού άφησα την σιλικόνη να στεγνώσει καλά πάνω από 24 ώρες θα γίνει το πρώτο δοκιμαστικό του θαλάμου.Εχθές έκανα δοκιμαστικό για την καύση τζακι33 και όλα πήγαν καλά.Γύρω από την καμινάδα στην επαφή με το πυριτικό σφήνωσα πετροβάμβακα και δεν θα βάλω σιλικόνη και θα μπει και μια λαμαρίνα για να παίρνει τις διαστολές. Έτσι όπως έχω κάνει το σπίτι για 1 εβδομάδα εάν δεν με χωρίσει τώρα η γυναίκα μου δεν θα με χωρίσει ποτέ. Το ψυχρό του εναλλάκτη θα για να μην κάνω και άλλη τρύπα στον θάλαμο θα το ρίξω στον χώρο απο κάτω στην περσίδα εισαγωγής.Και τώρα ένα εξειδικευμένο ερώτημα: Ξέρει κάποιος ποια είναι η θερμοκρασιακή διαστρωμάτωση αέρα σε κλειστό χώρο ύψους 6 μέτρων; Δηλαδή εάν στα 6μ έχω 20 βαθμούς στο 1μ πόσους βαθμούς θα έχω;
Το ερώτημα έχει να κάνει με την θερμοχωρητικότητα και την αγωγή θερμότητας του αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160385 από DIMOSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160454 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Μετά από ολοήμερο στοκάρισμα τρίψιμο αστάρωμα και βασικό καθαρισμα τζακι34-36, ήρθε η πολυπόθητη ώρα του πρώτου μπουμπουνίσματος τζακι35,παρόντος του brother λόγω της εμπειρίας του.Στα 10 λεπτα τζακι37, στα 20 λεπτα περασάμε εύκολα το test της σελίδας,αφού έκλεισα την θυρίδα εισαγωγής γιατί οπως σωστα παρατήρησε ο SHERIF ήταν πολύ μεγάλη.Και τότε συνέβει αυτό που φοβόμουν, οταν η καμινάδα
έπιασε τους 200 βαθμούς, ο πετροβάμβακας που είχα σφηνώσει μεταξύ αυτής και του πυριτικού πήρε φωτιά, με είχε προειδοπoιήσει ο bro να βάλω κεραμοβάμβακα αλλ άδεν τον άκουσα,κάηκε όσο κάηκε και ξεμπερδέψαμε, όπως και ότι άλλο για κάψιμο υπήρχε και βρώμισε το σπίτι, μετά απο μισή ώρα μύριζε μόνο μαντεμιλα.Θα το πω με απλά λόγια το τζάκι απλά ΓΑΜΑΕΙ.Ειμαι πολύ βλάκας που 9 χρόνια στο σπίτι δεν το είχα βάλει.Δυο μέρες καθάρισμα και τακτοποίση,ξεκινώ τα φινιρίσματα και επανέρχομαι με αναλυτικά δεδομένα πλέον για αποδόσεις,θερμοκρασίες,καταναλώσεις,θερμοκρασιακη διαστρωμάτωση,και κατανομη της θερμότητας στο χώρο του συγκεκριμένου σπιτιού.Ξέχασα να πω για τα δύο καναλάκια Φ100 του εναλλάκτη τα οπία με εντυπωσίασαν επίσης ακόμη και χωρίς μοτεράκι τζάκι41.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160487 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω

DIMOSP έγραψε: Μετά από ολοήμερο στοκάρισμα τρίψιμο αστάρωμα και βασικό καθαρισμα τζακι34-36, ήρθε η πολυπόθητη ώρα του πρώτου μπουμπουνίσματος τζακι35,παρόντος του brother λόγω της εμπειρίας του.Στα 10 λεπτα τζακι37, στα 20 λεπτα περασάμε εύκολα το test της σελίδας,αφού έκλεισα την θυρίδα εισαγωγής γιατί οπως σωστα παρατήρησε ο SHERIF ήταν πολύ μεγάλη.Και τότε συνέβει αυτό που φοβόμουν, οταν η καμινάδα
έπιασε τους 200 βαθμούς, ο πετροβάμβακας που είχα σφηνώσει μεταξύ αυτής και του πυριτικού πήρε φωτιά, με είχε προειδοπoιήσει ο bro να βάλω κεραμοβάμβακα αλλ άδεν τον άκουσα,κάηκε όσο κάηκε και ξεμπερδέψαμε, όπως και ότι άλλο για κάψιμο υπήρχε και βρώμισε το σπίτι, μετά απο μισή ώρα μύριζε μόνο μαντεμιλα.Θα το πω με απλά λόγια το τζάκι απλά ΓΑΜΑΕΙ.Ειμαι πολύ βλάκας που 9 χρόνια στο σπίτι δεν το είχα βάλει.Δυο μέρες καθάρισμα και τακτοποίση,ξεκινώ τα φινιρίσματα και επανέρχομαι με αναλυτικά δεδομένα πλέον για αποδόσεις,θερμοκρασίες,καταναλώσεις,θερμοκρασιακη διαστρωμάτωση,και κατανομη της θερμότητας στο χώρο του συγκεκριμένου σπιτιού.Ξέχασα να πω για τα δύο καναλάκια Φ100 του εναλλάκτη τα οπία με εντυπωσίασαν επίσης ακόμη και χωρίς μοτεράκι τζάκι41.


Δεν πρόλαβα χθες να σε προειδοποιήσω για τον πετροβάμβακα βγάλτον εντελώς, εγώ έχω κάνει αυτό








energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...d=384&limitstart=150

Ενας ανεμιστήρας οροφής με λειτουργία χειμώνα θα βοηθούσε στην κατανομή θερμότητας (να διώχνει προς τα κάτω την θερμότητα που εγκλωβίζετε στο ταβάνι ) γιατί το σπίτι είναι ψηλό.
Δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω αν βάλεις μοτεράκι στον εναλλάκτη εκτός από τον θόρυβο.
Σιγανά καψίματα για 2-3 μέρες για να πάρει τις συστολές το μαντέμι, όπως και κάθε φορά στην αρχή της κάθε σεζόν.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ