Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159100 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χε χε ... στη Χίο? Που είσαι? Στα Μεστά? Είχα ένα συμφοιτητή από τα Μεστά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλει ΚΑΙ μέσα μόνωση. Οι εξωτερικές τοιχοποιΐες, από τι υλικό θα είναι κατασκευασμένες?

Προτείνουν fan coils, γιατί είναι φτηνή σαν εγκατάσταση. Και σαν σωληνώσεις, συν του ότι με μια Α/Θ ξεμπερδεύεις.

Δεν είναι όμως ότι καλύτερο να σε φυσάνε τα FC χειμώνα καλοκαίρι... είναι στπαστικό, συν ότι είναι άσχημη η αίσθηση άνεσης.

Όσον αφορά τις απώλειες, δεν το ήξερα. Τότε προφανώς χρειάζεσαι μικρότερο τζάκι, αλλά επειδή ΔΕΝ πρόκειται με ΤΙΠΟΤΑ στο σπίτι να πετύχεις τις ΒΕΛΤΙΣΤΕΣ συνθήκες που πετυχαίνουν τα εργοστάσια όταν κάνουν δοκιμές, ΟΥΤΕ ΤΗ ΒΕΛΤΙΣΤΗ καμινάδα μπορείς να έχεις, πήγαινε λίγο παραπάνω, στα 15 ας πούμε, να ζεσατίνεσαι και με κάυση στο "ρελαντί"

Για να πάρεις αυτό που πρέπει από ένα τζάκι, σημαίνει εγκατάσταση με ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. Καθώς ΔΕΝ έχεις έλεγχο στην καύση, όλα τα άλλα πρέπει να είναι τέλεια. Άρα σωστή καμινάδα, βαρυτικό τάμπερ, κλπ κλπ κλπ... άρα, ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ (ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ..... κατά τα άλλα..... εσύ αποφασίζεις.

Ρώτησε το μηχανικό σου: Γιατί και μέσα και έξω μόνωση? Γιατί να μην κάνεις μόνο εξωτερική? Γιατί όχι ενδοδαπέδιο? Θα έχεις καλή θερμκή άνεση με τα FC ? Ρώτησες κάποιον που ζεσταίνεται με FC να δεις τι άποψη έχει? ΓΙα δροσιμό/ψύξη είναι μια χαρά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159101 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χε χε ... στη Χίο? Που είσαι? Στα Μεστά? Είχα ένα συμφοιτητή από τα Μεστά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλεις ΚΑΙ μέσα μόνωση. Οι εξωτερικές τοιχοποιΐες, από τι υλικό θα είναι κατασκευασμένες?

Προτείνουν fan coils, γιατί είναι φτηνή σαν εγκατάσταση. Και σαν σωληνώσεις, συν του ότι με μια Α/Θ ξεμπερδεύεις.

Δεν είναι όμως ότι καλύτερο να σε φυσάνε τα FC χειμώνα καλοκαίρι... είναι σπαστικό, συν ότι είναι άσχημη η αίσθηση θερμικής άνεσης.

Όσον αφορά τις απώλειες, δεν το ήξερα. Τότε προφανώς χρειάζεσαι μικρότερο τζάκι, αλλά επειδή ΔΕΝ πρόκειται με ΤΙΠΟΤΑ στο σπίτι να πετύχεις τις ΒΕΛΤΙΣΤΕΣ συνθήκες που πετυχαίνουν τα εργοστάσια όταν κάνουν δοκιμές, ΟΥΤΕ ΤΗ ΒΕΛΤΙΣΤΗ καμινάδα μπορείς να έχεις, πήγαινε λίγο παραπάνω, στα 15 ας πούμε, να ζεσατίνεσαι και με καύση στο "ρελαντί"

Για να πάρεις αυτό που πρέπει από ένα τζάκι, σημαίνει εγκατάσταση με ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. Καθώς ΔΕΝ έχεις έλεγχο στην καύση, όλα τα άλλα πρέπει να είναι τέλεια. Άρα σωστή καμινάδα, βαρυτικό τάμπερ, κλπ κλπ κλπ... άρα, ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ (ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ..... κατά τα άλλα..... εσύ αποφασίζεις.

Ρώτησε το μηχανικό σου: Γιατί και μέσα και έξω μόνωση? Γιατί να μην κάνεις μόνο εξωτερική? Γιατί όχι ενδοδαπέδιο? Θα έχεις καλή θερμκή άνεση με τα FC ? Ρώτησες κάποιον που ζεσταίνεται με FC να δεις τι άποψη έχει? Για δροσιμό/ψύξη είναι μια χαρά...
Επίσης ρώτησέ τον: Σου εγγυάται ότι όπως θα βάλεις τις στρώσεις.... θα έχεις τη διαπνοή υδρατμών που πρέπει ώστε να μην έχεις υγροποιήσεις και μούχλα? Δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα, χρειάζεται μελέτη...
Last edit: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159102 από pmoromalos
Απαντήθηκε από pmoromalos στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???

Χε χε ... στη Χίο? Που είσαι? Στα Μεστά? Είχα ένα συμφοιτητή από τα Μεστά.


Χαχαχα, οχι δεν ειμαι τοσο νοτια, αν και εγω απο Χωριο ειμαι..

Οι εξωτερικές τοιχοποιΐες, από τι υλικό θα είναι κατασκευασμένες?

Λοιπον απο εξω προς τα μεσα, Γυψοσανιδα->Ορυκτοβαμβακας->Πανελ (νομιζω 5εκ)-> Θερμοπροσωψη (3εκ)

Γιατί όχι ενδοδαπέδιο?

Βασικα ενα προβλημα ειναι οτι εα προβλημα που μπορει να εχουμε με την ενδοδαπεδια ειναι οτι μπορει να εχουμε προβλημα με το υψος του οροφου, καθως εχουμε περιορισμο σε αυτο , επειδη η ενδοδαπεδια απαιτει περισσοτερους ποντους στο εδαφος, μετα μπορει να ανεβαινουμε ψηλα και να εχουμε προβλημα υψους στο σπιτι και να εχουμε θεμα απο τον ελεκτη δομησης.
Επισης η λυση ενδοδαπεδιας απο οτι καταλαβα δεν ειναι καλη για το Τζακι. Αρα η θα πρεπει να μην αποδιδει σωστα το τζακι αν καταλαβα καλα με την ενδοδαπεδια η θα πρεπει να παω σε τζακι αερος.
Προσπαθω να βρω την καλυτερη λυση που να συνδιαζω τζακι με Α/Θ

Ρώτησες κάποιον που ζεσταίνεται με FC να δεις τι άποψη έχει? Για δροσιμό/ψύξη είναι μια χαρά...

Εχω ρωτησει και γνωστους αλλα κι 2 - 3 μηχανολογους μηχανικους που μου προτυνουν F/C βεβαια μου προτυνουν και ενδοδαπεδια αν με παιρνει.

Το βασικο που δεν ξερω ειναι αν εβαζα ενδοδαπεδια τι αποδοση θα μου βγαζει το τζακι συγκριτικα με το να το ειχα δυνδεδεμενο στα FC η σε καλοριφερ ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159103 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
αν βάλεις ενδοδαπεδιο, δε θα αναβεις τζακι...........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159104 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???
Λοιπον απο εξω προς τα μεσα, Γυψοσανιδα->Ορυκτοβαμβακας->Πανελ (νομιζω 5εκ)-> Θερμοπροσωψη (3εκ)

:ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ