Ponast vs pelletech

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134623 από GD25
Ponast vs pelletech δημιουργήθηκε από GD25
Καλησπέρα είμαι καινούριος και θα ήθελα την βοήθεια για την επιλογή του λέβητα.Εδώ και λίγο καιρό άρχισα να ψάχνω για λέβητα pellet.2 υποψήφιοι είναι ο ponast και ο άλλος ο pelletech(ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποιον από τις συγκεκριμένες εταιρείες περιμένω την προσφορά και τις μετρήσεις του μηχανικού).Για τον πρώτο δεν έχω βρει καμία αναφορά ενώ για τον δεύτερο και συγκεκριμένα τον 25 βρήκα πάρα πολλά(καλά και κακά).Εσείς με την εμπειρία σας πιο θα μου προτείνατε.Ευχαριστώ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134632 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ponast vs pelletech
Ενδιαφερουσα ερωτηση...ποιον απο τους δυο;;;

Σαν να λεμε να αγορασω mitsubishi evo με 60 χιλιαρικα η peugeot 206 με 12;;;

Η απαντηση ειναι να παρεις αυτον που θα μπορει καποιος να τον φτιαξει αν χαλασει...αυτο λεγεται τεχνικη υποστηριξη.

Στην περιπτωση του Ελληνικου λεβητα (2700 ευρω) ευκολα η δυσκολα θα εξυπηρετηθεις απο τεχνικο της εταιριας...δεν εχει και τρελους αυτοματισμους αλλωστε.
Στην περιπτωση του πανακριβου (9000 + ευρω), υπεραυτοματου, αυτοκαθαριζομενου λεβητα πρεπει να σκεφτεις, και να αναρωτηθεις σοβαρα...

1. Ποσα χρονια ασχολειται με την θερμανση και ειδικοτερα με πελλετολεβητες και τους εισαγει στην Ελλαδα ο αντιπροσωπος;;;
2. Υπαρχει γκαμα αναλωσιμων ανταλλακτικων ετοιμοπαραδοτη;;;
3. Υπαρχει τεχνικο τιμ επισκευης με αποδεδειγμενη εμπειρια - αξιοπιστια;;;
4. Ποσοι λεβητες πουληθηκαν στην Ελλαδα;;; μια επαφη κατ ιδιαν με καποιον χρηστη και οχι τον εμπορο θα ειναι απαραιτητη ωστε να εχεις μια αληθινη εικονα του λεβητα.

Σε γενικες γραμμες το σουπερ μηχανημα θελει και σουπερ υποστηριξη...την εχει;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134636 από GD25
Απαντήθηκε από GD25 στο θέμα Ponast vs pelletech
Σίγουρα υπάρχει διαφορά στην τιμή η οποία δεν ξέρω που θα κυμαίνεται.Συμφωνώ Χρήστο σε αυτά που λες απλά είδα ότι δεν είναι και τόσο ακριβός εκτός και αν κάνω λάθος...Διαφορά στην τεχνολογία δεν ξέρω απλά με προβλημάτισε για τον pelletech ότι από τεχνική υποστήριξη δεν λέει και πολλά από αυτά που διάβασα...Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις θα τις απαντήσω με την σειρά
1.Το πέλλετ στην Ελλάδα είναι μια μόδα τον τελευταίων χρόνων.Άρα και οι δύο έχουν εμπειρία λίγα χρόνια.
2.Όχι στον ακριβό ναι πιθανός στον πιο οικονομικό(αν και από τι κατάλαβα και αυτό αναλώσιμα από έξω φέρνει)
3.Δεν γνωρίζω
4.Όχι πολλοί αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν και πολλά evo τι σημαίνει ότι είναι αρνητικό;;
'Εχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και ειλικρινά ευτυχώς που υπάρχει και μπορώ και έμαθα 2 πράγματα...Αν έχετε να προτείνετε και κάποιον άλλο αξιόπιστο είμαι ανοικτός σε προτάσεις(Χρήστο ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134642 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ponast vs pelletech
Δεν ξερω την εικονα που σχηματισες GD25 για το πελλετ στην Ελλαδα... για το αν ειναι μοδα διαφωνω καθετα.

Το οτι ειναι η επιλογη του κοσμου εναντι στο ακριβο πετρελαιο ναι...αυτο ομως αφορα τους χρηστες πρωτιστως...εγω αναφερθηκα παραπανω σε εμπορους και μονο.

Υπαρχουν εμποροι γνωστες του πελλετ εδω και πανω απο δεκαετια σε ολη την Ελλαδα.

Κορυφαιος ολων κατα τη γνωμη μου ο Ν. Σαμαρας...με βαση την τεχνογνωσια που διαθετει και εμπιστευομαι θα αγοραζα τον Αυστριακο windhager (αν ειχα λεφτα) με σιγουρια.

Απο κει και μετα υπαρχουν στην Βορεια Ελλαδα εμποροι που αντιπροσωπευουν και υποστηριζουν μηχανηματα καυσης πελλετ πανω απο δεκαετια...δυστυχως ειναι λιγοι (Ν. Σαβαιδης - OPOP...Κ. Νταγκας - STARFIRE ).
Στην Κρητη υπαρχει ο Χουμεριανος που κατασκευαζει λεβητες βιομαζας με παραδοση εδω και 20ετια αν δεν κανω λαθος.

Υπαρχουν κι αλλοι εμποροι... γνωστες της θερμανσης και εμποροι συσκευων πελλετ για λιγοτερα χρονια απο τους παραπανω...ξεχωριζω την εταιρια thermometro που αντιπροσωπευει και υποστηριζει τους Σουηδικους VARMEBARONEN.

Οι παραπανω εταιριες μου εχουν αποδειξει προσωπικα την αξια τους και την υποστηριξη στα προιοντα που αντιπροσωπευουν.

Υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος...εταιριες που μου εχουν αποδειξει προσωπικα οτι δεν εχουν ιδεα του τι πουλανε και πως πρεπει να δουλευει ο λεβητας που αντιπροσωπευουν.

Φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν ειναι δυνατον να σου πω δημοσια ποιες ειναι (εχουν αναφερθει στο φορουμ)...ψαξτο και θα καταλαβεις.

Το να τσουβαλιαζουμε τους παντες ειναι αδικο πρωτιστως για τους καλους εμπορους...βολευει ομως σαφεστατα τους ασχετους ;)

Καλη επιτυχια στην επιλογη σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134643 από GD25
Απαντήθηκε από GD25 στο θέμα Ponast vs pelletech
Για να μην παρεξηγηθώ λέγοντας μόδα εννοώ ότι οι πωλήσεις άρχισαν να αυξάνονται τα τελευταία χρόνια σε λέβητες pellet.Απλά θα ήθελα να πάω σε μια αξιόπιστη λύση(όπως και ο καθένας φυσικά) δίχως να ξοδέψω πολλά λεφτά(βλέπε αυστριακούς που οι τιμές τους είναι απαγορευτικές για εμένα).Ψάχνοντας για τον ponast είναι μια λύση οι οποία για τα χρήματα που σου προσφέρει έχει πολύ καλή τεχνολογία.Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι πουθενά δεν βρήκα κάποιον που να τον έχει δουλέψει.Για τους opop διάβασα για το γνωστό πρόβλημα με τις αντιστάσεις.Για τους pelletech(στην αρχή με ενθουσίασε) υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις άλλες καλές άλλες όμως κακές...Απλά με την εμπειρία κάποιον εδώ μέσα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ένας λέβητας βάση πωλήσεων που έχει κάνει που να είναι αξιόπιστος χωρίς να δώσεις μια περιουσία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134646 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ponast vs pelletech
Δηλαδη η καλη τιμη που εχει ο ponast ποια ειναι;;;

Σε link του εξωτερικου, οσους ειδα κατω απο 9000 ευρω δεν υπαρχει κανεις.

Γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος, ωστε να αποδειξεις ποια ειναι η καλη τιμη που εχει ο λεβητας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ