Kαταλληλοτητα καμινάδας με 90αρα γωνια

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155505 από nikdo
Καλησπέρα στην παρέα, μπαινω απευθείας στο ψητο.

Φέτος αποφασίσαμε να αλλάξουμε την ανοιχτη μαντεμενια εστία. Κοιτώ κυρίως προς foyer τύπου Invicta, Krakti κλπ, με κάποιες λοξες ματιές προς Edilkamin. To σπίτι ειναι μεζονετα 120τμ με το τζακι στο ισογειο των 60τμ, η μονωση διπλος τοιχος και μετρια αλουμινενια κουφωματα. Ζητώ κυρίως να ζεστάνω τον χώρο του τζακιού , αν παει και κατι πανω στα δωματια καλο ειναι αλλα όχι απαραίτητο.

Περυσι για διαφορους λογους αντικατασταθηκε η καμιναδα του ανοιχτου τζακιου με διπλου τοιχοματος ινοχ με εσωτερικη φ230. Εκτος απο ενα ημιταφ εκει που μπαίνει στο σπίτι ειναι 6 μέτρα ευθεία.

Θα υπάρχει προβλημα μεγάλου ελκυσμου αν συνδιαστεί με τις εστίες με εξοδο φ200? (με την αναλογη συστολη προφανως)
Σε πολλά manual διαβαζω πως απαγορευονται γωνιες πανω απο 45 μοιρες (πχ της edilkamin) . Στην πράξη δημιουργείται πρόβλημα με δεδομένη την παραπάνω καμιναδα που έχω?

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155553 από dimlyk
πρακτικα θα το δεις μονο μετα την εγκατασταση ... η Φ230 ειναι πολυ παντως σε συνδυασμο και με το υψος... υπαρχει παντως και ταμπερ ρυθμισης ελκυσμου που ετσι κι αλλιως θεωρειτε σχεδον απαραιτητο σε καθε εγκατασταση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155702 από nikdo
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Την προσθήκη τάμπερ την είχα και εγω δεδομένη σε περίπτωση εστίας που δεν το εχει ενσωματωμένο (px invicta).

Να συνεχίσω τις απορίες...με δεδομένο πως δεν βολευει να πάμε αεραγωγούς στο πάνω μέρος του σπιτιού, έχει νόημα να επιλέξω τζάκι με βεντιλατέρ ή δεν θα έχω διαφορές σε σχέση με ένα με φυσική ροή? Ετσι κ αλλιώς ο κύριος στόχος ειναι η θέρμανση του κάτω χώρου, αν είναι να πάει κάποια ζέστη επάνω καλοδεχούμενο ειναι, σαφώς. Το τζάκι είναι ακριβώς απέναντι απο την σκάλα στα 5 μετρα περίπου με ένα δοκάρι να εμποδίζει την όποια πιθανή ροή αέρα προς τα εκει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155709 από kalyvia1980
Καλησπερα κι απο μενα. Αν δεν κανω λάθος ο dimlyk θα εννοει βαρυτικο ταμπερ ελκυσμου σαν αυτο που εχω βαλει στη δικια μου καμιναδα οπως φαινεται απο τις φωτο imgur.com/a/f4hnz. Αυτο ρυθμιζεται απο μονο του κι οχι χειροκινητα οπως μαλλον θα εννοεις στα invicta

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155710 από dimlyk
kalyvia1980 σωστος :)

αν εχεις χωρο για θερμοθαλαμους προτιμησε φυσικης ροης
να μην μπλεκεις και με ρευματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155809 από nikdo
Ευχαριστώ ξανα!

Μια τελευταία (ελπίζω) πληροφορία θα ήθελα.
Σε ενεργειακό τζάκι φαντάζομαι πως θερμοτητα που εκλύεται απο ακτινοβολία απο το τζάμι ειναι λιγότερη σε σχέση με το ανοιχτό. Σε τι απόσταση περίπου απο την πόρτα του ειναι οκ για να βρίσκεται ενα έπιπλο χωρίς να έχει πρόβλημα ? Ρωτώ γιατι χρειάζεται να αποφασίσουμε τον τύπο της εστίας (ισιο ή γωνια).

Καλές γιορτές εύχομαι με υγεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ