Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129792 από eightball2020
Θα το πάρω από την αρχη μίας και όσο το ψάχνω τόσο δυσκολεύομαι.
Εχω σπίτι 105τμ στην περιοχη της Άρτας με κέλυφος και σκεπή με πλάκα και μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια και παλιό ανοιχτό τζάκι και λέβητα πετρελαίου(παλιός).Και μωρο 2 μηνών. :) :) :silly: :silly:
Η αρχική μου σκέψη ήταν να βάλω λέβητα ξύλου μιας και ξύλα υπάρχουν για 5 χρονια και εδω επαρχία βρισκω και με 80-100ευρω τον τόνο, το τζάκι μίας και είναι παλιό και όχι σωστα φτιαγμένο καπνίζει και δεν μαρέσει κιόλας και θέλω να το γκρεμίζω τελείως και φτου κι απ την αρχή, ψάχνω να βρώ μια σωστή επιλογή έτσι ώστε και τα τζάκι να λειτουργώ(ενεργειακό δλδ ωστε σε λίγα κρύα να ζεσταίνει το σπίτι αν είναι δυνατον) καί λέω οτι πες μία χρονία αρρωστήσω η δεν ξέρω τι να μπόρει να ζεσταθει και η γυναικα με το γιό, γιαυτο σκέφτομαι αυτό που αναγράφω και στον τίτλο. Θα σας δώσω μια εικόνα του σπιτιού με φωτο μήπως και με βοηθήσετε και εσείς στην σωστη επιλογή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129793 από eightball2020
Επίσης
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129794 από eightball2020
Όποιος μπορεί να βοηθήσει,σας εκλιπαρώ :( :( :(
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129796 από electron
Καλησπέρα,

Δεν ξερω ποσα λεφτα εχεις σκοπο να διαθεσεις, κατ'εμε θα σου έλεγα να βαλεις εναν λέβητα βιομαζας που να καει και ξυλο, και πελλετ και βιομάζα. Εφοσον εχεις τα σωματα και τα υπολοιπα δεν θες πολλα παρα ενα μεγαλητερο δοχειο διαστολης. buffer πιστευω οτι δεν ειναι αναγκαιο να βαλεις τουλαχιστον στην αρχη, βλεπεις πως θα τα παει ο λεβητας.

Ετσι δεν θα εχεις πρόβλημα επιλογής καύσιμου και θα εχεις και αυτονομία σε περίπτωση που επιλέξεις πελλετ η βιομάζα γιατι το ξυλο θα θέλει συχνά γεμίσματα.

Επίσης επειδη εχεις μωρο (να σου ζησει) θα σου έλεγα καλύτερά να μην ασχοληθείς με το τζακι, αστο οπως ειναι να το εχεις για παρεα, για κανένα ψήσιμο ή οταν εχεις καλεσμένους και θες να κάνεις "ατμοσφαίρα"

Πάρε καλύτερα λέβητα ωστε να μην εχεις μυρωδιές μεσα στο σπιτι.

Γιατι ακομα και ενεργειακό να βάλεις μια μυρωδιά οταν ανοίγεις την πορτα η οταν μαζεύεις τις στάχτες οσο ναναι θα μυρίζει. Εχω και εγω παιδια και θυμαμαι η παιδιατρος μας ειχε πει οχι τζακι, σομπα κλπ μεσα στο σπιτι μεχρι το μωρο να παει 6μηνων τουλάχιστον.

Σκεψου το και αποφασισε.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129806 από stergiosbik
Νομιζω οτι εχεις ηδη απαντησει εσυ.
Εχεις τζαμπα ξυλα,χωρο θελει κ ρωτημα;
Κανε μια σωστη εγκατασταση με ξυλολεβητα κ δοχειο αδρανειας(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) κ θα εισαι αρχοντας. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129807 από eightball2020
Εχεις δίκιο για τα χρήματα δεν ανέφερα,διαθέτω 6-7000 ευρω,το τζάκι τωρα δεν το αναβω καν,την όλη δουλεια την ψάχνω για να την κάνω το καλοκαίρι, διότι υπάρχει η πρώτη σκέψη να το κανω μόνος το τζάκι η με βοήθεια φίλου. Ο μικρος το χειμώνα θα είναι 11-12 μηνων, για μεχρι αυτη την ηλικία μου είπε και μένα η παιδιατρος οχι τζάκι. Η σκέψη μου ειναι να βάλω τζάκι με 2000 και λεβητα με 4000 στο περίπου και τα δύο, με κάποιους που μίλησα μου είπαν καλο είναι να βάλεις σε λέβητα,ενός είδους καύσης, ή ξύλου δλδ η πέλετ η πυρήνα,να μην είναι 2 η 3 σε ένα, έχει και ένα δικιο η σκέψη διότι σαν μηχάνημα δεν μπορει να έχει τη μέγιστη δυνατη και οικονομικη λειτουργία όταν χρησιμοποιεις διάφορα είδη καύσης(έτσι το βλέπω εγω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ