Τζάκια και σόμπες Lotus

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93563 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus

anisos έγραψε: το μονο κακο ειναι οτι τα δινει λιγα kw 3-9 το πολυ, για 140μ2 λιγα δεν ειναι τα 3-9 για 140 τετραγονικα??


Όπως το λες. Λίγα KW για τόσα χρήματα. Έχω αυτή
και χορεύουν οι φλόγες και κάνει καύση καυσαερίων και την πήρα στο 1/3 της τιμής της Lotus. Ακριβά την πήρα γιατί έξω την πουλάνε 400 ευρώ. Αλλά πάλι μία μικρή σόμπα είναι, max 9 ΚW και δεν κάνει θαύματα. Τα 9 ΚW τα δίνει στα 2,5 κιλά/ώρα ξύλο. Στο 1,5 κιλό/ώρα δίνει 5,5 KW. Ένα κιλό ξύλο δίνει 4 KW όταν καεί. Αν δεν κάψεις ξύλο πως θα πάρεις ενέργεια. Αέρα θα κάψεις?

Η δευτερογενή καύση είναι καλή για καθαρή καύση, να μην γεμίζουν τα μπουριά κάπνα πρωτίστως και δευτερευόντως για αύξηση απόδοσης.

Αν θες KW πάρε μία μεγαλύτερη και βασικά μία με μεγαλύτερο θάλαμο.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93572 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
βασικα πιο πολυ με ενδιαφερουν τα τζακια...εσυ με την σομπα εισαι ευχαριστημενος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93605 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
Aπό τη δική μου πολύ ευχαριστημένη γιατί καίει καθαρά και δεν βγάζει καπνό από την καμινάδα. Έχει όμως καλό ελκυσμό γιατί το μπουρί πάει ευθεία πάνω. Με διαφορετική διάταξη μπουριών επιφυλάσσομαι. Σε τζάκι ή σόμπα θα θεωρούσα βασικά την αεροκουρτίνα για να είναι καθαρό το τζάμι και τη δευτερογενή καύση καυσαερίων. Δυστυχώς δεν είναι αυτονόητα όπως βλέπω ούτε σε ακριβά και εισαγόμενα τζάκια φίλων. Τα τζάκια συνήθως έχουν μεγαλύτερο θάλαμο από τις σόμπες, παίρνουν πιο πολλά ξύλα οπότε δίνουν περισσότερα KW. Στα τζάκια λόγω του μεγαλύτερου θαλάμου πέφτει λίγο η απόδοσή τους γιατί ο θάλαμος καίει καλύτερα όσο υψηλότερη θερμοκρασία έχει και ο μικρότερος θάλαμος διατηρεί υψηλότερες θερμοκρασίες. Η δευτερογενή καύση στην πιο απλή μορφή επιτυγχάνεται από αέρα που εισάγεται από μερικές τρύπες στο πίσω μέρος του θαλάμου. Γιατί είναι τόσο υψηλή τεχνολογία δεν το καταλαβαίνω και γιατί δεν το έχουν όλες οι σόμπες είναι μυστήριο?

9 KW ζεσταίνουν από 60 τ.μ. για ένα μέτρια μονωμένο σπίτι μέχρι 90τ.μ. για ένα καλά μονωμένο. Αν έπαιρνα άλλη σόμπα θα έπαιρνα τζακόσομπα με μεγαλύτερο θάλαμο στα 12-15 KW αλλά πιστοποιημένα, όχι ότι λέει ο κατασκευαστής. Όσο και να ζορίσεις τη μικρή σόμπα, να καις δηλαδή με φουλ αέρα ο μικρός θάλαμος σε περιορίζει πόσο ξύλο μπορείς να κάψεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93607 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
πάντος στην εκθεση ο σουφλερος που ειναι αντιπροσωπος, καμάρωνε οτι εχει το πιο καθαρο τζαμι σε τζακι μεσα στην εκθεση κ το ειδα και με τ ματια μου ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99289 από maria34
Απαντήθηκε από maria34 στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
καλησπέρα ,
κατέληξα για το lotus h470w. μου είπαν τελική τιμή 2800.εχετε ακούσει κάτι για τις τιμές lotus?
για το συγκεκριμένο μοντέλο εχέτε καμία άποψη?εχω ακούσει πολύ καλα λόγια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99295 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια και σόμπες Lotus
καλως ηρθες μαρια

προσωπικα αποψη δεν εχω αλλα ειναι μια πολυ καλη επιλογη :)
απ οσα εχω ακουσει κι εγω

η τιμη που μας λες ειναι με την τοποθετηση , καμιναδα κλπ ???

σιγουρα παντως δεν ειναι και τα πιο φτηνα που μπορει καποιος να βρει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ