Αγορα καταλληλου τζακιου κ σημειο τοποθετησης

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153262 από Fokion
Ωπα Μαστορα!!!!!

Κοιτα.
Με 30 κιλα πελλετ ( 2 τσουβαλια ) εχω ζεστανει 180 τετρ. ανα ημερα με περιπου 0 εξω και περιπου 23 μεσα.και σε μια ωρα?
Με 30 κιλά ξυλα σε τζακι γινεται? ( ειδικά αεροθερμο )


με 2.5 τονους πελλετ βγαζω σεζον - Πιστευεις οτι θα βγαλω και με 2.5 τονους ξυλα? ( ΑΝ πουμε οτι πανω κατω εχουν τα ιδια σε θερμική αποδοση)

Μη πιασουμε τα κοστολογια....
Γιατι θα αρχισω για τα "βρεμμενα" ξυλα, τα σαπια το τροπο κυβισης και ζυγισης που στο πελλετ αντε να χασεις 500γραμ. στα 15 κιλα.

Και προσεχε μιλαω για πελλετ ετσι?? ( το κοστος ) μη πιασω το ξεραμενο πυρινα με 180 ευρω ο τονος ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ που ειναι και τουρμπο......


Εννοειται οτι ενα καλο τζακι θα κανει εναν ενιαιο χωρο πυραυλο κι ας ειναι κι 80 τετρ.
Αλλα οπου αρχιζουν τα πολλά χωλ κι οι πορτες φεξε μου και γλυστρησα. Μη πω δε για πολλαπλους οροφους
( ΔΕΝ μιλαω για υδραυλικό τζακι τωρα) Επετρεψε μου το εχω ζησει με σομπα. και πορτες ηθελε κι ανεμιστηρια για βεβιασμένη κυκλοφορία αλιλιως ο ζεστος αερας δεν εμπαινε μεσα στο δωματιο, και και και....

Δες ενα σκηνικό ειδικά αν μιλαμε για την συνηθη εργαζομενη οικογενεια.
Φευγουμε ολοι στις 8.
Η πρωτη κορη γυρναει στις 3. Την κοβεις να αναβει τζακι να ζεσταθει?
κι αντε πες μαθαινει, μετά απο ποση ωρα θα εχει ανεβει η θερμοκρασία ικανοποιητικά?
στη σομπα παταει ενα κουμπι, αντε να ριξει και κανα τσουβαλι στο σιλό και τελος.
Εγω και η συζηξ ερχομαστε κατι μεταξυ 5 εκεινη και 7 εγω. εδω καποιο σχόλιο?

Και βεβαια το πελλετ και πιο ευκολα ντανιαζεται και πιο ευκολα μεταφερεται και πιο αξιοπιστα στο να μη παρει υγρασια αποθυκευεται.

Α! και κατι βασικό. Πανω κατω η υγρασια στο πελλετ ειναι "αυτη" οτι και να λες. οκ υπαρχουν και τα "χωμα" πελλετ αλλα δε μιλαω γι αυτα και το ξερεις.
(οποτε) Στα ξυλα που λες ειναι σταθερη πανω κατω? ή ειδικά οι χειμωνιατικες αγορες ειναι μουσκεμα και ο βαθμος αποδοσης που λες δεν εχει καμια σχεση με την πραγματική αποδιδομενη? Ξεχναω επεισεις τι σημαινει υγρο ξυλο για τις "λαμαρινες"...
Και πες που ποιος ΜΠΟΡΕΙ να φυλλαει ξυλα για 2 σεζον ωστε να καιει παντα τα περσινα....
Ναι οκ αμα μου βρεις ξυλα με 80 το κυβικο ΣΤΗ ΠΟΛΗ και δη στην ΑΘΗΝΑ που θες δε θες ειναι ο μισος πλυθισμός της Ελλαδας, κι εχεις και χωρο να τα φυλαξεις ΣΤΕΓΝΑ σε κερναω ενα καφασι μπυρες....
Οκ και σε καποια χωρια τους τα δινουν και τσαμπα, ναι εκει συμφαιρει, οκ μαζι σου....
ειναι μετρο συγκρισης ομως αυτο??

Θα κανω πως ξεχναω τι καμιναδα εναλλακτες μεταλλακτες και της Παναγιας τα ματια, θελει ενα τζακι - τι "καμιναδα" θελει μια σομπα πελλετ.... Αυτο δεν ειναι κοστος?

Δημητρη ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ οτι το παραπανω ποστ μπορει να εκληφθει ως και προσβλητικό.
Δεν ειναι ομως.
ΚΑΘΕ συσκευη θερμανσης εχει "το κοινο της" και τον "χωρο" της που αποδιδει .
Το θεμα ειναι να ΞΕΡΕΙΣ τι παιρνεις ΓΙΑΤΙ το παιρνεις και ΤΙ μπορει να καλυψει...

Γι ο Γιωργος βαζει ενεργειακο τζακι... ΑΦΟΥ ομως εχει ηδη ενα συνολικο συστημα High Teck....
Ok αφου θα το καψει που θα το καψει ας παρει τα μεγιστα κι απο αυτο.

Αλλα αλλο αυτο αλλο ως ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ θερμανση.
Και ξανα λεω ΚΑΘΕ συσκευη θερμανσης εχει το κοινο της και το σπιτι της...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153263 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
αρχικά ξεκίνα να κεράσεις τις μπύρες γιατί στην Αθήνα τώρα πουλάνε 75 το κυβικό και μάλιστα περσινό !!!επίσης στο λεω ξανά οτι εχω δοκιμασμένα και τα 2 (πελλετ -ξύλο )σε πραγματικές συνθήκες στο μαγαζι μου σε αερόθερμα και σε νερου!!εσύ μου συγκρίνεις αερόθερμο τζάκι με λέβητα πέλλετ !!
πάμε λοιπόν:
30 κιλά πέλλετ επί 5500 = 165 KW - > Schweighofer Χ 3.3 = 10 €
30 κιλά μπρικέτα επί 5500 =165 KW - > Schweighofer χ 2.8 = 8,4 €
39,28 κιλά ξύλα με 15% υγρασία επί 4200(η οξιά αν ηταν στεγνή θα έπιανε 5400)=165 KW - > χ 0.15 = 5,85 €
Τον πυρήνα δεν τον βάζω στη μέτρηση γιατί πέρα του ότι απαγορεύεται βρομάει όλο το οικοδομικό τετράγωνο!!
αυτά είναι τα δεδομένα . αν εξαιρέσεις το κουβάλημα 9,28 κιλά παραπάνω την ημέρα το 10 έως 15% καλύτερης απόδοσης του λέβητα πέλλετ ,το ξύλο για το σπίτι σου θα ηταν αυτό που θα σου προσέφερε παραπάνω οικονομία απο ότι το πέλλετ τουλάχιστον κατά 20% !!
Δεν είπα οτι το πέλλετ δεν σου προσφέρει καλύτερη αυτονομία !!ίσα ίσα είπα οτι έχουν καλύτερη απόδοση !!έχουν απίστευτα λίγη στάχτη !!
Όσον αφορά τα θέματα που αναφέρεις με την υγρασία ευτυχώς εδώ και 2 χρόνια οι ξυλάδες που αναγκάζονται να πουλάνε με το κυβικό δεν τους συμφέρει να τα αγοράζουν ούτε οι ίδιοι με υγρασία γιατί με ποιο στεγνά ξύλα μπορούν να φορτώσουν περισσότερες παλέτες στις νταλίκες για αν φέρουν !!

δε θα συγκρίνω το σπίτι μου π.χ με το δικό σου γιατί αμα σου πω τι έχω κάψει τα τελευταία 5 χρόνια με 135 τ.μ και 200 λιτρα ζεστό νερό χρήσης θα βάλεις τα κλάματα :P !ξέρεις πολύ καλά οτι σε αυτό παίζει ρόλο η μόνωση στο σπίτι και άλλα πολλά !!
Όσον αφορά τα κοστολόγια φυσικά και έχεις δίκιο το τζάκι νερού κοστολογικά για ενα σπίτι 100-140 τ.μ τελειωμένο θα φτάσει απο 3700 έως 4500 αντίθετα ενας λέβητας πέλλετ με 2000 έχεις καθαρίσει !!
τα κάστανα όμως εγώ τα έχω κάθε βράδυ με ενα ποτηράκι κρασί μπροστά στο τζάκι μου........... !!
Να το θεωρήσω ως προσβολή γιατί ?? σε ελεύθερο φόρουμ είμαστε και λέμε την γνώμη μας !!ούτε τσακωνόμαστε ούτε τίποτα !ξέρεις όσο σε σέβομαι και ξέρω οτι αμοιβαίο είναι και απο την μεριά σου !!
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153264 από Fokion

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Να το θεωρήσω ως προσβολή γιατί ?? σε ελεύθερο φόρουμ είμαστε και λέμε την γνώμη μας !!ούτε τσακωνόμαστε ούτε τίποτα !ξέρεις όσο σε σέβομαι και ξέρω οτι αμοιβαίο είναι και απο την μεριά σου !!


Ουφ!! :) :) :)
και τις μπυρες οποτε θες!!

Κατα τα αλλα διαφωνω συμφωνοντας ή συμφωνω διαφωνοντας :) μια και κατ ουσιαν λεμε το ιδιο.
( δεν ειναι μονο το Swai στα 5 ευρω ειναι και το πρασινο αλφα στα 4 ακομα και στο.... περιπτερο :) )

Σε καθε σπιτι και σε καθε οικογενεια ταιριαζει και το ανάλλογο προιον, "δεν ειναι ολα για ολους".

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153265 από dimlyk
οποιος βρει ξυλο με 15% υγρασια κανει ανασταση :)
το ξυλο υπολογιζεται σε 3400 και το πελλετ στα 5000 αυτα θεωρητικα σαφως στην πραξη υπαρχουν σημαντικες διαφορες ειδικα στο ξυλο και την υγρασια του και αναλογα το ξυλο κλπ κλπ και ειναι και λογικος ο υπολογισμος μια και το πελλετ ειναι συμπυκνωμενο ξυλο (το ιδιο φυσικα και η μπριγκετα ) και εχει 1,5 φορα περισσοτερο βαρος αρα περισσοτερη καυσιμη υλη
τα τελευταια 2 χρονια το πελλετ που αγοραζω εχει απο 3-3.5 ευρω το τσουβαλακι
οσο για τις αποδοσεις που αναφερατε ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες με εξαιρεση ισως ελαχιστα τζακια και λιγο παραπανω πελετοσομπες
αρα τα 15 κιλα ξυλο (παντα για αθηνα) θα μου στοιχιζε 3-3.3 ευρω αν εδω βαλουμε και την διαφορα στην αποδοση μαλλον ειναι τα ιδια αν δεν ειναι φτηνοτερο το πελλετ .
λογικα το ξυλο θαπρεπε να ειναι αρκετα φτηνοτερο αλλα με τιμες απο 150-200 τον τοννο οσο σχεδον και το πελλετ που αγορασα μαλλον δεν ισχυει κατι τετοιο .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153266 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δημήτρη ειδικά φέτος αγοράζεις ίσως και κάτω απο 15 % υγρασία !ξέρεις οτι το υγρασιόμετρο το έχω μόνιμα στην τσέπη μου !!την Schweighofer την έβαλα επίτηδες για να μιλάμε για πιστοποιημένα προϊόντα που υπάρχουν οι μετρήσεις τους αναρτημένες !
www.schweighofer.at/en/products-sales/products/wooden-fuel.html
εδώ και τα δυο προϊόντα όπως βλέπετε έχουν 5KW
ενώ εδώ
users.teilar.gr/~mantanis/id5.pdf
βλέπεις οτι η θερμογόνος του στεγνού ξύλου είναι π.χ στην οχιά 4701 Κcal = 5,47 KWh
άρα έχοντας ως δεδομένα τα παραπάνω πάμε καθαρά να βρούμε τις διαφορές καθαρά στο μηχάνημα !!'όπου εκεί συμφωνούμε
οτι παίζει ρόλο το μηχάνημα και φυσικά η εγκατάσταση !!όπως είπα αρχικά ο λόγος που έγραψα στο συγκεκριμένο νήμα ηταν οτι έχει δημιουργηθεί η λάθος εντύπωση οτι το πέλλετ είναι ποιο φθηνό απο το ξύλο-μπρικέτα .με τα λεγόμενα σου συμφωνείς και εσύ τότε μαζί μου οτι η όποια διαφορά είναι το 10-15 % μεταξύ μηχανημάτων αν πάρουμε δεδομένο το τέλειο καύσιμο και στις 2 περιπτώσεις χωρίς υγρασία,κλέψιμο,χώμα κ.α !!
Λέω να δώσουμε ραντεβού στο μαγαζί να πιούμε τις μπύρες του Fokion γιατί ενα τελάρο μόνος μου δύσκολα θα τις καταφέρω!! Fokion οι μπύρες παρακαλώ να είναι χωρίς παστερίωση γιατί έχω ευαίσθητο εντεράκι :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153267 από shady233
Καλησπέρα Δημήτρη! Μπορείς να μου πείς την άποψή σου στους προβληματισμούς μου; Σε ποιό σημείο να το τοποθετήσω; Κλίνω προς το 2.. Θα μπορέσει να ζεστάνει τους χώρους; Στα δωμάτια γύρω στους 18 αν είναι η θερμοκρασία είναι μια χαρά πιστεύω.. Να σημειώσω πως τα δύο πρώτα δωμάτια μπορούν να παραμείνουν κλειστά μέχρι να ζεσταθούν κρεβατοκάμαρα κ μπάνιο.. Τί τύπο ενεργειακής εστίας προτείνεις; Λογικά foyer; Δεν θα ήθελα να τραβήξω αεραγωγούς, εκτός κ αν τοποθετηθεί στο σημείο 1 οπότε είναι κ πιο εύκολο..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ