Ποια η αληθεια σχετικα με Kratki Zuzia left-right?

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157648 από ΚΝΒ

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Οδυσσέα έχεις μπερδευτεί. Πρέπει πρώτα να αποφασίσεις ΕΣΥ τι θέλεις.

Θες να έχεις το βέλτιστο αισθητικό αποτέλεσμα στο σαλόνι σου και τη βέλτιστη θέα της φωτιάς? Βάζεις τρίφατσο και ξεχνάς το ζέσταμα όλης της υπόλοιπης Αράχωβας.

Θες οπωςσδήποτε με το τζάκι να ζεστάνεις όλο το σπίτι ώστε με ένα τζάκι να κάνεις τη δουλειά σου? Βάζεις ένα φονόφατσο και βλέπεις πως θα πάρεις τη μέγιστη απόδοση της εστίας.

Γνώμη: Βάζεις ένα τζάκι μονόφατσο για να ζεστάνεις το χώρο τυ σαλονιού, και βάζεις ΚΑΙ εναλλάκτη καμινάδας ΚΑΙ καμινάδα από μάυρο χάλυβα ΚΑΙ βατυτικό τάμπερ, ώστε να έχεις μέγιστη απόδοση για να τη διαχειριστείς τη θερμότητα όπως θες... π.χ ΜΟΝΟ με ΜΟΝΩΜΕΝΟΥΣ ΛΕΙΟΥΣ αγωγούς σε άλλους χώρους...

Τι είπες... ? όλα αυτά κοστίζουν... ? Συγνώμη, αλλά ...... "αν δε βρέξεις κώλο, ψάρι σε θα φας" .......

Πάντα φιλικά, και με διάθεση χιούμορ, Γιώργος.



Χιουμοριτσα Γεωργιε....

Οτι θα μπει τριφατσο με τοποθετηση εναλλακτη - μαυρο χαλυβα - βαρυτικο ταμπερ-διπλες inox μονωμενες κτλ ειναι ξεκαθαρισμενο ετσι κι αλλιως απο μενα (και απο οτι συμπερανα δε μιλαμε και για τοσο μεγαλο ξηλωμα τσεπης)και γι αυτο γινεται και η συζητηση εδω λογω του οτι απο μια βρισκω τζακια με πιστοποιητικα απο μοντελα με το ιδιο ονομα αλλα διαφορετικοθυ τυπου ή βρισκω τα χαρακτηριστικα τους διαφορετικα στην Ελλαδα απο οτι στο εξωτερικο για το ιδιο ακριβως κωδικο προιοντος.

Οι αγωγοι ετσι κι αλλιως θα ναι θερμομονωμενοι λειοι και ηχοαπαροφητικοι κ εχουν ηδη συζητηθει με τον μηχανολογο μεγαλης εταιρειας εξαερισμου στην Αθηνα και το κοστος τους ειναι ευτελες για τα 20m που θελω εγω.Η ολη συζητηση ξεκινησε απο αλλου και εχουμε φτασει να λεμε για υλικα τοποθετησης

Το τζακι θα τοποθετηθει φυσικα για απολαυση οφθαλμου και οχι τοσο για θερμανση με την λογικη της κεντρικης θερμανσης αφου το σπιτι απο Πεμπτη βραδυ εως Κυριακη βραδυ(3 1/2 24ωρα) με θερμοκρασιες απο -14 εως -8 σταθερα εξω καταναλωσε περιπου 60 λιτρα πετρελαιο με εωτερικη περιπου 22 βαθμους στα 165 m2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157649 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Τα 60 λτ πετρέλαιο, θεωρούνται πολλά ή λίγα για 165 μ2 με εξωτερικές -12 μέσο όρο?

Δε μου φαίνονται υπερβολικά πολλά.....

Σε κάθε περίπτωση, θες Μηχανολόγο για να σου υπολογίσει σωστά τις απώλειές σου, και αν θες (κάθε ΣΚ που πας για χαλάρωση και για να περάσεις καλά) να ΜΗ βριζεις το τζακά σου η λύση είμαι ΜΙΑ:

Πάς στο μαγαζί του Δημήτρη, τα συζητάτε, το αγοράζεις από κει και στο τοποθετεί αυτός, και είσαι ΕΣΥ βασικά χαρούμενος ΧΩΡΙΣ ΕΚΛΠΗΞΕΙΣ.

Εδώ μέσα θα βρεις πολλούς ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ είτε με την εστία τους, είτε με την τοποθέτηση, είτε με την απόδοση, είτε με κάποια από τα προηγούμενα είτε με όλα τα προηγούμενα. Όπως και εγώ...

Ευτυχώς, ο Δημήτρης είναι η εξαίρεση του κανόνα που τον επιβεβαιώνει. Και δεν είναι ούτε φίλος μου, ούτε σύντεκνός μου, ούτε μου έχει κάνει δουλειά. Έχει αποδειχτεί όμως ότι το θέμα το κατέχει άριστα. Είναι από τους τεχνίτες που στο τέλος λες: ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ. Μην ψάχνεις από κάθε ιδιώτη να σου πει τι να κάνεις. Θα εμπιστευόσουν τον οποιονδήποτε από εδώ μέσα για να σου πει πως θα κάνεις τα μπετά από του σπιτιού σου? Δε θα πήγαινες σε Μηχανικό να σου κάνει μελέτη? Το ίδιο δε θα έκανες αν είχες και κάποιο θέμα υγείας? Στο γιατρό δε θα πήγαινες?

Γιατί για το τζάκι ρωτάμε ΟΛΟΙ μας (και εγώ μέσα) αφού την πατήσουμε? ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ που έχει τις καλύτερες συστάσεις, και κάνεις τη δουλειά σου σα κύριος...

Εσύ αποφασίζεις πιο δρόμο θα ακολουθήσεις...... "Ξειά σου ... "
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157653 από popovitis

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Τα 60 λτ πετρέλαιο, θεωρούνται πολλά ή λίγα για 165 μ2 με εξωτερικές -12 μέσο όρο?

Δε μου φαίνονται υπερβολικά πολλά.....

Σε κάθε περίπτωση, θες Μηχανολόγο για να σου υπολογίσει σωστά τις απώλειές σου, και αν θες (κάθε ΣΚ που πας για χαλάρωση και για να περάσεις καλά) να ΜΗ βριζεις το τζακά σου η λύση είμαι ΜΙΑ:

Πάς στο μαγαζί του Δημήτρη, τα συζητάτε, το αγοράζεις από κει και στο τοποθετεί αυτός, και είσαι ΕΣΥ βασικά χαρούμενος ΧΩΡΙΣ ΕΚΛΠΗΞΕΙΣ.

Εδώ μέσα θα βρεις πολλούς ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΥΣ είτε με την εστία τους, είτε με την τοποθέτηση, είτε με την απόδοση, είτε με κάποια από τα προηγούμενα είτε με όλα τα προηγούμενα. Όπως και εγώ...

Ευτυχώς, ο Δημήτρης είναι η εξαίρεση του κανόνα που τον επιβεβαιώνει. Και δεν είναι ούτε φίλος μου, ούτε σύντεκνός μου, ούτε μου έχει κάνει δουλειά. Έχει αποδειχτεί όμως ότι το θέμα το κατέχει άριστα. Είναι από τους τεχνίτες που στο τέλος λες: ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ. Μην ψάχνεις από κάθε ιδιώτη να σου πει τι να κάνεις. Θα εμπιστευόσουν τον οποιονδήποτε από εδώ μέσα για να σου πει πως θα κάνεις τα μπετά από του σπιτιού σου? Δε θα πήγαινες σε Μηχανικό να σου κάνει μελέτη? Το ίδιο δε θα έκανες αν είχες και κάποιο θέμα υγείας? Στο γιατρό δε θα πήγαινες?

Γιατί για το τζάκι ρωτάμε ΟΛΟΙ μας (και εγώ μέσα) αφού την πατήσουμε? ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ που έχει τις καλύτερες συστάσεις, και κάνεις τη δουλειά σου σα κύριος...

Εσύ αποφασίζεις πιο δρόμο θα ακολουθήσεις...... "Ξειά σου ... "


Από τις καλύτερες συμβουλές που θα μπορουσε να δώσει ένας μη επαγγελματίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ