έρευνα για αγορά τζάκι νερού

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158816 από deltas
καλημέρα σας.

είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω για ενεργειακό τζάκι νερού έχω κάνει μια έρευνα αγοράς και η περισσότερη με πηγαίνουν σε Edilkamin έχω δει και της Kratki ακόμη έχω δει σε internet για τα technical pan aqua όπου το τελευταίο έχει και πιστοποίηση και είναι 80% απόδοση. έχει τοποθέτηση κανείς της εστίες αυτές να μας πει εντυπώσεις όπως απόδοση κατανάλωση σε ξύλου το σπίτι μου είναι 120 τετραγωνικά σπίτι

Σας ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158827 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα έρευνα για αγορά τζάκι νερού
Φίλε εγώ έχω Piazzetta τζακι νερού σε σπίτι 205τμ (90 ισόγειο και 105 πάνω όροφος).

Η πιστοποίηση είτε λέει απόδοση 75% είτε 80% δεν θα μπορέσεις να την επιβεβαιώσεις ποτέ.

Για μένα τι θα παίξει ρόλο στην κατανάλωση ξύλου είναι τα ακόλουθα:
1. Μόνωση της κατοικίας - φρόντισε να είναι η καλύτερη δυνατή.
2. Υγρασία και είδος ξύλου που θα χρησιμοποιείς - φρόντισε να βρεις καλά ξύλα αλλιώς αγόραζε φέτος για να τα καις του χρόνου.
3. Θερμοκρασία που θέλει η κάθε οικογένεια μέσα στο σπίτι - εμείς με 20 - 21 βαθμούς είμαστε μια χαρά, άλλος μπορεί να θέλει 23 - 24.
4. Ποιότητα εγκατάστασης και ασφαλιστικές δικλείδες - φρόντισε να βρεις καλό τεχνικό.
5. Δημιουργία ζωνών θέρμανσης πχ τα δωμάτια μέσω των σωμάτων ενώ ο χώρος του τζακιού μέσω ακτινοβολίας στο χώρο.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by surfer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #158837 από deltas
Απαντήθηκε από deltas στο θέμα έρευνα για αγορά τζάκι νερού
Καλήμερα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση το σπίτι μου είναι δεκαετίας μέτρια μονωμένο με αλουμίνια διπλά τζάμια και κεραμοσκεπή. Για να είμαι ειλικρινής δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ για τέτοια θέρμανση αλλά πρώτον ο γείτονάς μου έβαλε τζάκι με νερού και είναι ευχαριστημενος και με οικονομία μου είπα για όλη την σεζόν φέτος δεν έχει δόση για ξύλα ούτε 500 ευρώ, από το πρωί το έχει ανοικτό μιας και ο κυκλοφορητής του ακούγετε γιατί είναι έξω στο συλλέκτη και δεύτερων έχω παρατήρησή ότι έχουν πέσει αρκετά η τιμες από τα τζάκια, ο συγκεκριμενος έχει βάλει της edilkamin idro 50, τώρα για της θερμοκρασίες που έχει στο χώρο του δεν μπορώ να σου πω διότι δεν έχω πάει στο χώρο του, σε εμένα προσωπικά το 20-21 είναι πάρα πολύ καλό. Στο μόνο που τον είδα να παιδεύετε είναι στην καπνοδόχος του γιατί όπως μου είπε ήταν κοντή με συνέπεια να του καπνίζει μερικές φορές, και δεν είχε σωστή απόδοση στην καύση του όταν έδωσε ύψος λύθηκαν όλα τα παραπάνω και είναι ικανοποιημενος όλα αυτά έγιναν στην αρχη της τοποθέτησης του τζακιού του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #158867 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα έρευνα για αγορά τζάκι νερού
Να ξέρεις ότι η τιμή πώλησης που βλέπεις για τα τζάκια διαφέρει αρκετά από αυτή που θα στοιχίσει αφού οι τιμές αυτές δεν περιλαμβάνουν τοποθέτηση, ασφαλιστικά, θερμοθάλαμο κλπ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #158870 από surfer
Απαντήθηκε από surfer στο θέμα έρευνα για αγορά τζάκι νερού
Γενικά να ξέρεις ότι το τζάκι έχει τη φασαρία του (κουβάλημα ξύλων, στοίβαγμα, αποθηκευτικός χώρος, δεν υπάρχει αυτοματοποίηση στο άναμμα, χρειάζεται τροφοδότηση ξύλων, καθαρισμό τζαμιού κάθε 3-4 μέρες και στάχτης κάθε εβδομάδας (τυπικά)).

Αν είσαι οκ με αυτά προχώρα.
Με το τζάκι αναμένο θα μπορείς να ρίξεις και τίποτα μέσα για ψήσιμο πχ πατάτες, αυγά κλπ.

Εγώ πάντως δεν το μετανιώνω :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #158874 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα έρευνα για αγορά τζάκι νερού

surfer έγραψε: Με το τζάκι αναμένο θα μπορείς να ρίξεις και τίποτα μέσα για ψήσιμο πχ πατάτες, αυγά κλπ.

Εγώ πάντως δεν το μετανιώνω :)


off topic αλλά
Συνταγή για καπνιστή μοσχαρίσια στο τζάκι

Παίρνουμε την μπριζόλα κατά προτίμηση σιτεμένη στις 25 μέρες. Έχουμε αφήσει τη φωτιά στο τζάκι να καρβουνιάσει . Σπάμε τη φωτιά γύρο γύρο και βάζουμε την μπριζόλα στη σχάρα στο κέντρο (χωρίς φωτιά από κάτω, έμμεσο ψήσιμο ). Βάζουμε θυμάρι και φρέσκα κλαδεματακια από ξινά στην θράκα. Κλίνουμε αέρα, κλαπέτο τελείως και αφήνουμε να ψηθεί για κανα τέταρτο με εικοσάλεπτο (ανάλογα τι φωτιά έχουμε ). Το τζάμι θα μαυρίσει αλλά η γεύση δεν παίζεται.
Σερβίρουμε με μαύρη μοναστηριακή μπύρα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ