Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115983 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Στεργιο οταν λεω οτι επεσε η αποδωση αργουσε να ανεβασει θερμοκρασιες
αλλα φαντασου τι θα γινει σε εναν απλο ξυλολεβητα αν βαλεις υγρα
ξυλα δεν θα μπορει καθολου να ανεβασει θερμοκρασιες και η πισα θα ειναι φουλ.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115989 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Δεν ειναι ακριβως οπως μας τα λες Leona και το ξερεις! ;)

Ενα τιπ.

Γουγλαρετε για την πυρολυση για να μαθετε στο περιπου τι ειναι και υπο τι συνθηκες πραγματοποιειται.

Ολα τα αλλα ειναι μυθοι και ιστοριες να χαμε να λεγαμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116008 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Κωσταντίνε

Αν θες να μάθεις πρέπει να δείς από κοντά.

Όλοι αυτοί που πουλάνε να ξέρεις ότι τις περισσότερες φορές δεν χρησιμοποιούν οι ίδιοι αυτά που θέλουν να σου πουλήσουν άλλα και ίσως να μην σου πούν κάποιο πελάτη τους μην τυχόν και τα πούν αλλιώς.

Για astra που έχω (με 2000λτ αδρανείας), επικοινώνησε μαζί μου κάποιες φορές από το νησί σου κάποιος που έβαλε 50Κw, έχω τηλ.

Αν θές, και σε φέρει από τα μέρη μου ο δρόμος καμιά φορά ευχαρίστως να τα πούμε και από κοντά.

Σημασία να ξέρεις πάντως (πως για αυτό που θες να φτιάξεις) έχει ο εγκαταστἀτης και τα άλλα διορθώνονται.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kostandino1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116072 από Kostandino1
Απαντήθηκε από Kostandino1 στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Σε ευχαριστώ Λευτέρη για την συμβουλή.
Χθές είδα και τον λέβητα Hydrowood, και φάνηκε στιβαρή κατασκευή.
Ο πωλητής είπε πως η εταιρία τον πουλάει ως 'τύπου πυρόλυσης' {κάτι ανάμεσα από απλό και πυρόλυσης} και πως έχει το πλεονέκτημα ότι αποδίδει και με πιο 'χλωρά' ξύλα.
Είναι της εταιρίας Camino Design, 100% Ελληνικός..
Και δεν χρειάζεται συχνά γέμισμα )) Κάθε 12 ώρες [σημαντικό].
Επίσης, έχει δυο βεντιλατέρ {δεν γνωρίζω γιατί} και είναι αποδοτικός.
Κοστίζει €2400 και €2700 {40 & 70kW αντίστοιχα}
Εκτός από αυτόν, μου αρέσει και ο ΑΤΜΟΣ, από Τσεχία. Κοστίζει €2900 ο 50αρης.
Ο Astra όπως διάβασα, είναι από Λιθουανία {δεν απαξιώνω κανέναν και καμία χώρα, απλώς το αναφέρω} και όχι από Σουηδία, όπως μου είπε κάποιος καταστηματάρχης.
Όντως το δοχείο αδράνειας πρέπει να είναι 2,000lt.. και ποιος ξέρει πόσο θα το κοστολογούν στην Κέρκυρα...
όσο για την συνδεσμολογία, μου είπαν πως μπορώ να συνδυάσω τον ξυλολέβητα με τον λέβητα πετρελαίου με κάποιον τρόπο. Υπάρχουν τόσοι λέβητες στην αγορά, απλώς θέλω κάποιον ποιοτικό {όχι βέβαια τον καλύτερο, που θα κοστίζει 5-6,000 €..} άλλα έναν αξιόλογο, γιατί δεν διατίθενται και πολλά χρήματα για όλα τα σχετικά [λέβητας, δοχείο, συνδεσμολογία ότι άλλο χρειάζεται].
Και εν συντομία, αυτό που ψάχνω είναι:
- Ποιότητα που να διαρκεί {όχι τύπου 'Κίνας'}
- Αραιό χρόνο γεμίσματος [12h min]
- Χρήση και 'όχι πολύ ξερών ξύλων' {γιατί στην Κέρκυρα για να έχεις ελιά μα λιγότερο από 20% υγρασία, απαιτούνται 2-3 έτη που να είναι κομμένα τα ξύλα}
- Θάλαμο που να δέχεται και 50cm ξύλων {γιατί γλιτώνεις και το αδιάκοπο τεμαχισμό}
- Ισχύς από 50kW.
Η μόνωση της οικίας είναι όχι σπουδαία {υπάρχει σκεπή με καλή μόνωση, πρόσφατα ανακαινίσθηκε, αλλά πόρτες- παράθυρα δεν είναι αλουμινίου ούτε διπλού κρυστάλλου, και οι τοίχοι είναι 'πλεξούδα', δηλ χτιστοί με τούβλο πλέξιμο, άρα χωρίς το φενιζόλ..

))

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116095 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Κωσταντίνε με τα δεδομένα της εγκατάστασης θα πρέπει να υπολογίζεις 5-6 χιλιάρικά το ελάχιστο για την ισχύ και τον τύπο της εγκατάστασης (2.000λτ αδράνειας και πυρολυσης). Πάντως για υλικά θα βρείς φθηνότερα και από αλλού προμηθευτές...και όχι μόνο από το νησί σου.
Καλό είναι να πάρεις εναν εγκαταστάτη - μηχανικό και να σου κάνει μελέτη και να δεις από πρώτο χέρι τι θα πρέπει να κάνεις.
Μην επαναπαυεσαι σε τεχνικά χαρακτηρηστικά και βαθμούς απόδοσης.
Μην γίνεις εσύ το πείραμα για μη δοκιμασμένες λύσεις.
Εξέτασε πάντως και την επιλογή - μιας και υπάρχει πρόσβαση σε πρώτη ύλη (κουκούτσι ελιάς - κλαδέματα -ξύλο) να τοποθετήσεις ενα λέβητα πέλλετ - πυρήνα και τα χρήματα που θα εξεικονομήσεις να τα διαθέσεις π.χ. για υην παραγωγή του πέλλετ που θα χρησιμοποιήσεις ή για επιπρόσθετη μόνωση ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117779 από Kostandino1
Απαντήθηκε από Kostandino1 στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
εδώ και αρκετές ημέρες έκανα μια σχετική έρευνα αγοράς.
Πιστεύω πως ο λέβητας της εταιρίας ATMOS είναι αξιόπιστος και ποιοτικός, πάντα ανάλογα με τα χρήματα που απαιτούνται για την αγορά του.
Το θέμα είναι πως σε πολλά καταστήματα η τιμή είναι 'fixed' , αναλυτικότερα ο λέβητας των 50kW κοστίζει περίπου €3,000, και κάποιο εξάρτημα 'Ladomatt 22' κοστίζει περί τα €430.
Φαίνεται ότι υπάρχει μόνο ένας εισαγωγέας της συγκεκριμένης εταιρίας (((
Πάντως θα συνεχίσω την έρευνα τιμών ακόμα και στο internet, ίσως σε άλλα μέρη της Ελλάδας να διατίθεται σε συμφέρουσα τιμή {αν αναλογιστώ και το κόστος μεταφοράς στην Κέρκυρα}..

))

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ