Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28117 από pzarkad
Έπειτα από την αύξηση του πετρελαίου θέρμανης αποφάσισα την αγορά ενεργειακού τζακιού (κασέτα ή όχι) σε αντικατάσταση του παλαιού μαντεμένιου (Eurokamin). Το σπίτι είναι μεζονέτα - 70τ.μ 3ος όροφος ενιαίος χώρος, 60τ.μ 4ος όροφος 3 Υ/Δ, μπάνιο, χωλ - με μέτρια μόνωση. Ύστερα από ένα μήνα ενασχόλησης με το, πραγματικά, ε ν η μ ε ρ ω τ ι κ ό τ α τ ο forum και λόγω ιδιαιτερότητας του παλαιού τζακιού μου, ζητάω λύση. Επισυνάπτω φωτογραφίες και σχεδιάγραμμα. Η αλήθεια είναι οτι δε βρήκα σερφάροντας κασέτα μεγάλης απόδοσης που θα μου επέτρεπε να σπάσω και τη θερμοκρασία του πάνω ορόφου. Ο πάνω όροφος μάλλον θα ζεσταθεί με θερμοπομπούς. Αναμένω προτάσεις - λύσεις. Περιοχή Στερεά Ελλάδα με 100 μ. περίπου υψόμετρο. Ας σημειωθεί ότι τα ξύλα - ελιές - υπάρχουν άφθονα λόγω δεύτερης ενασχόλησης με ελαιόδεντρα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28120 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Θα πρέπει να σπάσεις τα μέσα τούβλα, για να ανοίξει χώρος για να μπει σοβαρή κασέτα και να σηκώσεις πάνω από 14-15kW. Επίσης θέλει μεταλλική καμινάδα αν δεν έχει ήδη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28121 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Είναι εφικτό το βγάλσιμο των μαντεμένιων πλακών? Αν ναι κερδίζω περίπου 5 εκ. στο βάθος. Η καμινάδα είναι από "κιζερόλιθους" ή κάπως έτσι, εξωτ. 30Χ30 εσωτ. 25Χ25. Λόγω ομορφιάς και μόνο δε θέλω να το σπάσω, είναι χτιστό. Αν και μου είπαν ότι ένας γυψοσανιδας μπορεί με ένα κόστος 500 ευρώ μπορεί να το ξαναφτιάξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28122 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Το είδα για τούβλινο. Εφόσον είναι μαντεμένιο, πρέπει να βγει τελείως, οπότε πάς για άνοιγμα του πάνω μέρους, νομίζω αλλιώς δεν ξεβιδώνεται. Οπότε βλέπεις και την περίπτωση foyer με εναλλάκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28125 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Δηλαδή θα χρειαστεί αφαίρεση των μαντεμένιων πλακών και σπάσιμο η πλάτη των πλακών με αποτέλεσμα και αφαίρεση του πάνω μέρους του υπάρχοντος τζακιού εσωτερικά! Το κάτω μαντεμένιο μέρος της εστίας πρέπει να παραμείνει ή να αφαιρεθεί και αυτό? Σε αυτή την περίπτωση τι τζακι συγκεκριμένα μπορεί να τοποθετηθεί? Κάποιο από αυτά της Invicta από Leroy και λόγω κόστους διότι τα μερεμέτια στην Ελλάδα στοιχίζουν ακριβότερα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28140 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Επιλογή ενεργειακού τζακιού

pzarkad έγραψε: Δηλαδή θα χρειαστεί αφαίρεση των μαντεμένιων πλακών και σπάσιμο η πλάτη των πλακών με αποτέλεσμα και αφαίρεση του πάνω μέρους του υπάρχοντος τζακιού εσωτερικά! Το κάτω μαντεμένιο μέρος της εστίας πρέπει να παραμείνει ή να αφαιρεθεί και αυτό? Σε αυτή την περίπτωση τι τζακι συγκεκριμένα μπορεί να τοποθετηθεί? Κάποιο από αυτά της Invicta από Leroy και λόγω κόστους διότι τα μερεμέτια στην Ελλάδα στοιχίζουν ακριβότερα.


Δυστυχως δεν εχω χρονο τωρα και δεν ξερω και απο που εισαι βεβαια.. Ολα τα παντα (μονον βαψιμο θα χες εσυ κ αυτο γιατι δεν ξερω να βαφω) 1500 ευρω αλλα.. με την προυποθεση να ερθουν κ οι ειδικοι απο εδω, απ αυτο το φορουμ, να συγκρινουν, να μετρησουν, να ναι μαρτυρες δικοι σου σε οτι εγγυηση θα ηθελες και.. αυριανοι πελατες μου! Μιλω για τοποθετηση εστιας με πορτα επανω, αποκατασταση πληρη σε ολη την επενδυση γυψοσανιδα κτλ ολα τα παντα! Πανακριβη ειναι η ξενη αγορα και ακομα πιο πανακριβοι οι αλλοδαποι μαστοροι ( δεν ειχαν τσιμεντο ρε παιδια στ χωρα τους, οταν πρωτοηρθαν το εβλεπαν με δεος, με κατανυξη, λες κ ηταν το αγιο φως του πασχα τους! και τ κανατε μαγκες καποιοι μεσαζοντες..).

Δεσμευομαι να κανω αλλαγη σε ενα τζακι (οταν μπορω, αλλα αυτη ειναι η τιμη κ οταν εχω φουλ δουλεια, τοσο κανω την αλλαγη και τωρα!)με 1500 ευρω τα παντα δικα μου! Τ μπαζα πεταμα ειναι δικα μου! Ολα λεω! Και τωρα που λογω εποχης δεν προλαβαινω παλι αυτη ειναι η τιμη σε οποιον κανω δουλεια. Στην τιμη μεσα ειναι 3 μηχανακια με τα κουτια, τις ηχοπαγιδες τους, τον εναλλακτη υπεραποδοσης (συντομα θα δειτε τ διπλωμα εφευρεσης, αλλα σιγουρα δεν θα δειτε τι ειναι αυτο που κανει τ διαφορα απ τ αλλα) ηλκτρονικο θερμοστατη ροοοτατη και ολ αυτα στ 1500 ευρω! Ακριβα πολυ ειναι τα ινβικτα ηδη Αστερη για το Ελλαντα! Απλα δεν το πηρανε χαμπαρι ακομα οι ραγιαδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ