Τζάκι νερού - γνώμες για σχέδιο σύνδεσης

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140962 από greenpug
Σας χαιρετώ και εγώ, ελπίζω σύντομα να συνδέσουμε και εμείς το δικό μας τζάκι νερού.

Επισυνάπτω το σχέδιο σύνδεσης και παρακαλώ για τα σχόλια σας κατά πόσο περιέχει τις απαραίτητες ασφαλιστικές δικλείδες.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141010 από panosf01
Φιλε αν θελεις βαλε μια μεγαλυτετρη φωτο ειδικα στο σημειο που συνδεεται το τζακι με τον λεβητα πετρελαιου.Λιγο μπερδεμενο φαινεται το σχεδιο σου.Η τριοδη ειναι αναμικτικη η για να απομονωνει το τζακι απο το πετρελαιο?Σαν να μου φαινεται οτι ο κυκλοφορητης του τζακιου θα γυρναει τα νερα μεσα απο τον λεβητα πετρελαιου..Δεν ειμαι υδραυλικος αλλα εφτιαξα ενα παρομοιο συστημα σπιτι μου.Εχεις βρει βαλβιδα ασφαλειας πιεσης 2μπαρ?Εγω οχι παντως..Επιπλεον λαβε υποψιν σου οτι με πιεση πληρωσης 1,5μπαρ κρυο στους 70 βαθμους ο πληρωτης δειχνει ανω των 2.Η πληρωση δεν φαινεται στο σχεδιο σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141019 από Savvas
Να σου πω κάποιες σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό.
1. Τα νερά του τζακιού περνάνε μέσα απο το λέβητα. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ζεσταίνεις περισσότερο νερό απ'όσο χρειάζεσαι για τη λειτουργία του συστήματος θέρμανσης. Άρα περισσότερες απώλειες και σημαντικά μεγαλύτερος χρόνος για να ζεστάνει το κύκλωμα.
Επιπλέον θα υπάρχει μια ανισσοροπία στις θερμοκρασίες, αν ο λέβητας σου είναι απο μαντέμι υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά και τέλος δεν μπορείς να λειτουργείς ταυτόχρονα αν χρειαστεί το τζάκι μαζί με το λέβητα σε περίπτωση που θέλεις συνδυασμένη λειτουργία.
2. Ο κυκλοφορητής του τζακιού θα είναι εν σειρά με τους άλλους κυκλοφορητές? Το βρίσκο πολύ χαζό καθώς θα ανταγωνίζονται μεταξύ τους και η λειτουργία του κυκλώματος μόνο απροβλημάτιστη δε θα είναι.
3. Το ΖΝΧ θα έχει προβληματική λειτουργία χωρίς δικό του κυκλοφορητή.
4. Η βαλβίδα των 2bar, πράγματι είναι οριακή. Μάλλον 2,5 είναι σωστότερη.
5. Στην πλήρωση χρειάζεσαι έναν αυτόματο πλήρωσης
6. Η Φ22 αποχέτευση δεν μπορεί να είναι απλά ελεύθερη προς την αποχέτευση. Χρειάζεται τουλάχιστο μια βαλβίδα πιέσεως 2,5bar
7. Όταν δουλεύει μόνο ο λέβητας κια όχι το τζάκι, πως θα γυρίζουν τα νερά με την τρίοδη σε αυτή τη θέση? Δεν νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει...

Μήπως θα ήταν καλύτερα να συνδεόταν το τζάκι παράλληλα με το υπάρχον κύκλωμα μέσω ενός πλακοειδούς εναλλάκτη?
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141023 από dimlyk
μηχανολογος τοβγαλε το σχεδιο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141029 από Nasikas
Σχεδόν το ίδιο έκανα με σόμπα νερού στο βουνο.

Διαφορές: Εβαλα 2 βαλβίδες αντεπιστροφής και ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ
και UPS για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο--- με όσα εχω δει στην ζωη μου. (και μικρη γεννητρια stand by στην βεραντα :S ....υπερβολικός??? Ε...ο καθενας έχει τις εμπειρίες του...εχω δει 2 ανατιναγμενα τζακια και λέβητα να περπαταει...)

Επειδή η σόμπα ειναι σχετικα μικρή, ο ενας και μοναδικος θερμοστατης χωρου "ακουει" τον λεβητα πετρελαιου μονον.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141030 από greenpug
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το σχέδιο μου το έδωσαν από την εταιρεία που θα αγοράσω το τζάκι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ