Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28552 από Asteris
Ούτε 18kW χρειάζεσαι για 100τμ στην Αθήνα, ούτε 1900€ είναι λογική τιμή για κασέτα που στο εξωτερικό κάνει 1400€.

Δες την Invicta/Salgueda 700 turbo, που βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο και θα σε καλύψει πλήρως με τα 14kW που έχει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29555 από Miltiadis
ASTERI χάρη στη πολύτιμη βοήθεια σου έχω σχεδόν καταλήξει στην IVICTA/LAUDEL/SALGUEDA 700 ή 800. Πιστεύεις ότι πρέπει να σπάσω τη φούσκα ή όχι?Είχα βρει μάστορα πού έλεγε ότι απαιτείται για να μη χάσω 15% απόδοση τζακιού.Εχθές επώνυμο μαγαζί μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί η απόδοση αναφέρεται στην θερμοκρασία του θερμοθαλάμου ανάμεσα στα τοιχώματα του τζακιού και καλύτερα να μην σπάσει η φούσκα.Επίσης πήρα στο LE ROY MERLIN και η κασέτα θα έρθει σ'ένα μήνα και γι'αυτό σκέφτομαι και τη LAUDEL και τη SALGUEDA (μου έχεις πεί ότι είναι ίδια με τις παραπάνω)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29561 από Asteris
Η απόδοση είναι όντως αυτήν που βγάζει το τζάκι από τις γρίλιες του. Αν ανοίξεις την γυψοσανίδα και τοποθετήσεις περσίδες πάνω-κάτω, θα πάρεις και λίγη θερμότητα από αυτήν που ξεφεύγει από την κασέτα και την καμινάδα. Ακόμη καλύτερα, εφόσον άνοιγες γυψοσανίδα, να έμπαινε εναλλάκτης, έστω και με φυσική ροή.

Κασέτα πάρε όποια βρεις φτηνότερη από τις τρεις, θεωρητικά είναι ίδιες...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29568 από Miltiadis
Είσαι φοβερός μόνο και μόνο γιατί μας απαντάς άμεσα και δείχνεις σοβαρότητα και ενδιαφέρον ακόμα και σε "χαζές " ερωτήσεις.Σ'ευχαριστώ απο βάθος καρδιάς.Α!!! και κάτι ακόμα καλύτερα μαντέμι ή χάλυβας?Είναι πολλά τα 3000,00 για ένα JOOLY MEC MAXI 18KW/74%? ή είναι άξιο προσοχής λόγο ανώτερης ποιότητας από αυτά που έχω καταλήξει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29594 από Asteris
Το Jolly έχει υγραντήρα και μεγάλο βεντιλατέρ 400 κυβικά. Δεν ξέρω αν αξίζουν 1700€ παραπάνω αυτά, από την Invicta VT800 turbo της Invicta, που έχει τα ίδια λοιπά χαρακτηριστικά. Κάνα πεντακοσάρικο παραπάνω τους έδινα, τα υπόλοιπα είναι νταβατζηλίκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29770 από gounoman
τι κασέτα μου προτείνεται για αυτο το τζάκι? Μήπως χρειάζεται γκρέμισμα και όχι τοποθέτηση κασέτας.
Αφορά οροφοδιαμέρισμα 106 τ.μ 2ου και τελευταίου ορόφου στην περιοχή της Μυτιλήνης με συρόμενα παραθυρα αλουμμινίου. διαστάσεις χώρου καύσεως: Βάθος 72εκ, ύψος 55 εκ,οπίσθια όψη 42 εκ, εμπρόσθια όψη 87 εκ, δεξιά - αριστερή πλευρλα 50 εκ. Πάντως το υπάρχων τζάκι δεν μου πρόσφερνε καθόλου ζέστη και για να μην καπνίζει είχα λίγο ανοιχτό το παράθυρο.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ