Αγορα καταλληλου τζακιου κ σημειο τοποθετησης

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153239 από shady233
Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα! Πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε με την μέλλουσα σύζυγο να κάνουμε μια, πιστεύω, καλή επένδυση κ να αγοράσουμε ενα σπίτι.. Βρίσκεται στον πέμπτο όροφο πενταόροφης οικοδομής ( έτος κατασκευής 2007, με κεραμοσκεπή )κ για αυτόν ακριβώς τον λόγο αποφάσισα να κάνω τζάκι! Τρια δωμάτια, σαλόνι, κουζίνα, μπάνιο σύνολο 82 τμ ( 108 με τα μπαλκόνια ). Να προσθέσω πως η οικοδομή είναι ακόμα ακατοίκητη, πουλημένα 2-3 απο τα 15 διαμερίσματα αλλα ο εργολάβος όλα αυτα τα χρόνια την ειχε ημιτελή κ τώρα αποφάσισε να τα τελειώσει κ να τα πουλησει.. Στο δια ταυτα τωρα.. Έχει λίγο καιρό που ξεκίνησα να διαβάζω στο φόρουμ για τα ενεργειακά τζάκια κ πιστεύω πως οι γνώσεις που πήρα είναι αρκετές αλλα παραμένω ακόμα ψιλοάσχετος κ για αυτό ζητάω την βοήθειά σας!
Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι οι εξής :
Ερ 1) Σε ποιό σημείο του σπιτιού να το τοποθετήσω;

Η τραπεζαρία θα μπεί δίπλα απο την κουζίνα.
Η πρώτη σκέψη είναι να κάνω το τζάκι στο σημείο 1 οπου θα εκμεταλευτώ το σπάσιμο που κάνει ο τοίχος ( 60 πόντους περίπου ) κ θα το φέρω πρόσωπο με τον αλλο τοίχο κ στην συνέχεια θα κάνω μια σύνθεση με γυψοσανίδα οπου θα μπει δίπλα απο το τζάκι η τηλεόραση.
Η δέυτερη σκέψη είναι να το κανω στο σημείο 2 οπου κ εκει εχει ενα μικρό σπασιματάκι 15 πόντους περίπου κ θα συνεχίσω με γυψοσανίδα για σύνθεση ( δλδ με το που μπαίνεις αριστερα θα είναι η τηλεόραση κ μετα το τζάκι ).
Αν μπεί στο σημείο 2 πιστεύω πως θα είναι καλύτερα γτ θα φυσάει κατευθείαν στα δωμάτια.
Αν μπει στο σημείο 1 μάλλον θα πρέπει να τραβήξω αεραγωγό προς το χωλ για να μπορέσει να ζεστάνει τα δωμάτια, εκτός κ αν κάνω λάθος..
Εδώ ειναι κ η κάτοψη με τις διαστάσεις



Κ εδώ φωτό με τα σπασίματα




Ερ 2) Τί τζάκι μου προτείνεται να βάλω;
Ερ 3) Επιτρέπεται να τρυπίσω την πλάκα;
Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι max 2000
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός αλλα κατανοητός!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153242 από dimlyk
το σημειο 2 μαλλον ειναι προτιμοτερο αλλα στην τελικη θα το δεις εσυ περισσοτερο αισθητικα μια κι εχεις αμεση αποψη του χωρου ... τεχνικα ειναι το ιδιο ... δεν εχει σημασια προς τα που φυσαει το τζακι ...δεν θα σου συνιστουσα αεραγωγους και ανεμιστηρες (οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα ) :)
αλλα ενα τζακι φυσικης ροης και στην πορεια αν δεν σε ικανοποιει η μεταφορα θερμοτητας υπαρχουν απλες λυσεις
την πλακα μπορεις να την τρυπησεις με αδιαταρακτη κοπη θαχρειαστει ομως προσοχη στην μονωση γυρω απο την καμιναδα
ρωτα το κατασκευαστη αν δεν την εχεις ηδη για την μελετη θερμανσης και απωλειων ωστε να σε βοηθησει στην σωστη επιλογη της ισχυος και το βασικοτερο.... αν η κεραμοσκεπη εχει μονωση !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": shady233

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153244 από shady233
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!
Ας το πάρω απο το τέλος.. Η κεραμοσκεπή δεν εχει κάποια μόνωση, τα δοκάρια για τον σκελετό της σκεπής κ απο πάνω τα κεραμίδια.. Υπάρχει πρόβλημα που είναι ετσι;
Για μελέτη θέρμανσης κ απωλειών δεν έχω κάτι, θα ρωτησω να μαθω για αυτο.. Μια απλή στοιχειώδη μόνωση την έχει.. Αυτο το μπλε το φελιζόλ που βάζουν, DOW αν δεν κάνω λάθος..
Τι τύπο τζακιού να προτιμήσω; Λογικά foyer ετσι; Γιατι μου είπαν οτι μπορώ να βάλω κ κασέτα αλλα απο ότι εχω διαβάσει η κασέτα μπαίνει μόνο σε τζάκι ανοιχτό το οποίο δεν θέλουμε να χαλάσουμε..
Η τρύπα πίσω απο το τζάκι είναι υποχρεωτική; Επειδή πίσω απο το σημείο 2 που μπορεί να το τοποθετήσω υπάρχει διαμέρισμα.. Αυτά τα λίγα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153245 από Fokion
Καλημερα και με το καλο να μπεις στο σπιτι!!!.

Μερικές ερωτησεις με τυχαια σειρά

Το εχεις σκεφτει καλα για τζακι? και αναφερομαι σε τζακι ως πηγη κυριας θερμανσης.

το σπιτι ειναι στο 5ο. Εχεις σκεφτει οτι στη σεζον μπορει να ανεβασεις 2 και 3 ΤΟΝΟΥΣ ξυλα? Πως?

εκτός απο εσενα η συζηγος ξερει να το αναβει? ή θα εισαι εσυ και μονο ο Γουιλι ο μαυρος θερμαστής.

πως θα ειναι ζεστα το πρωι πριν πανε τα παιδια σχολειο? Θα εχει σηκωθει καποιος στις 5 να το αναψει και να περασουν και 1-2 ωρες μεχρι να σηκωσει θερμοκρασία?

Τα ξυλα εχεις χωρο να τα αποθυκευσεις σε καποια πυλωτη πχ? ή θα τα αγοραζεις τσουβαλι τσουβαλι και θα σου παει ο κουκος αηδονι?

δε ξερω μετα απο ποση ωρα θα παει ζεστη στο μεσα υπνοδοματιο.....

Κρισημες ερωτησεις για κρισιμη αποφαση.
γενικά δεν ειμαι φαν του τζακιου ως πηγη κυριας θερμανσης σε κυρια κατοικια. Σαφως και γινεται αλλα υπο πολυ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προυποθεσεις ( πχ ψιλο-ενιαια ισογεια μονοκατοικια με τσαμπα ξυλα)....

Κι επειδη εχω πλεον αμεση αποψη της διαφοράς μεταξυ αεροθερμης θερμανσης και υδραυλικης......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": shady233

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153246 από shady233
Καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ!!
Κοίτα, η αλήθεια είναι οτι το σκέφτομαι συνέχεια.. Εννοείται πως θα έχω κ λέβητα πετρελαίου τον οποίο θα μου τον βάλει ο εργολάβος που πήρα το σπίτι οπότε θα έχω 2 επιλογές για θέρμανση.. π.χ το πρωι με το που ξυπνήσω κ πριν σηκωθούν τα παιδιά μπορώ να ανάψω τα καλοριφέρ κ απο το το μεσημέρι κ μετά να έχω το τζάκι!
Η σύζυγος μπορεί να μην ξέρει αλλα μαθαίνει γρήγορα, μια δυο φορές κ έμαθε!
Εχω σκεφτεί οτι μπορεί να ανεβάσω περίπου 4-5 τόνους επειδή δεν ξέρω κ ποιά θα είναι η κατανάλωση.. έχω πυλωτή όπου μπορώ να αποθηκεύσω κανα τόνο πιστεύω αν κάνω μια σιδηροκατασκευή κ έχω κ υπόγεια αποθήκη για τα υπόλοιπα! Το θέμα είναι οτι δεν εχει ασανσέρ που να πηγαίνει στο υπόγειο, δλδ το ζόρι θα είναι να τα ανεβάσω 1 όροφο απο το υπόγειο στο ισόγειο κ μετα με ασανσέρ στον 5..
Πές οτι όλοι αυτοι οι προβληματισμοί λύνονται που μου ανέφερες..
Τί εστία μου προτείνεις; Σε ποιό σημείο τοποθετείται πιο εύκολα αλλα να εχει κ την καλύτερη απόδοση;
Με υλικα κ περαστικα κλπ να μην ξεφυγω απο τις 2000 €..
Ευχαριστώ κ πάλι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153248 από Fokion
Και λεβητα και ενεργειακο τζακι για ολο το σπιτι??? οικονομικό overkill........
Δε το ξανακοιτας σφαιρικά το θεμα?

Na ανεβασεις 4-5 τονους ξυλα??? καλα οκ οταν θα βαθεθεις/κουραστεις τι θα κανεις????...
α! και ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να τους ανεβασεις μονοκοπανια στο σπιτι!!!!! Στατικά δε θα αντεξει τοσο βαρος σε ενα σημειο, ποσο δε κανα μπαλκονι!!!!
εδω με 1 πελλετ για ενα οροφο και σιχτιριζα....

Φιλε μου αυοι οι προβληματισμοι ΔΥΣΚΟΛΑ λυνονται...

Απο κει και περα θα ελεγα στη θεση 2 κι αγιος ο θεος.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ