Γνωμες για καινουργιο τζακι καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156276 από geodag
Καλησπερα στην ομορφη ομαδα... εχω ενα σπιτι στην Κατερινη 90τμ 10ετιας στο 1ο οροφο και απο κατω και πανω τα διαμερισματα ειναι γυμνα δηλαδη στο τουβλο, δηλαδη γυμνα! ψαχνω για οικονομικη λύση... θα το χρησιμοποιω για κυρια θερμανση οποτε θα κεει αρκετες ωρες την μερα... τι εχετε να προτεινετε!! παρακαλω τα φωτα σας............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156283 από geodag
καποιος να βοηθησει ρε παιδια...... μου αρεσει πολυ το edilkamin prisma acquatondo 22 στα 1700ευρω περιπου... τι λετε αξιζει =?? θα κανει δουλεια??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156320 από geodag
καλησπερα και παλι.... εχεις κανεις αποψη- γνωμη για την PANTHERMICA?? Γιατι γραφει οτι εχεια παχος πανω απο 10mm εχει πιστοποιητικό και πληρη ολες τι προδιαγραφες και δινει και 5 χρονια εγγυηση...εχει κανενας να μας γνωμες?? ευχαριστω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156342 από Savvas
Μια χαρά είναι τα Edilkamin, κάνουν δουλειά και είναι τίμια για τα χρήματά τους.
Το τζάκι που λες, θα σε καλύψει με το παραπάνω σε σχέση με τη θέρμανση, αρκεί να μην γίνουν μεγάλα λάθη στην (κυρίως στην υδραυλική) εγκατάσταση. Και να μη σου το βάλει κανένας άσχετος μάστορας, λες ότι εγκαθιστά αερόθερμο.
Υπάρχει και η σειρά τζακιών H2Oceano που είναι ακόμα πιο αποδοτικά αλλά βγαίνουν νομίζω μόνο με επίπεδο τζάμι. Σε επίπεδο τζάμι θα προτιμούσα αυτά, αν τώρα θες οπωσδήποτε πρισματικό το Aquatondo (απο αυτά που προσφέρει η edilkamin) είναι μονόδρομος.
Εγώ έχω το Aquatondo 29, και μου ζεσταίνει μονοκατοικία 200τμ στην Αθήνα, χωρίς πρόβλημα. Ξύλα να έχεις απλώς...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156347 από geodag
Καλημερα...καταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε φιλε μου για την απαντηση! αν μπορεις βοηθησε με λιγο περισσοτερο....ποσο καιρο την εχεις?? ποιο κιτ εβαλες?? με ποσα ξυλα σε ζεσταινει για μια σεζον?? ειχες καποιο προβλημα γενικα με την εστια?? εχεις καμια αλλη στα υπ οψην σου υδραυλικη?? εκει γυρω στα 1700ευρω?? ευχαριστω κ παλι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156350 από Savvas
Το έχω εγκαταστήσει εδώ και 5 χρόνια με ανοιχτό Δ.Δ., Kit δε χρησιμοποίησα κανένα, έγινε δική μας συνδεσμολογία στο υπάρχον λεβητοστάσιο καθώς είχαμε ιδιαίτερες ανάγκες. Έχει διατηρηθεί λειτουργικός και ο λέβητας πετρελαίου.
Τα κιτ τα έχω δει στον κουμπάρο μου, που έχει εγκαταστήσει 2 τέτοια τζάκια στα σπίτια του καθώς και σε μια ακόμα φίλη.
Δεν τα θεωρώ απαραίτητα, κατά βάση περιλαμβάνουν μαζεμένα εξαρτήματα που και μόνος σου μπορείς να βάλεις (κυκλοφορητή, εναλλάκτη κτλ) είναι αδικαιολόγητα ακριβά και σε περιορίζουν.
Μην αφήσεις κάποιο "μάστορα" να σου βάλει ότι θέλει. Απευθύνσου σε έναν έμπειρο μηχανολόγο για να σε βοηθήσει με το σχέδιο της εγκατάστασης. Ιδιαίτερα αν έχεις μόνο ως πηγή θέρμανσης το τζάκι και δεν το συνδυάζεις με π.χ. 2ο λέβητα πετρελαίου τότε είναι ακόμα πιο απλά τα πράγματα.
Συνδεσμολογία δεν υπάρχει μόνο μια, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις, έχουν όλες πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Ξεκίνα με τον μηχανολόγο για σχέδιο εγκατάστασης και σκεφτείτε τις ανάγκες σας. Αυτό είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Μετά δεν είναι και καμιά διαστημική τεχνολογία το υδραυλικό τζάκι, ένα "καζάνι νερού είναι". Μια αξιόπιστη επιλογή θα σου κάνει δουλειά χωρίς προβλήματα, συνήθως η εγκατάσταση έχει προβλήματα και λιγότερο το τζάκι.

Ξύλα π.χ. για πρόπερσι που είχα μόνο τον πάνω όροφο ανοιχτό (100τμ) θέλω περί τα (πραγματικά και όχι με το μέτρο των εμπόρων της Αθήνας ;) ) 4-5 κυβικά στη σεζόν με συνθήκες μεγάλης θερμικής άνεσης μεσα στο σπίτι. Αυτό βέβαια είναι συνάρτηση διαφόρων παραμέτρων που έχουν να κάνουν με το σπίτι. Μόνωση έχω μόνο στην ταράτσα και το κλίμα εδώ είναι αρκετά ήπιο.

Με το συγκεκριμένο τζάκι δεν μπορώ να πω πως μέχρι σήμερα είχα κάποιο πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ